şükela:  tümü | bugün soru sor
 • beyinden çıkan 12 çift sinirden trigeminal sinirinden kaynaklanan bir rahatsizlik. hastada tarif edilemez derecede agriya neden olur. * genelde ilac tedavisi uygulanir, yetersiz kaldigi durumlarda radyofrekans termokoagülasyon ile sinirin agri iletimiyle görevli liflerinin yakılması yöntemi denenir. *
 • insanı intihara sürükleyecek derecede şiddetli agrılara sebep olan sinir iritasyonu(5.kafa çifti).
  sebebi belli bir patolojiye dayanamıyorsa esansiyel(idiyopatik) tip , gömülü bir diş ya da tümörün sinire basısı gibi belli bir nedene baglıysa sekonder tip trigeminal nevralji denilir.hımm bir de atipik olanı vardır, neyse o kadar detaya inmeyelim.
  esansiyel tipinde tegretol tablet kullanılır, fayda vermezse cerrahi tedaviye geçilir. cerrahi tedavide, kimyasal ya da cerrahi olarak sinir kesisi yapılır.kimyasalda, absolu alkol, novocaine+cafein (impletol ampul) kullanılırken, cerrahide sinir bildiğimiz anlamda resmen kırt kırt kesilir.
  pek çok hastalık gibi ne zaman, kimi, nerde yakalayacagı belli değildir maalesef.aman hepimizden uzak olsun...
 • akut pulpa ağrısı kadar insanı delirtecek şiddette olmasa da, bas boyun bölgesindeki ciddi agrilardan birinin kaynagi olan inatci hastalik.
  hasta onceleri agrinin dislerinden kaynaklandigini dusunup, bir taraftaki dislerini sapasaglamken cektirir. ancak disler gittikten sonra agri devam eder.
  tedavisi de hastalik kadar sinir bozucudur, genelde semptomatik tedavi uygulanir, karbamazepine turevi ilac verilir ama belli bir sure sonra dozu arttirmak gerekir, bir asamaya gelir verilebilecek en yuksek doz bile agriya etki etmez. cerrahi tedavi yapilir, sinir kolu ya da sinir koku kesilir, sinirin kemige girdigi veya ciktigi delikler tikanmaya calisilir, sinir olsun diye alkol verilir...ancak o sinir yine buyur, agri yine olusur.
 • sancı başladığı zaman çeken kişiyi o halde görmek bile dayanılmazken, bu ağrıyı çekmek ne demektir düşünmesi bile zor... ancak sinir uçlarının yakılması yöntemi kısmen başarılıdır... en azından birkaç sene boyunca sancısız bir hayat geçebilmektedir...
 • beyinden çıkan, kafa çifti denen sinirlerden 5.si olan trigeminal sinirin, kendi kafasına göre ve aşırı çalışmasından kaynaklanan beter hastalık. diğer bir ismi " tic doloreux" dur.
  yüzün sağ veya sol yarısında alt çene, dudak kenarı veya göz çevresinden başlayan, "şimşek çakar" veya "elektrik çarpar" gibi ifade edilen ve günde onlarca kez tekrarlayan çok ağrılı ataklara sebep olan hastalıktır.
  hastalar su içemez, yüzünü yıkayamaz hatta yemek yiyemez ve konuşamaz hale gelirler.
  % 95'inin bir sebebi yoktur, çok nadir olarak beyin tümörlerinde ve biraz daha sık olarak da multipl skleroz'lu hastalarda görülebilir.
  tedavi olarak önce ilaç kullanılır. faydalı olmazsa 60 yaş altı hastalar için önerilen tedavi mikrovasküler dekompresyon ameliyatı, yani, trigeminal sinirin kendine baskı yapan damarlardan biraz uzaklaştırılması ameliyatıdır.
  60 yaş üstü hastalarda ise uygun tedavi radyofrekans dalgaları ile trigeminal sinirin ısıtılarak, ameliyatsız olarak devreden çıkartılmasıdır. ilk uygulamada başarı oranı % 90 civarındadır.
  tüm tedavi yöntemlerinin kendine has yan etkileri bulunmaktadır.
 • dayanılmaz ağrılara neden olan, hayatı insana zehir eden bir hastalık. zaten nedeni de hayatın zehir kıvamında olmasıdır. doktorun ilk tavsiyesi stresten uzak durmanızdır. bu laf üzerine gülmek istersiniz ama gülemezsiniz bile zira gülmenin cezası yüzünüzde hissettiğiniz büyük acıdır.
 • agrisinin tarifi mümkün olmayan bir hastalik. bas, burun, cene, kulak, yüz, kisaca basin etrafindaki heryerin ayni anda feci agrimasi muhtemeldir.
  bu, basin bir yerinde bir anda simsek gibi hizli ve siddetli bir sizi ile baslar ve dagildikca dagilir.

  bu rahatsizliga sahip olup bunun bilincinde degilseniz, etrafinizdaki herkesin agrilarinizin sadece psikolojik olabileceginden süphelenmeleri ve bunun sizi deli etmesi mümkündür. cünkü bilmem kac kulak burun bogaz doktoruna binbir kez gidip ve doktorun her defasinda "aslinda bu kadar agri yapacak hicbirseyiniz yok, agrilariniz stresten kaynaklanabilir." demesi ile eve gönderilmeniz olanaklidir.
  hastaligin verdigi acilardan, agrilardan dolayi zaten iyice icinize kapanmissken, bunun yaninda bir de bu nedenlerden dolayi daha da derin bir depresyona girmeniz dogaldir.
  yani sebebi belli olmayan hastaliklarinizda bir sinir doktoruna görünmenizi tavsiye ediyorum kesinlikle...

  (bkz: allah kimseye göstermesin)
 • şuana kadar bilinen en şiddetli ağrı tipidir. o kadar ki hastalar konuşmaktan, yemek yemekten, günlük gereksinimlerini yerine getirmekten vazgeçerler.
 • şöyle düşünün bir dişiniz ağrıyor bu ağrılar aniden kafanızda patlıyor ve o ağrı hiç bir ağrı kesici ile hiç bir cerrahi girişim ile geçmiyor. üstelik bu ağrı gün aşırı oluyor neredeyse her gün oluyor. ayrıca ağrınızın olmadığı bir anda ağrıyı başlatan etken bir rüzgar, bir sinek bilemediniz yanlışlıkla yüzünüze çarpan eliniz ya da kafanızı koyduğunuz yastığınız oluyor. budur işte bu hastalığın yaşattıkları.
 • 17 gün önce geçirdiğim mikrovasküler dekompresyon operasyonu ile sonsuza kadar veda etmeyi umduğum, eski baş belam. ilaçlar yeterli olmadığı için tüm korkularımı yenip operasyon geçirdim. ağrılar ya da çakmalar birdenbire geçmedi, en azından benimki öyle oldu ama ilaçlardan, ağrılardan kurtulmak dünyaya yeniden gelmek gibi. bu entryi girerken iki kere düşündüm çünkü amacım ameliyat önermek ya da doktorluk taslamak değil. zaten iyileşip iyileşmediğinden bile emin olamıyor insan, ya tekrar başlarsa korkusu bir süre daha içimde olacak sanırım. sadece bu hastalığın tedavisi var, ilaçla ya da çeşitli operasyonlarla, hatta bir sabah uyandığınızda kendiliğinden gitmiş bile olabilir, yeter ki doktorunuzun tavsiyelerini uygulayın, benim operasyon öncesi düştüğüm karamsarlığa düşmeyin demek istiyorum.