şükela:  tümü | bugün soru sor
 • barış manço ve kaygısızlar'ın manço'nun baba bizi eversene filminde de kullanılmış olan 1968 tarihli mazhar alanson ve fuat güner'in çift sesli solo gitar olayında ciddi bir gaz yaşadığı fransa'da kaydedilmiş çalışması.
 • baris manco'nun kesinlikle en guzel parcasinin ismidir. bu parca baba bizi eversene filminde genc oglanin odasinda sakladigi bebegin sesini bastirmak icin kullandigi sarkidir. o kadar guzel tinilari vardir ki, kucuk bir cocukken film sirasinda duydugunuzda bile iciniz gitmistir.
  bir donem baris manco'nun degme yabanci gruplara ve muzisyenlere tas cikartan sarkilari oldugunun kanitidir. insani gercekten kendisinden gecirir..
 • baris manconun bi sarkısıdır aynı zamanda..ozelligi de tek sinema filmi olan baba bizi eversene'de bi sahnede duyulmasıdır..(evde bebegi saklamaya calısırken, oglanın hulusi kentmen bebek zırlamasını duymasın diye caldıgı sarkı).. cok aradım ordan biliorum.. *
 • (bkz: trip/#1560613)
 • dünya tarihi içinde bazi yillar apayri yer tutarlar. mesela 1746 da nasil fransiz devrimi bir cagi kapadiysa, 1453 de oldugu gibi kanimca bir 200 yil sonra dünya tarihcileri 1968 i de yeni bir cagin baslangici olarak anacaklar.

  işte 1968 in bu mükemmelliginin türk müzigine yansimasi her ne kadar ingilizce sozlerle olsa da baris manconun bu sarkisiyla olduguna inanirim ben. bir türkün yapabilecegi, yapmis oldugu en saglam sozlere ve en saglam muzikal yapiya sahip sarkidir. ileride bir gün muzik adami olusam marcu greil misali insanlar beni andiklarinda akillarina bu sarkinin gelmesini isterim acikcasi..

  bu sarki 1968 de barış manconun kaygısızlar orkestrasi ile yaptigi a yüzünde karanlıklar içinde olan 45likte yayinlanmistir. ileride mükemmel insanlara donusecek mazhar alanson, fuat güner, baris manco gibi isimlerden olusan kaygisizlar grubu nedense mazhar alanson un ve fuat günerin "yurt disinda yapamiyoruz abi" nidalari eşliginde dagilir. grubun yollari ayrili. mazhar ve fuat ileride mfo yu kuracak, baris manco bir süre yurt disinda cesitli milletlerden gelen insanlarla birlikte gruplar olusturacak ama bir sekilde tutunamayip ülkeye geri donecektir. hazindir ki bu kadar enfes sarkilar yapan baris manco siradanlasip bir pop stara donusecektir..

  sözlerini de duydugum kadariyla yazmak isterim

  swing high,
  swing it all around,
  swing high,
  trip that all of town,
  swing higher and higher and higher
  triippppp
  you'll never know what it is
  it's gonna wheel,
  all around (all around koro ki bu koroda mazhar alanson ve fuat güner de vardir) and,
  up and down,
  now now nauv nauv nauv

  and guess,
  what the potter -down,
  and guess what all the people think,
  and gallop on, gallop on, gallop on,(bu galloplar koro)
  it's flying too far but they won't get lost,
  just round (around koro yine) and,
  up and down,
  now now nauv nauv nauv.. agziyla sitar sesi yapior..

  now try,
  it's time to saying so long,
  now try,
  blinded while ı'm in fair,
  and heltering - gelterin - skeltering down, (helter skelter bu tarihte yazilmamistir)
  the magic carpet flying in a swing around,
  and down (calm down koro halinde) and,
  to the fairground
  now nauv nauv..
  triiiiiiippppp

  swing high,
  it's nearly time to go,
  swing high,
  crazy about the floor,
  they're dancing and dancing and dancing around,
  you're at the bottom and you can't get out,
  it all belongs to you,
  now nauv nauv
  triiiiiiippppp
 • bir diğer ismide trip olan çok hoş 70'ler tadında barış manço şarkısıdır
 • yıllarca aradığım, barış mançonun söylediğini öğrendiğimde ise hadi oradan dediğim, akıllara zarar süper şarkı
 • bebeğin zırıl zırıl ağlamasını yoğun olarak bastırabilen ve döneminde gençlerin dinlediği sert müziğe bir bakış atmamızı sağlayan melodisiyle ses getiren manço yapıtı. baba bizi eversene 'de triple birlikte ortalık toz duman olur. bebeğimiz de ağlamaktadır şirin edalarla. bastırmıştır bilindik melodi ağlamayı. meral zeren de bir çıkış yapar babasına * -vaziyeti toparlamak babında- artık gençler böyle gürültülü müziklerden hoşlanıyor diye.
  gençlik işteee! * * her yönünü çektik. çektikçe bitirdik. kalmadı bir tarafın çekilmedik!
 • barış manço ve kaygısızların 40 yıl önce aştıkları davul ritmleri hafiften white room u andıran psychedelic budur dedirten şarkı
 • mukemmel bir psikedelik sarki ornegi.. woodstock'ta bu sarkiyla bir acilis yapsaymis baris manco, doors ön grubu olarak cikardi diger konserlerde.. peheey.