şükela:  tümü | bugün
  • amerika'nın en büyük kazığı diyen var. güldürdün saf çocuk.
    bu ne amerika'nın türkiye'ye attığı en büyük kazık ne de türkiye'nin yaptığı en yanlış hareket.

amerika modern türkiye cumhuriyetinin katilidir. henüz cumhuriyet bebeklik döneminde iken onu öldürmüştür. milyonlarca bebeğin geleceğini öldürmüştür. bir nevi devasa büyüklükte bebek katili bir ülkedir.
    türkiye'yi dünya arenasında defalarca küçük düşürmüştür.
    *halkın aydınlanmasının en büyük desteği olan köy enstitülerini kapattırmış,
    *uçak, otomobil gibi yüksek teknoloji ürünü sanayi üretimini engellemiş,
    *üretim toplumundan tüketim toplumuna çevirmiş,
    *darbeler yapıp halkı birbirine düşürmüş,
    *en seçkin askeri birliğinin kafasına çuval geçirip rezil etmiş,
    *terör örgütleri aracılığı ile gelişimini engellemiş,
    *ülkenin en büyük sırlarının olduğu kozmik odaya sızmış ve sırları ifşa etmiştir.

bunlar ne ilk ne de son olacaktır. amerika türkiye cumhuriyetinin en büyük düşmanı olması gerekirken sanki bunların hiçbirini yapan amerika değilmiş gibi hala kapısında yatıyoruz.

şimdi kalkıp10 milyar dolarlık eski jet anlaşması yapmak devede kulak kalır. buna gelene kadar sorulması gereken onlarca hesap var. ancak bu ülkede bu hesabı soracak olan götü o koltuğa oturtmazlar.

edit: gece uyku sersemi ile yapılan imla hataları.
  • cumhuriyet tarihinin en ahmakça hareketi olabilir doğruysa, adam senin hakkın olan uçakları ödeme yapılmasına rağmen vermemiş sen gidip daha eski modellerden almak için herife teklif veriyorsun.
  • bilgi isteyenler olmuş...

f-16 block 70/72 şu anda f-16 serisi uçakların en gelişmiş versiyonu. uçaktaki özellikler başlıca sayarsak daha gelişmiş aviyonikler, çok gelişmiş bir radar, yeni nesil mühimmatları atabilme kabiliyeti ve uzatılmış gövde ömrü yeniliklerini içermekte. onun dışında kullanılan motor, harekat sığası, taşınabilir faydalı yük vs çok çok büyük farklılıklar içermemekte. elbette böyle yazınca yanlış anlamayın uçak şu anda yeni nesil aviyonikleri ve yazılımları sayesinde gayet avantajlı bir savaş makinesi ve kesinlikle kötü bir uçak değil.

haberden anladığım kadarıyla 40 adedi yeni ve 80 tanesi eldekilerin modernizasyonu olacak şekilde toplamda 120 uçaklık bir talep iletilmiş. 40 uçak sıfırdan kurabileceğiniz 2 filo demek. block 70/72'nin "d" yani çift kişilik versiyonu üretildi mi bilmiyorum ama sanırım vardır. bu durumda sanırım 40 uçağın 4 veya 6 tanesi "d" olsa (eğitim amaçlı) geriye 34-36 tanesi de tek kişilik "c" versiyonu alınır. kadrodaki eksikliği kapamak için eh işte seviyesinde bir alım planı. elbette 80 uçağın da block/70/72 seviyesine çıkarılması daha olumlu bir durum. neticede en son seviye aviyonik ve yazılımların olması her zaman daha avantajlı bir durum. işler yolunda gider de uçaklar alınırsa yeni alınacak 40 uçakta da bizim filolardaki general electric üretimi f110-ge-129 motoru seçilecektir. zaten tüm eğitimlerimiz ve bakım teşkilatı da bu motor üzerine kurulu olduğundan lojistik maliyeti de minimumda olur. ayrıca uçağa da aşinayız, pilot eğitimi ve biraz da aviyonikçi eğittik mi minimum masrafla çıkarız işin içinden.

