şükela:  tümü | bugün soru sor
 • trocki'nin (bkz: leon trocki) 1928-1933 yılları arasında yaşadığı galata'lı banker konstantinos ilyasko tarafından inşa ettirilmiş köşk'tür.

  aslında yaşamak istediğim evdir. bir film karesinden fırlamış gibidir. ev dediysem ev değildir tabii ki tek başına. kimine göre karşı-devrim karargahı, kimine göre sürgün yıllarının başlangıcına ev sahipliği yapmış yüce bir yerdir. ama güzel olduğu kesin olan bir yerdir. şahıs mülkiyetinde olduğundan içini göremediğim yerdir aynı zamanda.

  ps. büyükada katalog vs.lerde troçki ev'i olarak geçiyor.
 • trotsky'nin mexico city'deyken yasadigi -hatta icindeyken olduruldugu- evi vardir bir de. sehrin o zamanlar banliyo sayilan, bugunse uzak olmakla birlikte sehir icinde kalan coyoacan semtinde, mustakil bir evdir.

  trotsky'nin maruz kaldigi suikast tehditleri nedeniyle yuksek duvarlarla ve guvenlik onlemleriyle cevrili (hatta evin icindeki kapilar demirden ve cok ufak), disaridan kale gibi gorunen ama icine girildiginde buyukada'dakine gore cok daha mutevazi bir evdir. su anda muzedir ve oldugu gibi korunmus oldugundan, trotsky her an bir odadan firlayiverecekmis hissini verir insana.
 • tam olarak cankaya caddesi no:55'te bulunan evdir. asil ismi yanaros kosku'dur. trocki, surekli devrim'i bu evde bulundugu sirada kaleme almistir.

  trocki balik tutmayi pek bir sevdiginden olsa gerek o yillarda eve fazla yaklasan ada balikcilarinin atese maruz kaldigi soylenir.

  (bkz: exile in buyukada)
 • ömer sami çoşar ın troçki istanbulda adlı kitabında troçkinin büyükada'da kaldığı köşkün izzet paşa köşkü olduğu belirtilmiştir. troçki köşk içerisinde yapacağı çalışmalara uygun bir ortam hazırlamak için, yüzde doksan sağır olduğunu öğrendiği barba françeskoyu seçmiştir. fazla bulduğu pencereleri kapattırmış, büyük bir çalışma masası ve kitaplık yaptırmıştır.

  1931 yılında açık unutulan şohbenden kaynaklandığı söylenen yangın dolayısı ile troçki ve ailesi köşkten taşınmıştır.

  troçki istanbulda yalnızca bu köşkte kalmamıştır, en uzun süre kaldığı yer burasıdır. bu köşke troçki evi denilmediğini düşünüyorum -en azından ben rastlamadım-.

  troçki izzet paşa köşkünden sonra bir süre moda da bir köşk'te kalmış ve güvenlik gerekçesi ile tekrar büyükada'ya dönmüştü. bu kez büyükada'da yanaros köşkü kiralanmıştı. -diğer yazarlardan gelen bilgiler ışığında- bugün troçki evi denilen köşk yanaros köşküdür.
 • adamın küllerine bile kastedilince aklıma geldi ev tekrar.
  meksika'da yaşadığı evler böyle, gören görmüş tabii de yine gösterelim.
  http://www.delange.org/trotsky/trotsky.htm
  http://www.richardarghiris.com/…_trotsky_lived.html

  bu da büyükada'da yaşadığı ev.
  http://wpcontent.answers.com/…ky_house_istanbul.jpg
  http://www.binrota.com/…s/contentimages/1932_19.jpg

  yani şimdi türkiye'deki bütün troçkistler, içtikleri her büyük karşılığı olarak bir büyük rakı parası verseler de şu evi tamir ettirip, sahip çıksalardı. böyle müze gibin bir şey yapsalardı, valla bence hiç fena olmazdı.
 • mexico city'deki evinin bir duvarında, büyükada açıklarında kürek çekerken çekilmiş bir fotğrafı mevcuttur.
 • ne acı ki satılıkmış.. burayı müze yapmak bu kadar zor mu? adalar müzesi gibi iyi bir işe imza atanlara soruyorum!?

  zamanında kadir kıymet bilmeyen korkak sürgün emircilerinkinden daha mı az bu kadir kıymet bilmezlik acep?
 • bu evin halen bir kişinin elinde olması ve satılık durumda olması bizim ayıbımızdır. ama diğer kanayan yaralarımız, toplumsal sorunlarımız? diye soracak olursanız onlara da sıra gelecek elbet, önce şu ayıbı temizleyelim ve evin müze haline getirilmesi için gerekli mercilere baskı yapalım onları da çözeceğiz söz. ne güzel dördüncü enternasyonal hayratı yapılır altına da yavuz selim'den alıntılarla "allahım staliniste fırsat verme, iktidarı kapacak olmasın. pabuç ayağını sıksın, iflah olmasın. vur sopayı, al haracı, karnı bile doymasın. bu çeşmeden çavuşeskucu içsin, ırkçı içsin, staliniste nasip olmasın." yazılır, marksist leninist klasiklerle dolu şöyle esaslı bir kütüphane, troçki'nin kişisel eşyaları... off düşününce heyecan bastı.
 • büyükada'da hamalcı sokaktan aşağıya 50 metre yürüdüğünüzde sağ kolunuz üzerinde yıkık dökük artık çatısı bile olmayan bir bina...

  ekim devrimini yöneten 3 kişiden biri olan lev davidoviç 1917-1924 arası kızılordu komutanlığı yapar, lenin'in ölümünden sonra stalin'le girdiği iktidar mücadelesini kaybeder ve ilk olarak 1929 da istanbul'a sürgüne yollanır, 4,5 yıl burada kalır, sonra meksika’ya sürgün edilir ve burada da ölür. meksika’daki evi ziyaretçi akınına uğramaktaymış, buradaki evi ise terkedilmiş durumda.?