• arnavutluk menşeli, ancak kosova'da da çok iyi örneklerine rastlayacağımız 3 çeşit süt ile yapılan, üstü karamel sos kaplı lezzetli bir tatlı çeşidi.
  • öyle bir lezzet ki, uğruna yola düşülür, memleket değiştirilir!
  • müthiş bir lezzettir. tarifini de vereyim tam olsun.

malzemeler

6 yumurta

400 gram şeker

400 gram un

1 paket kabartma tozu

1 paket vanilya şekeri

1 çay kaşığı karbonatlı soda

1 litre hopla krem şanti + 1 litre süt

karamel

yapilişi

6 yumurta akı mikser içerisinde karıştırılır, sonra şeker katılır ve koyulaşıncaya kadar yine karıştırılır,

sonra yumurta sarıları birer birer katılır ve en sonunda un, kabartma tozu, vanilya şekeri, karbonatlı

soda ilave edilir ve hamur haline getirilir. fırın tepsisine yağlı kâğıt konur ve hamur fırın tepsisi içerisinde

180°c ısıtılmış fırında yarım saat pişirilir.

boş tepsiye yarım litre hopla dökülür ve diğer tepside pişmiş hamur üzerine konur.

yarım litre süt ve yarım litre hopla karıştırılır ve üstüne dökülür. üstüne yarım litre daha süt dökülür.

ve en sonunda üstüne karamel sürülür.
  • ben hayatımda böyle bir tatlı yememişim yeni tattım inanılmaz bir lezzet
    fatih'te baltepe pastahanesi tavsiye edilir.
  • bakırköy'deki sütçüoğlu muhallebicisi'nden yediğim ve hayatımda tatmış olduğum en mükemmel lezzetlerden biri olduğunu farkettiğim tatlı bişey. yok lan böyle bir lezzet.
  • eskişehir mazlumlar'da başarılı bir versiyonu haftasonları satılmakta . (bkz: pastel de tres leches)
  • tüm gün hayalleriyle yaşadağım tatlı. dondurmayla enfes bir lezzet kazanır.
  • bayrampaşa yıldırım mahallesinde ado dondurmada yediğim değişik bir tat.
  • şahsen ben bir tatlı olaydım trilece olurdum, kendisiyle az önce tanışmamız bugüne kadar kendisinden bir haber oluşum bugüne kadar yaşamamış oluşum... ah trileçe ismin gibisin sen ne güzelsin sen ne tatlısın ah trileçem ... ilk görüşte aşk değil de tadına bakınca anlaşılan bir sevdaydı bizimkisi..bundan sonraki yaşamında artık hep var olacağını bilirsin ya bizimkisi ona benzer bir şey artık.. sevgili trilece, şimdi gidiyorum gene gelicem, görüşcez. öptüm.
  • rüya gibi... eskişehirliler için adres belli. (bkz: mazlumlar muhallebicisi)
hesabın var mı? giriş yap