f-16 çok verimli bir platform ve uçağın hızlı, kıvrak olması özellikle yunanistan'a karşı ihtiyaç duyduğumuz hava-hava savaşı kabiliyeti için çok uygun. ayrıca almaya niyetlendiğimiz block 70/72'deki aesa radarı yunanistan'ın yeni aldığı rafale uçaklarında var. bizde ise maalesef henüz bu kabiliyet yok ama aselsan'ın üzerinde çalıştığı bir proje mevcut. eğer block 70/72 alımı/modernizasyonu olursa bu açıdan da yunanistan ile denk bir hale geleceğiz. aesa radarını anlatmayacağım merak eden açar bakar ama özellikle hava-hava çarpışmalarında kullanılan çok gelişmiş bir radar sistemi olduğunu bilin.

maalesef son dönemde yapılan hatalar neticesi f-35 projesinden "şimdilik" dışlandık. f-35 konusunda ümidimi kaybetmiyorum ama mevcut politik durumda bu uçakların bize kısa vadede verilmesi gibi bir durum olmayacak. amerika, son bm toplantılarından da gördüğümüz gibi, artık türkiye ile ilişkilerde belli bir soğukluğu, en üst seviyeden alenen belli etmekte. bunun nedenlerini analiz etme gibi bir isteğim yok, zaten sebebi hepimiz biliyoruz. ancak şunu da unutmayın ki amerika ile 1945 yılından beri içinde olduğumuz savunma sanayi ilişkisini bir çırpıda silip yerine rus envanterine öyle kolay kolay geçil(e)mez. o nedenle f-35 konusunda ilerleyen yıllarda olumlu gelişmeler olacağını ve zaten hakettiğimiz uçakların bize geç de olsa geleceğini umuyorum. işte bu süreçte maalesef hava kuvvetlerinde yaşanması muhtemel ciddi bir uçak krizi tehdidi var. zaten yazılmış f-4'ler artık uzatmaların uzatmalarında, f-16 filosu nispeten eski, yunanistan'ın ekonomiyi biraz toparlayınca gene eskisi gibi "silah, bomba, roket, gemi, uçak ne varsa sardır lan yorgo" kafasına hemen girdiğini de görüyoruz. e kimse kusura bakmasın ama ege denizi yunana bırakılmayacak kadar önemli bir alan bizim için. özellikle de yunan sınırına yapılan amerikan tamponunu düşünürsek yunana ege'yi bırakmamız asla sözkonusu olamaz. bu arada şunu söylemek isterim, ege de ege diyerek kofti kör milliyetçilik kasmıyorum. tekrar tekrar yazıyorum ege denizi türkiye için gerçekten çok çok önemli bir stratejik bölge. unutmayın anadolu işgali ege'den gelen filoyla izmir'den başladı. yani kısacası ege yunana öylece bırakılamaz.

bu alım hamlesi (olumlu sonuçlanırsa) kısa ve kısmen de orta vadede hava kuvvetlerindeki uçak krizi tehdidini engeller ancak nihai çare olmaz. bizim 2050-2075'li yılların hava kuvvetlerini düşünmemiz gerekiyor ve bu düşünce de mecburen f-35'i işaret ediyor. rus envanterinin, (orta-kısmen uzun vade düşünürsek) özellikle su-35 gibi aşırı gelişmiş ürünlerinin sistemimize bir şekilde girmesini arzu eden ama gerçekleşmesinin mucize olacağını bilen ve bu durumun gerçekleşmesinin ülkemiz için neredeyse ufak çaplı bir felaket olacağını sezecek gerçeklikte biri olarak da f-35 projesine mutlaka bir şekilde geri dönülmesi gerektiğini düşünüyorum. bu arada rusların ürettikleri askeri ürünleri tam performanslı haliyle dış ülkelere satmadıklarını ve mutlaka (tam türkçe ifadesini bilemediğimden yazamadım kusuruma bakmayın) downgrade edilmiş halini sattığını unutmayın. eğer bu sorunu aşarsanız rus teçhizatı farklılık ve alternatif anlamında işinize yarar.

