şükela:  tümü | bugün
 • 13 sayısından korkma durumu.
 • (bkz: saçmalık)
  (bkz: batıl inanç)
 • 13 sayısı korkusudur. aynı zamanda paraskevidekatriaphobia olarak adlandırılan 13. cuma korkusunun da sebebidir. terim, ilk defa anador coriat tarafından 1910'da yazılan abnormal psychology kitabında kullanılmıştır.

  13 sayısının kötü şans getirdiğine dair inanç konusundan çeşitli teoriler vardır. bunlardan biri, valhalla'da bir akşam yemeği partisi düzenleyen yaklaşık 12 tanrı olan bir iskandinav efsanesinden kaynaklanmaktadır. "davet edilmeyen düzenbaz tanrı loki 13. konuk olarak gelip hö?r'un balder'i ökse otu uçlu bir okla vurmasını planmasıyla 'balder öldü ve tüm dünya karardı.tüm dünya yas tuttu. kötü, şanssız bir gündü.'" iskandinav mitolojisindeki 13 sayısının şanssız sayılmasının nedeni bu şekilde adlandırılmaktadır.

  diğer bir teoriye göre ise, son akşam yemeği'nde isa'ya ihanet edip onu ele veren öğrencisi yahuda'nın masaya oturan 13. kişi olması, 13 sayısına kötü şans atfedilmesine neden olmuştur.

  bazı bölgelerde ise, 13 şanslı bir sayı olarak kabul edilmektedir. örneğin, birinci dünya savaşı'ndan önce, fransa'da 13 sayısı kartpostalda da dahil şanslı bir sayı olarak kabul edilirdi.

  daha modern zamanlarda, 13 sayısı yemek masasında oturmak dışında italya'da şanslı bir sayı olarak görülür. hong kong ve makao'da dahil olmak üzere çin dili lehçelerinden biri olan kantonca konuşulan alanlarda, 13 sayısı şanslı kabul edilmektedir, çünkü kantonca dilinde 13 sayısının yazılışı "yaşaması kesin" anlamına gelen kantonca'daki bazı kelimelere benzemektedir. kantonca'da şanssız sayı olarak görülen 14 sayısı ise, "ölmek" kelimesine benzetilmektedir ve belki de bu nedenle şanssız görülmektedir.

  new york'te bulunan colgate üniversitesi'nde de 13 sayısı şanslı görülmektedir; çünkü üniversite 13 erkek tarafından, 13 dua ve 13 dolarla kurulmuştur kaynak günümüzde ise, 13. cuma colgate üniversitesi tarafından yılın en şanslı günü kabul edilmektedir.

  edit.imla