• haklı bir isyan. sen yapamıyorsan yapılmışını kullan bari.

yalnız eğitimle ilgili bir şeyi eleştirirken yazım yanlışı yapmazsak davamızda daha haklı oluruz. *

iyi ki bir hata yapmışım mesaj yağmuruna tutmuşsunuz. neyse sağlık olsun, düzelttim :)
  • yazım yanlışı ile ilgili eleştiri yaparken yazım yanlışı yapmazsak daha da haklı oluruz. *

edit: eleştiriyi eleştirirken eleştirilmek.. yapmasak değil yapmazsak tabi o..
  • milli değerlere yaslanmadığı içindir.
  • 2000 öğrencinin bulunduğu, sınıfların 40 kişiden az olmadığı, öğretmenlerin dayak azaldı eğitim böyle oldu diye tartıştığı, velilerin ben evde döverim sen okulda döversen gelip seni de döverim diye tepki verdiği ülkede uygulayamazsınız. bakın daha devlet, hükümet yaklaşımı, bakanların fantastik beyanları konusuna girmedim başıma bir iş gelmesin diye.
  • peki, siz çocuklarınızı özgür bırakacak mısınız. veli çocuğunu kendi isteklerine göre yönlendirdiği sürece, sistemin özgür olmasının bir anlamı yok.
  • iskandinavya'daki tüm sistemler on-on beş öğrenciye göre hazırlanmış. tam gün eğitimden sonra 50 kişiye çıkmış sınıflarda bunları yapamazsınız. ders de yapamazsınız. sınıf mevcudunun her şeyden önemli olduğu işlerine gelmiyor. çünkü bu daha çok öğretmenin atanması demek. tam gün eğitimle alacakları öğretmen sayısını neredeyse yarı yarıya düşürüyorlar.
  • size bir anımı anlatayım. milli eğitimin bir projesinde 1 yıl çalıştım. amasya’nın suluova ilçesinde bir okula gittik. okulun çıkış saatine yakın kapıda traktörler belirmeye başladı. sordum bu traktörlerin burda ne işi var diye. müdür de okul çıkışı öğrencilerin aileleriyle soğan tarlasına çalışmaya gittiğini söyledi. o gün dedim finlandiya, norveç, danimarka sistemi bize gelmez. finlandiya’da çocuk okul çıkışı babasıyla buz patenine, kayağa giderken bizim çocuklar tarlaya soğana gidiyor. kafamız çok farklı bi kere.
  • doğru bir harekettir; her toplum kendisi için en uygun olanı sistemleştirmek zorundadır.
    tam da bu konu üzerinde çalışıyordum; yakında detaylı bir entry yazacağım. öncesinde anlamak isteyenler; meb’in web sayfasını ziyaret etsin ve görsün! orada yüzlerce müdür ve başkan var ve kadın yok neredeyse... hiçbir çalışma yok, ar-ge yok... neyse. yazacağım uzun uzun.
  • oradaki eğitim sistemi gayet mantıklı bir öneri.
  • baskanlik sistemini "dunyada ornekleri var" diyerek getirdiler. bu nedenle olmamasi icin bir sebep yok.

saka saka var ...

sorgulayan insanlar sorun yaratir :)
hesabın var mı? giriş yap