şükela:  tümü | bugün
 • şirketin ortaklık yapısı aşağıdaki gibi;

  %55 bmc power motor ve kontrol teknolojileri a.ş,
  %35 i taı,
  %10 sstek a.ş.

  bmc power'ın ortaklık yapısı aşağıdaki gibi;
  %100 bmc otomotiv sanayi ve ticaret a.ş.

  bmc otomotiv'in ortaklık yapısı aşağıdaki gibi;
  %25.1 öztürk ailesi,
  %25 ethem sancak,
  %49.9 katar silahlı kuvvetleri

  ethem sancak şirket için önemli bir isim olsa bile dizginlerin tamamen elinde bulunduğunu ifade etmek ekşisözlük okuyucularını yanıltabilir. tr motor için katar ortaklı bir teknoloji şirketidir desek daha doğru ifade olur kanısındayım.

  tei (tusaş motor) şirketi, 1985 yılında, türk havacılık ve uzay sanayii a.ş. (tai), general electric (ge) (abd), türk silahlı kuvvetlerini güçlendirme vakfı (tskgv) ve türk hava kurumu (thk) arasında kurulmuş olan bir anonim şirketidir. mevcut yapısı nedeniyle teı'ninde abd ortaklı bir şirket olduğu söylenebilir.

  mevcut ekonomik şartlar nedeniyle finansman riskini paylaşmak zorunda olduğumuzu kabul etmemiz ve işimize odaklanmamız gerekiyor.
 • otokarın elinden alınan altay tankını hala üretemeyen, tank palet fabrikamızın peşkeş çekildiği bmc'nin sahibi olduğu şirket. bu şirket 5. nesil uçağa uygun motor üretene kadar 7. nesil çıkar. bu sefer milli muharip uçağı yapıyoruz bahanesiyle neleri zimmetleyecekler bakalım.
 • sakallı bebek sürekli başka başka şeylere aşık oluyor maşallah... önce ilaçlar, sonra inekler, sonra reis, sonra zırhlı araçlar, sonra tanklar, şimdi de uçak motorları...

  ama asıl aşk kolay katar parası olsa gerek... gerçi o kadar paraya rağmen bu işten de bir bok çıkmayacağı çok belli...

  "evladım ben sana zengin olamazsın demedim ki, ileri seviye mühendislik yapamazsın dedim."
 • sitesindeki açıklama kısmında yer alan bilgilerde artık ortakları arasında bmc'nin yer almadığı yerli jet motor firması.
 • başında altay tankını beceremeyen bmc ceo'su osman dur var.

  ne kadar çok güven veriyor ceo'yu görünce

  ülkemizin en önemli projesinin başına, bu konuda en iyi kimse o getirilmeli.

  yoksa teknoloji transferi ile yurtdışından getirilir veya ortaklık yapılır mantıken.
 • anladigim kadariyla bu motor isini tei ve kale yapacak, trmotor sadece koordinasyonu saglayacak. burdaki amac da ip haklari trmotor'a ait olsun dusuncesi sanirim. zaten mantiken trmotor daha dun kurulmus firma, motoru falan nasil yapacak, boyle bir seyin mumkunati yok.

  bir de mmu'nun motor ihalesi yapilacakti hala ses seda yok. aciklama yapan da yok, ne oldugunu hic bilmiyoruz. ama bildigim kadariyla ukrayna destegi eski teknoloji oldugu icin reddedildi. yuzde 99 f110 motorunun cok benzeri bir seyler yapilacak. cunku tei zaten bu motorun yuzde 50-60'ini uretme kabiliyetine sahip, uretiyor da.
 • başındaki badem bıyığın bir programda boş boş konuşmasını dinledikten sonra bir bok yapamaz bunlar demiştim.

  nitekim yine bir badem konusunda yanılmadık ve mmu motor işini kale & rolls royce'a vermişler.

  en azından kale'nin elinde ktj-3200 gibi bir tecrübe var.

  https://www.youtube.com/watch?v=oel1ahye-ag
 • trmotor hisselerinin %100'ü tusaş'a geçmiş. kaynak

  --- spoiler ---

  trmotor’un resmi sitesinde yer alan “hakkımızda” bölümünde şirketin hisselerinin %100’ünün türk havacılık ve uzay sanayii a.ş.’ye ait olduğu bilgisine yer verildi.

  katar’da düzenlenen dımdex savunma fuarında turdef‘in sorularını yanıtlayan savunma sanayii başkanı prof. dr. ismail demir, mmu için yerli motorun geliştirilmesi konusunda ismail demir, 2 farklı yerli motor projesi için yeterli finansman sağlanamayacağını ve bütün yüklenicilerin (trmotor, rolls-royce, kale, pratt & whitney ve teı) tek bir proje altında toplanması gerektiğine değinmişti.

  ismail demir rolls-royce’un daha önce trmotor ile ortak çalışma konusunda çekinceleri olduğuna ancak böyle bir şeyin şu an söz konusu olmadığına ve bu gidişatın devam etmesi durumunda trmotor’un rolls-royce ile ortak çalışabileceğini belirtmişti.
  --- spoiler ---
 • yaklaşık üç-dört ay önce, genel müdürü değişmiş. basından gizleniyor gibi internette hiçbir haber yok. bmc tarafından gelen eski genel müdürü osman dur, sadece yönetim kurulu başkanı gözüküyor linkedın'de. yeni atanan genel müdür kim internette yok bilgisi.
  osman dur, görevi bıraktırılmadan önce kadrolara birçok çember sakal çömezin atamasını gerçekleştirmiş. linkedın üzerinden, trmotor sayfasından, son aylarda gerçekleşen haberlere bakılırsa gözükür. aynı istanbul'da ilk seçimi kaybedip ikinci seçimi beklerken, birçok akp'linin atanması gibi...

  rolce royce+kale motor 2017 senesinde, gözü kapalı atlamışlardı. birçok mühendisi işe alıp, ingiltere'ye göndermişlerdi. bir-iki sene içinde bu elemanların hepsini işten çıkarmışlardı. şimdi korka korka mmu motoru projesinde ilerliyorlar. henüz rolce royce ve kale ortaklığı ile resmen imzalanmış bir proje yok.

  yerli motor projesinin suyu çıkmış şimdiden.
  türkiye'nin genel ekonomik durumu da belli bu aralar. malum parasız ne arge olur, ne de üretim.

  bence;
  önümüzdeki seçime karar, f110 tipi motorlarla mmu, uçamasa da hangardan çıkar belki. rte kokpite oturtup iki fotoğraf çekilir, seçime gidilir.

  seçimden sonra, kale+rolce royce ile yeni hükümet bir anlaşmaya varır ancak.
hesabın var mı? giriş yap