şükela:  tümü | bugün
 • gün geçmiyor ki trt'nin yeni bir habercilik başarısı yüzümüzü güldürmesin. bunu biz yaptık adlı programda yine gündeme bomba gibi düşecek bir bulgu paylaşılmış. gerçi "türk bilim adamları ikindi vaktini hesaplamaya çalışırken trigonometriyi buldu" alt başlığıyla verilen haberde trigonometri ve ikindi namazı ilişkisine değinilmiyor ama böyle yazınca cafcaflı oluyor sanırım.

  canım trt'nin dinimiz amin kafasındaki güzide haberi için şöyle buyurun:

  http://www.trthaber.com/…namazina-borclu-17401.html
 • "kabenin bir şubesi
  huzur sevgi köşesi
  camiye gidiyorum"

  euclides (elementler-9.aksiyom)
 • ne yalan söyleyeyim ilk gördüğümde benim de "siyasi/inanç kaygılı sallama bir haber" olduğunu zannettiğim fakat hemen akabinde videosunu izlerken gerek sözlükten ilgili başlıkları araştırarak gerek lise 2'deki matematik hocamın da trigonometri'nin nasıl bulunduğunu nasıl geliştiğini anlatmış olmasını hatırlayarak doğruluğuna kanaat getirdiğim haberdir.

  evet, gerçekten de trigonometri, ilk olarak devrinin ünlü bilim adamlarından battani tarafından ikindi namaz vaktinin hesaplanması amacıyla müsellesat ismiyle bulunmuştur. ilgili kelimeler sözlükte başlık halinde yıllar önce açıldığından rahatlıkla bulunabilir.

  yani birazcık araştırmayla ve "abi bizden öyle şey çıkar mı?" kafa yapısına bürünmeden incelemekle gerçeğe çok rahat ulaşılabilir.
 • gayet olası bir durum. sonuçta tüm icatlar bir ihtiyaca çözüm bulmak amacıyla hayata geçirilmiştir. trigonometri de ikindi namazıyla ilgili bir ihtiyacın sonucunda yeni teoremlerle gelişmiş olabilir. ama bu ikindi namazı olmasaydı trigonometri gelişemezdi anlamına gelmez, daha sonra farklı bir ihtiyacın sonucu olarak da trigonometri gelişebilirdi. bizim müfredatımızdaki bilim tarihi batılı kaynakların yazdığı tarih olduğu için sanki yüzyıllar boyunca doğu toplumu yaşamadı hiçbir şeye ihtiyaç duymadı gibi bir algı var oysaki batının bulduklarını doğu da bulmuş olabilir aynı ihtiyaçların neticesinde. bu ihtiyaçlar da ikindi namazı gibi gündelik işlerle ilgili olabilir
 • araştırmalara göre ay'a ilk insanı biz göndermişiz fakat mobese kameraları bozuk olduğundan ispatlayamamışız.
 • önceikle bilimsel açıklama veren arkadaşlara teşekkür ederek,

  dieceğim odur ki:

  "varlığını bir şeye borçlu olmak" ile "bir şeyi açıklığa kavuşturmak için bilimsel çalışma yapmak" cümleleri arasında çokça fark vardır.

  ilkinde insanların kafasında "ilahi bir durumdan zuhur eden" edilgen (ki burada derdi "anlamlandırmak" olan bilim olur kendisi) bir imaj yaratılırken, ikinci durumda bilime ve doğal olarak emeğe/çabaya dikkat çekilir.

  yani özetle "özne"yi, ilahi bir amaç için "nesneleştirme/edilgenleştirme" söz konusudur ki; evlat olsa çekilmez.

  ve son kez, pek ironik olarak:

  aklıma mukayyet ol ya rabbi

  adettendir: düzeltmeler imla, ıvır, zıvır üzerinedir.