• bir akademik çalışma sonucuna göre makyavelist, narsist, psikopat ve sadistler.

bu sıfatların hepsinin ego ve güç ortak paydasında kesiştiğini görmek zor değil. haliyle aslında trollemenin hayatlarda eksik olan gücün ya da zayıf olan egonun yerine uygulanan bir pratik olduğu söylenebilir.

buna çözüm olarak da ya klasik anlamda güç hiyerarşisi barındırmayan bir toplum düzenine geçmek, ya da herkese gelişim çağında egosunu törpüleyecek kadar bolca güç egzersizi fırsatı vermek gerekiyor. yoksa adam troll de oluyor, fırsatını bulursa diktatör de.
  • beni sözlükteki troller hakkında rahatsız eden şey ilgi manyaklığıymış, yok efendim hastalıklı ruhlarıymış, sonracıma böyle provoke etmek için şebermeleriymiş filan...bunlarla alakası yok.

asıl rahatsız eden şeyse, yaptıkları şeyde -doğruya doğru- bok gibi olmaları. sadece 1-2 entry ile insanı şaşırtamayıp, yüzlerce anlamsız başlık açarak az ve öz bir şekilde gerçekleştirilebilecek bir şeyi ucuzlatmaları. gerçek anlamda troll nasıl oluyor görmek istiyorsanız, ekşi sözlükten onlarca kat daha fazla hit alan sitelerde dahi günde sadece 2-3 şey yazdıkları halde ünlü olabilmiş, ve nefret edenler tarafından bile zeki oldukları kabullenilen insanlara bakabilirsiniz. çünkü iç baymayla değil, insanın zayıf noktalarını bilerek yapıyorlar görevlerini. ve eminim burada boş vakti olmaktan gayrı hiçbir vasfı olmayan yazarlardan çok daha fazla eğleniyorlardır.

trollüğü bir konu üstüne sürekli başlık açmak zannedenler için işte trollük örnekleri. bakın, öğrenin, etüd edin:

http://img.photobucket.com/…derkiller/wow4twiw3.gif

http://crap.fi/archive/6436.jpg

http://imagechan.net/img/5661/nazis/

bizim sözlüktekilerin ise nasıl trollük yapılır, insanoğlunun bazen kutsal addettiği, ama saçma olabilen metalarla dalga geçilir bilmemeleri rahatsız ediyor, ve saçmalarının içinde en ufak bir zeka kırıntısı olmayışı.... yani uyandırdıkları his "öffff baydılar" değil, "bir insan nasıl bunu yapabilir ya....ama komik de bir yandan" olmalı, ama alakası yok. daha ziyade çizdikleri imaj "nasılsa adam akıllı şeyler yazarsam kimse beni okumayacak, çünkü potansiyelim buna yetmiyor. bari tersini yapayım." bu kadar.

ve troll dediğin kendine illa ki bir konu seçmek zorunda değil. böyle kısıtlamak zorunda değilsiniz kendinizi daracık yere. birbirinin aynısı olan şeyler girmeyin ha bire. azıcık yaratıcı olun, azıcık kafa çalıştırın, azıcık bu iş nasıl yapılıyor öğrenin, eminim o zaman insanlar sizi kınarken ya da sizden iğrenirken bile en azından zeki olduğunuzu, güzel yazdığınızı da kabulleneceklerdir...
  • internet alemlerinde (hatirlayalim - online ortamlar ve iliskiler) forumlarda, eksi sozluk gibi bilgi paylasimini hedefleyen platformlarda ortaliga sacma sapan bir laf atip rahatsizlik veren insanlar icin kullanilan bir terminolojiymis. ben bugun bunu ogrendim.

(bkz: trolling the net)*
  • ortalama bir troll'ün tarih ve oluşumunu niçe, 'zırcahil' başlığı altında şöyle yapmış, paylaşıyorum:

''...gerçekten de, zırcahillerimiz zamanla ödlek ve mahçup olmayı bırakıp neredeyse alaycı bir özgüvene sahip oldular. bir zamanlar, yani çok çok eskiden, bir zırcahile ancak konuşmayan ve hakkında da konuşulmayan bir şey olarak tahammül edilirdi; bunun ardından gelen dönemde zırcahilin kaba görünümü yumuşadı, eğlendirici bir şey olarak kabul edildi ve insanlar onun hakkında da konuşmaya başladı. bu muameleyi gören zırcahil yavaş yavaş muhafazakarlaşmaya, angutluklarından ve nev-i şahsına münhasır olduğunu düşündüğü hödükçe ısrarından dolayı kıvanmaya, tüm kalbiyle kendi varlığına sevinmeye, ve en sonunda kendi adına konuşmaya başladı.''
  • internetin dinamik yapısına sonradan entegre olmaya çalışanlar tarafından yanlış kullanılan paye.

biraz bulanık bir cümle oldu farkındayım ama netleşecek merak etmeyin.

nedir troll?

