şükela:  tümü | bugün
 • hindi eti ve sicak sutte de bulunan bilesik. (bkz: uyku)
 • dogal ve hayati aminoasitlerden. indol halkasi icerir. hafiften antidepresan sayilir, rahatlatir, gevsetir.
 • her türlü etin*** içinde bulunan madde.
  fakat serotonine dönüşebilmesi için karbonhidrat ile beraber alınması gerekiyor.ekmek ya da hamur işiyle yenildi mi tamamdır..
  (bkz: ekmeğin faydaları)
 • faydalı bir maddedir,enerji verir,gençleştirir.tryptophan içeren yiyecekler ise;brokoli,avokado,ıspanak,tavuk,hindi,balık,süt,yumurta.
 • kefirde de olduğu söylenen aminoasit.
 • ing. fanatik birine trip atma eylemi...
 • reçetesiz de sayılan ve genelde zayıflama&enerji veren hapları da vardır bunun.fakat tehlikelidir.1980 lerde(bkz: yamulmuyorsam)amerikada 20 ye yakın ölüme ve yüzlerce insanın hayatının değişmesine neden olmuştur.böylesine büyük bir yan etki göstermesinin nedeni ise japon bir firmanın üretimin seri olması için maddenin genetik kodlarıyla oynamasıdır.fakat insanları hasta eden etken madde hala bilinmemektedir.
  bu tür ürünler kullanırken dikkatli olmakta fayda var.
 • beynin, seratonin isimli nörotransmitteri yapmak için kullandığı kimyasal. yüksek miktarlarda seratoninse mutluluk hissini tetikler. çikolata da bulunur.
 • hem melatonin hem de serotonin sentezinde rolü bulunan aminoasit. melatoninin ruhsal boyutunu düşündükçe yılbaşında hindi yeme alışkanlığını sorguluyorum ister istemez. çünkü bu aminoasit vücutta üretilemiyor ve mecburen dışarıdan alınması gerekiyor. en iyi sağlayıcısı ise hindi eti.

  sentez mentez olayı için:
  http://docs.google.com/…ayekx3vvn8q3jdjtwfzjcsrpnlg

  "triptofan, 5-hidroksitriptamin (serotonin)’in ön maddesidir. serotonin oluşumu için önce triptofan hidroksilaz etkisiyle oksitlenerek 5-hidroksitriptofana dönüşür; daha sonra 5-hidroksitriptofanın dekarboksilasyonu ile serotonin oluşur."

  triptofan'ın beyne ulaşması için tirosin, metionin, histidin ve lösin gibi diğer amino asitler ile kavga etmesi gerekiyor. ve yüksek proteinli beslenme bu aminoasitlerin kandaki düzeyini artırdığı için triptofan'ın beyne ulaşmasını engelliyor. karbonhidrat ağırlıklı beslenme ise triptofan'ın oranını artırıyor. yani bol karbonhidrat, az protein demek mutluluk demek anlamına geliyor. tabi erken ölmezseniz.

  karbonhidratın etkisi ise şu şekildeymiş: bol karbonhidrat almak vücüttaki insülin salınımını artırıyor ve insülin şu yukarıda 4 aminoasiti pompiş yapıyor. yani yok ediyor. bu da triptofana at koşturabileceği kadar boş bir alan yaratıyor.

  insülin ile etkisini düşününce zamanında şizofreni hastalarına uygulanan hipoglisemi tedavisi aklıma geliyor (akıl oyunları filminde de geçer). acaba böyle bir etki tasarlandığı için mi kullanılmıştı o yöntem?
 • en ayırt edici özelliği, aminoasitlerin en büyüğü olmasıdır (iki halkadan oluşur). genellikle oluşturduğu sterik etki ile proteinlere bağlanan ligandların seçilmesinde (selectivity) kritik rol oynar. aminoasitler arasında en az kodlananı olup, hidrofobik özelliği de bulunmaktadır.
hesabın var mı? giriş yap