şükela:  tümü | bugün
9 entry daha
 • hem melatonin hem de serotonin sentezinde rolü bulunan aminoasit. melatoninin ruhsal boyutunu düşündükçe yılbaşında hindi yeme alışkanlığını sorguluyorum ister istemez. çünkü bu aminoasit vücutta üretilemiyor ve mecburen dışarıdan alınması gerekiyor. en iyi sağlayıcısı ise hindi eti.

  sentez mentez olayı için:
  http://docs.google.com/…ayekx3vvn8q3jdjtwfzjcsrpnlg

  "triptofan, 5-hidroksitriptamin (serotonin)’in ön maddesidir. serotonin oluşumu için önce triptofan hidroksilaz etkisiyle oksitlenerek 5-hidroksitriptofana dönüşür; daha sonra 5-hidroksitriptofanın dekarboksilasyonu ile serotonin oluşur."

  triptofan'ın beyne ulaşması için tirosin, metionin, histidin ve lösin gibi diğer amino asitler ile kavga etmesi gerekiyor. ve yüksek proteinli beslenme bu aminoasitlerin kandaki düzeyini artırdığı için triptofan'ın beyne ulaşmasını engelliyor. karbonhidrat ağırlıklı beslenme ise triptofan'ın oranını artırıyor. yani bol karbonhidrat, az protein demek mutluluk demek anlamına geliyor. tabi erken ölmezseniz.

  karbonhidratın etkisi ise şu şekildeymiş: bol karbonhidrat almak vücüttaki insülin salınımını artırıyor ve insülin şu yukarıda 4 aminoasiti pompiş yapıyor. yani yok ediyor. bu da triptofana at koşturabileceği kadar boş bir alan yaratıyor.

  insülin ile etkisini düşününce zamanında şizofreni hastalarına uygulanan hipoglisemi tedavisi aklıma geliyor (akıl oyunları filminde de geçer). acaba böyle bir etki tasarlandığı için mi kullanılmıştı o yöntem?
18 entry daha