şükela:  tümü | bugün
 • asalak solucan türüdür. pişmemiş veya az pişmiş ette* bulunur. insan ve hayvanların bağırsaklarına yerleşir. buradan bütün vücuda yayılabilir.
 • strongyloides stercoralis ile birlikte hem intestinal boşluğu hem de dokuları tutabilen ve ondan sonra* insanda hastalık yapabilen en küçük ikinci nematoddur.

  insana bulaş larva içeren doku kistleri ile özellikle iyi pişmemiş domuz etlerinin yenmesi ile olur. mideye geçen kist ve larvalar mide asiditesinden etkilenmeden ince barsağa gelir ve barsak mukozası içerisinde erişkin forma dönüşür. çiftleşen erişkin parazitlerin yumurtaları dolaşım sistemi vasıtası ile çizgili kas adelelerine yerleşir ki larvalar gelişimlerini sadece burada tamamlayabilirler.

  trichinella'nın bu şekildeki evrimi kendisine hem ara konağında hem de son konağında üreme siklusunu tamamlama imkanı verir ( aynı strongyloides stercoralis ve taenia solium'da olduğu gibi). dolayısıyla erişkin formları ile dolaşım sistemi bulguları verirken, larvaları ile de miyalji gibi kas bulguları verirler.

  tanı; serolojik testlerle, kas biyopsisiyle veya kanda larvaların görülmesi ile konulur. dışkıda yumurta bulunmaz ve eozinofili de tipik bir bulgudur.

  erişkin formların tedavisinde mebendazol veya tiabendazol kullanılabilir ancak larvaların etkili bir tedavisi yoktur.
 • t.spiralis ilk kez 1835 yılında bir tıp öğrencisinin kadavrayı diseke etmesi sırasında saptanmıştır. avrupa birliğinde yıllık yaklaşık 200 milyon kasaplık domuzun trişin muayenesi için yapılan masrafın 570 milyon dolar,abd'de sağlık koruma çerçevesinde yapılan dondurma,pişirme,kürleme gib işlemler de dahil olmak üzere harcamaların tahminen 1 milyar dolar civarında olduğu bildirilmektedir.