şükela:  tümü | bugün
 • erke dönergeci'nin ekonomik modeli.
 • georg simmel tarafından moda değişimi ile ilgili oluşturulan bir teoridir. bu teori moda değişimi ile birlikte başarılı bir karakter çizmiştir. çünkü üst tabaka ile orta tabakayı bir araya getirmiştir. yada aradaki mesafeyi kısaltmıştır denilebilir. alt tabaka ile üst tabaka arasındaki farkın fazla olması trickle down teorisini oluşturmaktadır. trickle down teorisinin işlemesi için modanın bütün sosyal yapıya yayılması gereklidir.

  simmel, bu teoriyi ortaya koyarken en üst tabaka ile en alt tabakayı ele almıştır. çünkü en üst tabaka taklit edebileceği kimse olmadığı için sürekli yenilik yapmak zorundadır. en alt tabakada kendilerini taklit edecek kimse olmadığı için taklitçi sınıf durumundadırlar. ortadaki grubu harekete geçiren, motive eden taklitçilik mi, yenilikçilik mi belli olmadığı için olaydan önce hareketlerini tahlil etmek mümkün değildir. görüldüğü gibi bu teori modanın üst tabakalarından alt tabakalara doğru süzülerek yayıldığını açıklayan bir teoridir.
 • ust gelir grubuna verdigi mantik disi vergi indirimleri ile kansas bunu son 1-2 yildir uygulamaya calisiyor. sonuclari tahmin edebileceginiz gibi.

  vergi gelirleri yuzde 45 dusmus asagida. adamlarin kredi rating'i indirildi. butcede aylik 100 milyon dolar civarlarinda acik var.

  ozetle super biseydir.
 • devletin ülke içerisinde bulunan yüksek gelirli vatandaşlarına ya da yabancı yatırımcılara vergi indirimi sağlayarak onların daha fazla kazanmasını sağlamaya dayanan aynı zamanda da yüksek gelirli kişilerin elinde kalan bu parayla "üretim sektörüne ya da yüksek getirili bir işe yatırmasını umma" esasına dayanır.

  sonuç olarak bu aktiviteler ekonomiyi canlandıracak ve devletin düşük gelirli kitleden de daha fazla vergi almasını sağlayacaktır.olayın "damlama" kısmı bu noktadadır.

  1920'li yıllarda will rogers bu sistemi "paranın hepsi bizzat devlet tarafından yoksullara da bir şekilde damlar umutlarıyla zenginlere tahsis edildi" diyerek özetlemiştir.
 • ekonomi teorisinin en büyük yalanlarındandır. insanın bencilliğinin bir tarafa koyup çok parası olanın iş imkanı yaratacağı fikrinden ortaya çıkar, ve o noktada sıçar.
  bizdeki karşılığı komşuda pişer bize de düşer lafıdır.
 • çökmüştür. bunu uygulamaya koyan kansas eyaleti senede 889 milyon dolar zarar edince cumhuriyetçi denetimindeki meclis eyaletteki gelir vergisi oranlarını yükseltme kararını, hem de cumhuriyetçi valinin vetosunu da 3'te 2'den fazla oy desteği ile aşarak yükseltmiştir.

  http://www.kwch.com/…kansas-governor-426826281.html