şükela:  tümü | bugün soru sor
  • günümüzde pek çok araçta trigger kayışı yerine kullanılmaktadır.

    kayıştan daha uzun ömürlüdür. ama bu değişmeyeceği anlamına gelmez, maksimum 150 bin km'de falan yıpranma olmasa bile her ihtimale karşı değişmesinde yarar var. çünkü gözle görülemeyen bir halkası aşınmış olabilir ve biliyorsunuz bir zincir en zayıf halkası kadar sağlamdır

    bu başlığının bugüne kadar açılmamış olmasının da ilgincime gittiğini söylemeden geçmeyeyim.
  • toyota arabalarda çok uzun zamandır standart olan donanımdır.
  • genelde üst segment araçlarda kullanılan trigger zinciri 150.000 km de bir kesinlikle değiştirilmelidir, koptuğu taktirde motor ve pistonları parçayalacağından dolayı araca çok büyük masraflar çıkarır ve yolda kalırsınız. zincirlerin aşındığını motordan gelen zincir sürtünme sesinden anlayabilirsiniz.
  • genel geçer bilgi triger kayışlarının 60.000 km'de bir değişmesi gerektiği şeklindedir. (eski aracım olan 1.5 dizel clio 3 aracımda 80.000 km'de değişiyordu) ancak triger zinciri için bu şekilde genel geçer bir bilgi maalesef bulunmamaktadır. genelde "ses yapmaya başlayana kadar değiştirmek gereksiz" şeklinde bir kanı var. bu sesin nasıl bir ses olduğunu da şırıl şırıl bir zincir sesi şeklinde tarif ederler. hiç duymadım, neye benzediğini bilmiyorum. mevcut aracımda da trigger zinciri var ve 145 bin km civarlarındayım.

    "korkma yaaa bişey olmaz" diye yeşillendirecek suserların mesajlarını bekliyorum :)