şükela:  tümü | bugün
  • ağzın tam açılamaması hali. yirmi yaş dişi ile problemi olan herkezin başına gelebilir. evet sıvı gıdalar ile idare ediyorsunuz.
  • yirmi yaş gömük ,yarı gömük dişler,çiğneme kaslarının iltihaplanması,eklem hastalıkları,çevre doku abseleri gibi birçok nedenden dolayı gelişebilen çenenin açılamamas durumu..genellikle çözümü antibiyotik artı egzersizdir..
  • gömülü 20'lik dişimi çektirdikten sonra başıma gelen sorun. yaklaşık 10 gün açamadım ağzımı. en fazla 1 santim falan açabildim. tedavisi kortizonlu ilaçlar ve fizik tedavi. sonrasında insan ağzını açınca şükrediyor haline walla.
  • trismus, çene kaslarinin spazmi sonucunda çenenin kilitlenmesi durumudur. kisinin yüzünde sırıtıyormus gibi bir ifadeye neden olur. çene cerrahisine de bağlı olabileceği gibi tıp alanında en ölümcül sebebi tetanoz'dur. tetanozda çene kasları aşırı kasilmaya başlar ve trismus oluşur. bu işaret (trismus) hastalığın geri dönüşünün mümkün olmadigina ve artik hastanin ölümü ile sonuclanacagina isaret eder. genellikle de hastanin mide iceriginin akcigerlere kacmasina neden olur ve bu şekilde ölüme neden olur.

edit : imlâ
  • ignelerle oynamayi asiri seven bendenizi epey korkutan -olagan- durum, lokal anestezi komplikasyonu.

pterygoideus lateralis kasinin zarar gormesi ile meydana gelir. hasta agzini acarken agri duyar ve doktoru suclar. gecici bir durumdur, panik yapmaya gerek yoktur.