şükela:  tümü | bugün
 • dünya çapında yaygın olan bir virüsür. en yaygın cinsel hastalıklardan birisidir. genellikle çok sayıda kişiyle ilişkiye girmiş kadınlarda görülür. çoğunlukla 16-35 yaş arasındaki kadınlarda rastlanır. amerika birleşik devletlerinde her yıl yaklaşık 2 milyon kadın bu virüsün etkisine maruz kalıyor. bu virüs hakkındaki en yaygın yanlış inanç tuvalete otururken bulaşmasıymış. çünkü bu virüs dışarıda pek fazla yaşayamıyomuş ve sadece insanlara bulaşmak için klozetin üstünde uzun süre beklemek ilgi alanlarına dahil deilmiş.
  (bkz: ukte doldurmak için ansiklopedi karıştırmak)
 • genital organa yerleşen ve eşlerin birlikte tedavisini gerektiren bir parazit türüdür.birden fazla kişiyle ilişkiye girmiş kadınlardan bulaştığı için tıp camiasında eş boşatan diye bilinir.
 • homeros'un eski çağ güncelerinde ismi geçen cüce. herkese bulaşan terbiyesiz, manyak kişilik... şerefsiz...
 • virüs değil,kamçılı bir protozoondur.kist formu göstermez .normal olarak patojenik değildir. bununla beraber çeşitli nedenlerle;örneğin bakteri florası(onlarla iç içe yaşıoruz ama ruhunuz bile duymuyor işte orada bir bakteri florası var),glikojen (ortamdaki besin miktarı),ya da hormonal değişiklikler ile ortamın alışılmış phsının yükselmesi,asiditesinin azalması ile patojen hale geçer.erkeklerde urethra ve prostatta *neredeyse daima bulunur fakat nadiren hafif iltahaplara yol açar(urethrit ve prostit).hastalığın görülmesinin mutlak nedeni kadının çok sayıda kişiyle ilişkiye girmiş olması değildir.belkide erkek başkasıyla ilişkiye girmiş,hasta olmamasına rağmen taşıyıcı olduğundan eşine bulaştırmışta olabilir.bu biraz "y" kromozomunun kendisinden geldiğini bilmeyen ve aslında çocuğun cinsiyetini kendisi tesadüfle belirlediği halde kız çocuk doğurdu diye kadına kızan cahil,öküz adam suçlamasıdır.yeri geldi diye söyledim niyetim bilimsel bir entry girmekti oysa ki.bak yine sinirlendim,neyse.kadınlarda yaygın bir şekilde hafif vaginal iltihaplanmalardan(vaginit) ve yaygınlaştığı halde üreter (urethrit ve endımetrit) iltahaplanmasından sorumludur.bol ve pis kokan akıntılara neden olur.
  *

  edit: http://en.wikipedia.org/wiki/trichomonas_vaginalis
  http://biyolojiegitim.yyu.edu.tr/k/triv/index.htm
  http://tr.wikipedia.org/wiki/vajinit
 • her iki cinste de trichomoniasis adlı acılı, kokulu bir iltihaplanmaya yol açıyor. vajinanın iç yüzeyine yapı$an kuyruklarıyla hareket eden tek hücreli parazit, özellikle kadınlar için tehlikeli olmaktadir. aids, gonore ve frengi gibi hastalıklara kar$ı duyarlılığı artırıyor. ta$ıyanların yarısında hiçbir semptom görünmediğinden parazit fark etmeden yayılmaktadır. bu parazit dunyada ortalama 170 milyon insani etkilemekte genetik haritasi cozulen bu parazitin yakin gelecekte sonu gelmektedir. su anda tedavide fitil veya tablet $eklindeki ilaçlardan faydanılmaktadir.
 • (bkz: ornidazol), (bkz: metronidazol) , (bkz: tetrasiklin)
 • sarı-yeşil, köpüklü ve kötü kokulu bir vajinal akıntıya sebep olur.kolposkopide servikste(rahim ağzı) çilek manzarası adı verilen, kırmızı minik noktalanmalar görülür.
 • armut şekli ve kamçısı sayesinde idrar mikroskopisinde kolayca farkedilen parazittir. armut şeklilin uc kısmında bulunan kamçıları kimi zaman mikroskop sahasında ordan oraya haraket etmesine, kimi zaman da sadece kıçını oraya buraya sallamasına olanak tanır. eğer enfeksiyon gelişmiş ve tedavi henüz uygulanmamışsa her sahada 3-6 trichomanas rahatlıkla görülebilir. idrarında trichomana tespit edilen hasta sayısı ve hastaların kayıt bilgileri her ay sonunda tetkikin yapıldığı hastanedeki bulaşıcı hastaların birimine laboratuvar tarafından bildirilir.
 • eş tedavisi gerektirir. yani erkekte de enfeksiyon yapar. çare metronidazol.
 • idrar mikroskobisinde kamcisiyla ordan oraya kosturmasindan taninir. beklemis idrarda kamci hareketi gorulemeyecegi icin lokosit ya da yuvarlak epitel ile karistirilma ihtimali vardir. idrar sedimentinde gorulme sebebi vajinal akintinin da idrara karismis olmasidir.