şükela:  tümü | bugün soru sor
 • büyük iskender'in generallerinin* iskender imparatorluğu'nun topraklarını paylaşmasına denir. mö 321 yılında, günümüz suriye sınırları içinde kalan triparadisus adlı yunan yerleşkesinde imzalanan bir anlaşmaya göre bu bölünme gerçekleşmiştir. büyük iskender'in mö 323'te ölmesi üzerine yapılan babil bölünmesi'ni izleyen ikinici bölünmedir.
  büyük iskender'in ölümünün ardından imparatorluğunun komutası üvey kardeşi filip arrhidaeus ve iskender'in oğlu iv. iskender'e verildi. ancak, filip'in akli dengesi bozuk iken ve iv. iskender babasının ölümünün ardından doğduğu dönemde, perdikas adlı bir kral naibi ortaya çıktı.
  birkaç satrap güç kazanmak için can atıyorlardı ve ptolemy, mısır satrabı diğer generallere karşı isyan etti. perdikas buna karşı çıktı ;fakat kampındaki askerlerin ayaklanması sonucu öldürüldü. ptolemy kendsine sunulan kral naibliğini geri çevirdi ve peiton'u ve arrhidaeus'u tutsak aldı. bu olaya euridis, kral ııı. filip'in karısı, karşı çıktı ve bütün satrapları, topraklarını tekrar dağıtmak üzere, mö 321 yılında triparadisus'ta toplanmaya çağırdı.

  antlaşma
  ptolemy mısır, libya ve onların batısında kalan her yeri aldı.
  suriye, midillili laomedon'a verildi.
  kilikya, daha önce de oraları aldığından dolayı filozenus'a verildi.
  mezopotamya ve çevresi, amfimakus'a, kral'ın ağabeyi, verildi.
  babil, selevkos'a verildi.
  pekestas, iran'daki hükümdarlığını onaylattı.
  peiton ve filip part ve medya'yı paylaştı.
  hindistan, agenor'un oğlu peiton'a verildi.
  frigya ile likya'nın arası antigonos'a verildi.
  karya asander'e verildi.
  lidya kleitus'a verildi.
  bu anlaşmanın sonunda iskender imparatorluğu ikinci kez paylaşıldı.