şükela:  tümü | bugün
 • bir hava hattından elektrik akımı alarak çalışan otobüs...
 • istanbulda ki eskiyenlerini izmir'e vermişler. bozulup dururlardı yolun ortasında..
  sofor kişi inip o tellerle oynardı falan
 • istanbulda mecidiyekoy civarinda bindigimi hayal meyal hatirliyorum
  toplu ta$imaya bu kadar para ayirip sonra hepsini toplayip cope atmak nasil bir i$tir yahu.
  bi de bunun apartmanlar arasina falan gerilmi$ telleri olurdu , troleybus kalktiktan sonra yillarca kaldi onlar, bi o cok kotu gorunuyodu
 • fahrettinaltay'dan kalkar, inönü cd.'si üzerinden ikiçeşmelik yoluyla montrö'ye gidecektir. altıntaş'tan çıkıp tam köprü altına girecekken elektrik kesilir ve yolcuların en az üçte ikisi inip itmeye teşebbüs eder. nasılsa ikiçeşmelik yokuştur ve aşağı salınca troleybüs kendiliğinden süzülecektir. yokuşun başına gelip de troleybüsün aşağı süzülmesini zafer kabul eden yolcular arasında elektriğin gelmesiyle kitlesel gülüşmeler başlar ve halk bu vesile ile kaynaşır.

  nerden mi bahsediyorum. pardon, dalmışım... izmir.
 • izmir'de boynuzlu olarak da bilinen bu toplu ulasim araclarinin fahrettinaltay alsancak arasinda mithatpasa-talatpasa bulvarini kullanarak gidip gelenleri de mevcut idi.bir sehir efsanesine gore tamir icin sokulen bir troleybus motoru denemek amacli calistirilmis 25000 devire ulastigi sirada atolyenin sigortalarinin mina koymustur
 • ankara'da da bahçelievler - cebeci ve kugulu park aydınlıkevler arasinda çalışmış çevre dostu ulaşım aracı.
 • ansaldo san giorgio $eklinde bir markasi ve kurek $eklinde bir gaz pedali oldugunu hatirladigim cocuklugumun 'sopali otobus' u.
 • kısaca, havai hattan elektrik alarak çalışan otobüs ya da raylarda değil asfaltta lastik tekerlekler üzerinde çalışan kısa tramvay olarak açıklanabilecek toplu taşıma aracı. eski sscb kentlerinden bazılarında halen kullanımdadırlar.
 • tramvayların yerine italya'dan ithal edilmişlerdir.. ilk günlerde öylesine beğenilmişlerdir ki, hemen şişli garajı'nda yerli bir kopyası bile yapılmıştır.. ancak troleybuslerin pek de işe yaramadığı kısa sürede anlaşılmıştır..çünkü ne tramvay kadar hız ne de onun kadar iyi manevra kabiliyetleri vardı.. kısa süre sonra onların da görevlerine son verildi.. ama tramvaylar gibi anılarda yer etmedi.. silindi gitti..
 • her turlu toplu tasima aracina vesait dendigi zamanlarda, fahrettin altaydan alsancak gari'na kadar gitmenin en keyifli yolu bu vasitaya binmekten gecerdi. evet, arada bir boynuzlari cikar ve yolda kalirdiniz ama her sey soforun bir miktar soylenerek onlari yerine takmasiyla hallolurdu. en keyifli tarafi, genisce bir mekan olarak dusunulmus ve genellikle bos olan arka sahanlikta pencereye kollarinizi dayayip kendinizi o garip titresime birakarak gevsemekti. bunu hic bir modern terapi yontemine degismem. harika bir seydi. saniyorum, troleybuslerdeki bu vizilti elektrikle calisiyor olmalarindan kaynaklaniyordu.