şükela:  tümü | bugün
 • leni riefenstahl'ın yönettiği, almanya'daki nasyonal sosyalist partisinin nüremberg'deki altı günlük kongresini konu alan nazi propaganda filmi. nazi almanyasının görkemini muhteşem bir şekilde yansıtır. o potansiyelin nasıl da manyakça heba edildiğini görüp üzülürsünüz.
  orijinal adı "der thriumph des willens"dir
 • bunuel'in moma'da calisirken kesip, yapistirdigi fantastik bir kopyasi vardir ki, ayni propaganda goruntulerini kullanarak, bunuel, kendi filmini yaratmistir montaj gucuyle. ve, allasen, pek surreal olmustur bu kopya. bunuel'inki gibi montaj hic gormedim diyen cinli bir sinema hocasini da burada olumsuzlestirmek istiyorum.
 • propogandanın, nazi almanyası'nda ne denli yer tuttuğunu gözler önüne seren filmdir. 1934 yılında çekilmiştir.
 • film üzerine, zamanının nasyonal sosyalist almanyasının kültür ve propaganda bakanı joseph goebbels sinemanın iyi bir propaganda ve eğitim aracı olduğunu söylemiştir. filmde rahatça anlaşılabilen; konuşan kişinin (genellikle hitler yada komutanlarında birisi olmaktadır) çevresinin şahane ışık oyunları ile parlatılması, askerlerin toplu yürüyüşünün yukarıdan hayranlık verici bir şekilde çekilmesi ve duran askerlerin çekiminin diz hizalarından yukarıya doğru yaklaşık 45 derecelik bir açıyla yapılması ile oluşan estetiği ise "sert halkçı çizgiler" (mit scharfen volkischen konturen) olarak tanımlamıştır goebbels.
 • bir sure once mgm movies'de de yayinlanmi$, donemle ilgilenen ki$iler icin ar$ivlik bir eser.
 • bayan leni'nin politik oldugunu asla kabul etmedigi tuyler ürpertici filmi. filmin gerceklestirilmesinde 50'den fazla kamera kullanılmıs; sokaklar, binaların tepeleri hep kameraman dolmus. tam da hitler'in istedigi gibi olmus.
 • içinde milyonlarca swastikalı bayrak, arma veya herhangi bir kumaş parçası bulunduran film. "o kadar para verilir mi bunlara yahu, yazık." dedirtmiştir.
 • içerdiği propagandayı değil de,sanatsal yönünü irdeleyip sindirmenin kişiye çok şey katacağı eser.
 • "azmin zaferi" diye türkçeleştirilen bu nazi propaganda filmi, avrupa'da da büyük ilgiyle karşılanmış, sinemalarda gösterilmiş ve almanya'nın sergilediği ilerleme tüm milletleri kendine hayran bırakmış. bu film venedik bienali'nden ve fransa'dan altın madalyalarla taçlandırılmıştır. filmin ardından, hitler'in büyük bir özenle ve öncelikle berlin'in vizyonunu değiştirerek hazırlandığı 1936 berlin olimpiyatları ile avrupa'nın almanya hayranlığı tavan yapmıştır; ülke zengindir, şehirler çok güzeldir, insanlar mutlu ve refah seviyeleri yüksektir. kim bilir, avusturya'nın ilhakının kolaylığı ve bunun avusturya halkı tarafından sevinç gözyaşları ile karşılanması belki de bu propaganda filmi sayesindedir.