şükela:  tümü | bugün
 • yarı deli yarı akıllı adam.
 • lüksemburg sınırındaki güler yüzlü, misafirperver insanlarla dolu minik alman kenti.
 • almanya'nın en eski kentiymiş burası. şehre arabayla giderken dikkat edilmelidir zira yol boyunca manzara enfestir. şehir efsaneye göre iö 2050'de kurulmuş. bolca kilise vardır. bayağı bir roma kalıntısı barındırır. marx'ın bu kadar katolik bir şehirde doğmş olması ayrı bir ironidir sanırım. yemyeşil bir çevre ve içinden akıp geçen mosel nehriyle çok ama çok güzel bir görüntü oluşturur. müzeler, saraylar ve hazular da vardır aralarda. bir de samsun grill'de çok güzel döner yapıyorlar.

  seneler sonra gelen edit: marx yahudi yahu, ne katolikliginden bahsediyosun?? bir etkilesimden soz edebilecek bile olsak, bu benim yukarda ima ettigim gibi olmamis olsa gerektir...
 • zamanında prenslik olan ve kutsal roma imparatorluğuna ** bağlı olan bölge*.
 • trier'de konstantin basilica deyu bir de kilise vardir. e malum vakt-i zamaninda roma imparatorluguna bagli imis. icersine girince istanbul'da imissiniz gibi gelir. yanindaki sarayin(kurfürstliches palais) bahcesi arkeoloji muzesinin bahcesini andirir az-bucuk..

  diger gezilmesi gereken yerleri:
  römerbrücke (romali köprüsü)
  kaiserthermen (kayzer kaplicalari kalintileri-romalilar zamanindan)
  liebfrauenkirche (kendisi 1227 yilinda yapilmistir)
  porta nigra (siyah kapi)

  bir de soyle nehir kenarini turlayin. moses ren kadar neseli bir nehir olmasa da güzel fotograflar bagislayabilir size.

  muhafazakar damak tadi olanlar da dertlenmesin hauptmarktplatz'in hemen göbeginde bir dönerci de mevcut.
 • mosel nehrini almanya'dan luksemburg'a dogru takip ettiginizde koblenz ve cochem'dan sonraki $ehir.
 • salim ustaya göre ünlü bir kayıştürü.
  (bkz: trigger kayışı)
 • bugun protestan kilisesi olarak hizmet veren konstantin basilikası bir zamanlar konstantinopolis'e ismini veren konstantin'in devasa (uzunlugu 70 metreye yakin) taht odasi imis. ama konstantin koca imparator. adam akdeniz insani, kani kayniyor fikir fikir. hem almanya aci vatan. bir sure sonra konstantin tasi taragi toplayip, tum bu nedenlerden dolayi byzantium'a gocuyor. trier o gunden beri potansiyel "ya oyle olsaydi" senaryolarına harika bir konu teskil ediyor: ya konstantin trier'de kalsaydi? bu hissiyattan olsa gerek, gezerken hep dolly parton'dan jolene dilimdeydi. tabi ki jolene rolunde konstantiniye var.
 • pizza yemiştim bu soğuk şehirde. heilbronn'da olduğu gibi, zorunluluktan ötürü hayatımın bir günü burada geçmişti. ancak heilbronn'un aksine, sevimli tarafları vardı. karl marx'ın evi, onun sokağındaki sex shop -girmesek de, etmesek de, ve o soğuk aralık gününde lise öğrencileriyle dolu pizzacıda yediğim enfes pizza. bir de nispeten küçük bir şehirde bang und olufsen mağazası görmek şaşırtmıştı, onu hatırlarım.
  beklediğim adam öğleden sonra geldi ve biz yolumuza devam ettik. sınırdan çıktığımızda çoktan unutmuştuk bu puslu şehri.