şimdi bir de burada bazı arkadaşlar yazmış eurofihgter, grippen vs diye. arkadaşlar avrupa malı uçaklar hem performans, hem lojistik, hem de fiyat anlamında bizim için uygun uçaklar değil. bu uçakların alımı daha önce hava kuvvetleri içerisinde çok değerlendirildi ve uygun bulunmadı. ayrıca politik açıdan avrupalı üreticileri çok güvenilmez durumda. abuk sabuk bir şeyleri bahane ederek lojistik desteği kesebilirler, aptal saptal politik yaptırımlara girip suyu bulandırabilirler ki yaptılar daha önce. geçmişte almanya ile yaşadığımız leopard krizlerini unutmayın. o nedenle avrupa uçaklarını geçin. bazı arkadaşlar da f-15 seçeneğini yazmış, mantıklı ama tam olarak uygun değil. şimdi şöyle anlatayım f-15, f-4 gibi düşünmeniz gereken bir uçak. çok çok kaba 2. dünya savaşı tabiriyle "ağır avcı" sınıfında ve hava-hava çatışmalarının çeviklik ve sürate dayandığı günümüzde ege gibi bir bölgede çok etkili olarak hava-hava görevinde %100 verimle kullanıl(a)maz. bakın kesinlikle kullanamayız demiyorum kullanırız ama ben hava kuvvetleri komutanı olsam f-15'i bir f-16 gibi yunan rafalesinin karşısına kafa-kafaya sokarken biraz düşünürüm. f-15, f-4 gibi kullanımı olan bir uçak. ha şu var f-15 keşke alınsa da havada bilmem kaç saat kalıp güneydoğu'da kafasını gösteren pkk itinin alnına lazer güdümlüyü çaksa. çok dayanıklı ve harika bir uçak ancak bizim şu anda net ihtiyacımız olan yunana ege'de hava-hava üstünlüğünü bırakmayacak çevik bir tayyare.

yazıyı bağlayalım. bizim nihai ihtiyacımız f-35. almaya dibine kadar hakkımız olan bir uçak ve öyle ya da böyle mutlaka alınmalı. gelecek f-35 uçağında beğenin ya da beğenmeyin (peşin not f-35'i çok da beğenmeyen taraftayım) block 70/72 vs. vs. bunlar ara çözümler. bu teklifin de ağırlıklı olarak mecburiyetten biraz da çok soğuk olan abd-türkiye ilişkilerini azıcık ısıtmak gayesi ile yapıldığını anlıyorum. ancak eğer "ya biz teklif edelim, amerika zaten reddedecek sonra başka çaremiz yok der gider ruslara onlarla görüşürüz" diye bir strateji! kurulmuşsa işte bu çok sıkıntılı bir konu olur...

ekleme: soran olursa diye yazıyorum, drone muhabbeti konvansiyonel hava gücünün yerine, bu haliyle, kısa-orta-uzun vadede geçemez. elbette yapay zeka olayında devrimsel bir buluş olur, bir anda feci bir teknoloji ortaya çıkar orasını bilemem ama şu anda görünen durum bu.

ekleme-2: efendim, mmu mu?!!!....
  • koyun seçmen hâlâ reis, abd'yi elinde oynatıyor sansın.

adam sultan abdülhamidçilik oynayacak diye rusya'dan s-400 aldık ve hangarda çürümeye terk ettik.

buna rağmen rus ordusunun suriye'de askerlerimizi şehit etmesine ve kırım'da bizi üstü kapalı olarak tehdit etmesine karşı koyamadık.

sırf bu ahmakça dış politika yüzünden yunanistan'ın ve ypg'nin elini güçlendirdik.

abd ile de lüzumsuz yere papaz olduk. parasını verdiğimiz modern savaş uçaklarını teslim etmediler.

bir dünya ekonomik ve siyasi sorun yaşadık ve hâlâ da yaşıyoruz.

aslında her şey "monşerler, dinozorlar" denerek hariciye kadrolarından uzaklaştırılan ve liyakate önem vermeden iş bilmez diplomatları sefaretlere doldurarak başladı.

israil düşmanlığı, deneyimli diplomatların uzaklaştırılması, partizanlık, kendini sultan hamid sanan bir adam ve ona mutlak şekilde biat eden güruh sayesinde, geldiğimiz nokta işte budur.

ne isa'ya, ne de musa'ya yaranabildik.

milyarlarca dolar da buhar oldu gitti.

üstelik bu ekonomik kriz ortasında.

gerçekten tarihimizde bu kadar basiretsiz bir devlet yönetimi, eşine çok az rastlanacak bir olay.
  • reuters'a son dakika olarak düşen haber. yunan kaynaklarına sızdırılmıştı 2 gün önce ama güvenilmemişti.

40 adeti yeni, 80 adeti eldeki f-16ları modernize etme olarak, 120 adet f-16 block 70 istenmiş. yaklaşık 10 milyar dolar tutacakmış. (bu kadar tutmaz diyenler de var, resmi istek mektubu gelince görürüz tahmini rakamı) büyük ihtimalle kongreden veto yer tabi.

parası ödenen f-35'lerin ne kendisi verilmiş ne ödenen parası iade edilmişken, f-35'lerin iptaline neden olan s-400'lerin daha da ambargo yeriz korkusuna kutusunu dahi açamıyorken üstüne gidip hiç utanmadan f-16 istemek için baya midesiz olmak gerekir sanırım.

ha f-16v (bkz: #111767711) kötü uçak mıdır? tabi ki değildir, keşke alabilsek. yoksa bu 18 milyar yıllık devlet aklı gidip rus hurdası alır döner.

kaynak:

https://www.reuters.com/…-force-sources-2021-10-07/
    https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-58838701
    https://twitter.com/…ydc/status/1446248382708817920
  • bu gerçekse daha saçma bir şey olamaz. resmen rüşvet alışverişi.
    gerçek değildir diye yazmıyorum uzun uzun. gerçekse ekleme yaparım
  • abd'yi biraz olsun tanıyorsak, mevcut iktidar görevde olduğu müddetçe bu talebi olumlu karşılamaz, zaten iki seneye kadar, ilk genel seçimle birlikte türkiye'de iktidar değişikliği bekleniyor; ardından yeni iktidarın s-400 ve rusya ile olan ilişkiler konusundaki tutumuna bakar, bu konularda kendince geri adım görürse, bu uçakları bize az az, zamana yayarak vermeyi kabul eder. f-35'ler ise belki bir beş sene sonra konuşulmaya tekrar başlanır.

mmu'nun envantere giriş tarihi en erken 2029; bunun üzerine hata payı, mutad gecikme tarihlerini eklesen, türkiye'nin elinde 15 yıla yakın süre daha eskimiş f-16'ların yerine kullanabileceğin uçağı yok; f-35'lerin verilmeyeceği anlaşılınca kamuoyunda alternatif batı bloğu üretimi diğer uçakların alımı konuşuldu, demek ki böyle bir alımdan da vazgeçildi, dönüldü dolaşıldı, her şeyini çok iyi biliyoruz ve bir çok parçasını yerli olarak ürettiğimiz için yine f-16'nın yeni modelinde karar kılındı; bunun da üreticisi yine abd; doğal olarak koca bir uçak filosunu rus yapımı yeni uçaklar ile kuramayacağımız için, abd'ye bu alanda blöf yapsan bile kimse bunu yemez; buyrun gidin kendinize mig 21 alın, ben de şu caatsa yaptırımlarını daha ağır bir şekilde tekrar uygulamaya koyayım derler adama.

allah kimseyi, atar gider yaptığın adamın kapında ilenmek zorunda bırakmasın; ülkecek geldiğimiz şu hale bak.
  • abd'nin en büyük kazığı olabilir. parasını ödediğimiz yepis yeni f-35'leri değil de envarter artığı f-16'ları kakalamaya çalışıyorlar.
  • s-400 inadı sonucu türkiye'ye uygulanacak daha geniş kapsamlı yaptırımlar neticesinde tehlikeye girecek sipariştir.

yeni blok f-16'lar hala iş görecek uçaklar. anladığım kadarıyla dış siyasetini popülist politikalara kurban eden reaksiyoner haydut devlete dönüşen türkiye, f-35 alt yüklenicisi olarak kaptırdığı parayı uçağa çevirip almak istiyor. bu gidişle ege'deki itdalaşları yunanistan'ın aldığı uçaklar düşünüldüğünde daha çetin geçecek gibi görünüyor. elimizdekilerin ömrü (metal yorgunluğunu) var ve yeni taktik gereksinimler nedniyle bağzı aksamların değiştirilmesi veya yükseltilmesi gerekiyor. nato standartlarının geçerli olduğu bir orduyu ha deyince varşova standardına getirmek öyle kolay bir iş değil. uyum süreci bir yana maliyeti var bu işin. askeri eğitim altyapısı, yer bakım destek, lojistik hizmetleri vs, hunlar uzun dönemi kapsayacak değişimler.

milli uçak yapacağıdık sonra. yahu damada söyleyiver, hemen o ayarda bir uçak yapsın adgsad. meydanlarda sıkmaya gelince bol palavra var. teknofeste maket olmaktan öteye gidemez. biz bir dönem sıfır hata (f-16 üteten)üretimle üst standartlarda üretim yapan ülkelerden biriydik hatta. şimdi almaya niyetlendik. böyle enayiyi zütmesi de tatlı olur.

gelelim hep bunlar amariganın işi mevzusuna; abd türkiye'yi gömüyor da rusya göklere mi çıkartıyor? bırakın bu avar / periçek tipi ulusalcı paranoyasını. türkiye bu durumlara kendi ayağı ile felip düştü. ya akılsızlık sonuçta bu durumlara getirir. bırak f-16'yı sana roketini, üretemediğin mühimmatı vermezler. orada burada atar yap, ahkam kes...

ek not: s-400'e kaptırılan paralar, f-35'e kaptırılan para kadar pek gündem konusu olmuyor.

edit: link

https://usmnbs.wordpress.com/…ghtning-ii-2/#more-80

https://usmnbs.wordpress.com/…3/f-16-savasan-sahin/
  • block 70 veya viper olarak da adlandırılan f-16 versiyonunu almak ahmakça bir hareket de değildir, kazık da değildir. block-70 dediğimiz f-16’lar 4.5 hatta 4.5+ nesil olarak sınıflandırılan uçaklar. 5. nesil bir savaş uçağına kıyasla en büyük ve hatta belki de göze batan tek büyük eksiği stealth yani radar izi görünmeyen bir yapıya sahip olmamasıdır.
    neredeyse 30 yıldır envanterde olan block-30’lara kıyasla block-70’ler tabiri caizse hem uçar hem de kaçar. gerek aviyonik, gerekse radar/elektronik harp yapısı olarak hemen hemen f-35 seviyesinde olan, göze batan en büyük eksiği stealth’lik olan block-70’e bok atmak da bize yakışırdı zaten.
    f-35’leri alamamamız ayrı konu, ben de isterim idame edebileceğimiz ölçüde f-35 sahibi olmayı hatta üzerine block-70 f-16 da alalım ama çeşitli nedenlerden dolayı alamıyoruz f-35’i.
    mmu’nun ne zaman ve nasıl geleceği belli değil normalde envanterden çıkması gereken f-4’ler hala envanterde, eldeki f-16’lar çeşitli modernizasyonlara rağmen (özgür vb.) eskiyor. o yüzden ara çözüm için block-70’ten daha iyi bir çözüm bence yok, olsa da rafale olur en fazla veya f-15 olur.
hesabın var mı? giriş yap