aslında hayal ürünü bir canlı troll. 17. yüzyılda iskandinavya mağaralarında yaşadığına inanılan çirkin dev.

ancak bizim aşina olduğumuz haliyle karşımıza yüzüklerin efendisi evreninde çıkıyor. çoğunuzun bildiği gibi şöyle bir şey.

genel olarak çok güçlü, bağlılığı olmayan, aptal, rahatsız edici bir canlı kendisi. savaş meydanında sizi mi keser düşmanı mı ezer hiç belli olmaz. işte bu nedenle biz internette nereye saldıracağı belli olmayan ancak tepki almak için elinden geleni yapan insanlara troll diyoruz.

nedensiz, hedefsiz, ham fikirsel yıkım üreten insan.

yani bir kesimin sandığı gibi paralı elemanlara troll denilemez. tabusu, hayranlığı, bağlılığı, sadakati olan insana troll denilmez. bir ideolojinin borazanlığını yapmak trollük değildir. akp, mhp, chp trollü diye bir şey olamaz.

troll denilen insan her yere her yöne bilinçsizce saldırıp tepki almayı bekleyen insandır. en iyi troll de bu nedenle her kesim tarafından en çok nefret edilendir. tutup kolundan bilgisayar başına oturttuğunuz ideoloji kuklalarınızı tanımlamak için illa bir hayvana ihtiyacınız varsa benim önerim sığır kelimesini kullanmanız.

örnek veriyorum;

sümeyye'nin sığırları.

son olarak fikir ve ifade özgürlüğünün bilinçsiz fedaileri olan, sınırları rahatsız edici fikirlerle genişleten tüm gerçek trollere de selamlarımı iletiyorum.

farkında olmadan sağladığınız genişlik için hepinize teşekkür ederim.
  • dikkat çekmek için kendini parçalayan, başarısız ve çocuk ruhlu vasat yazarlara verilen genel isim. adam gibi şeyler yazmaya yetecek kapasitelerinin olmaması, vasat yazarları trollüğe iten nedenlerin başında gelir.
  • acikcasi ben bu arkadaslarin varligindan rahatsiz oluyorum.. bulundugum ortami bozuyorlar bir, bana gelebilecek ilgiyi üzerlerine cekiyorlar iki.. hadi beni siktir et dogru düzgün şeyler atlaniyor bu arkadaslar yüzünden.. bunnarin insanlarin sinirlerini ziplatma katsayilari yüzünden, esas ilgi cekmesi gereken olaylar atlaniyor falan filan..

bu ev yapimi götten tespitimi bir kenara birakirsak, bu trollere troll demek yerine "götoş" demenin kisa vadede cozum olacagini, en azindan copycat lerin ortadan kalkacagini düsünüyorum.. zira reelde de ortami bozanlara bu şekilde cikişabiliyoruz

-abi bence türbanlilarin kafasina attirmali bence ya, anitkabire de işenebilir bence ya!
    +trollük yapma arkadasim...

olmuyor işte bakin.. reel yasamda boyle bi kullanim yok.. reel yaşami bosverdim, sen benua'da, hatta özel ışık kolejinde bile böyle bir yaklasim yok bunun normali şu

-abi bence türbanlilarin kafasina attirmali bence ya, anitkabire de işenebilir bence ya!
    +ne bicim konusuyorsun lan! göt verenlik yapma!! dallama!!

bakin realite bu!...

allaskina troll demeyi birakin sunlara gari.. ki öykünmesinler.. ben "troll um" diye dolanmasinlar.. "trolluk" aciklamasi yapmasinlar.. delikanlilarsa ciksainlar "gotosluk","gotverenlik aciklamasi" yapsinlar.. bagirsinlar "ben gotosum, eksi sozlukte gotosluk yapiyorum" desinler..
  • son aylarda sözlüğün legal diye tabir edilen kuralların kıklıfına uyarak ekşi sözlüğün tam manasıyla mına koymuş mal insanlardır. elbette bu hayvan evlatları "tanım" yaptıkları için uçurulmamaktadır. süper. o zaman ne güzel. tanıma uyduralım ve komple bombok entryler girelim topluca... malum kutsal bilgi kaynağı ya, hepsi kabul moderasyonun gözünde.
    özetle bu ibneler yüzünden şu ortamda ne yazı yazmak zevkl, ne de birşey okumak. o zaman buyrun sizin olsun bu ortam... güle güle kullanın. insanı zorla kafa iznine çıkarttırdınız ulan, beyninizi skym.
  • bu sistemin bug'ı. eğer kontrol edilemezse, eğer bir şekilde çare bulunamazsa bu sözlüğü böcekler gibi yiyip bitirecek olan haşere. insanların analarına bacılarına dil uzatmaktan çekinmeyen pislik sürüsü. allah hepimize sabır versin.

amına kodumun m.....nde kadın olmak zaten zor. sabah kalkarız kapıcı sabahlığına dik dik bakar. servise bineriz servis şöförü sigara içer, araba kullanan kadınlara laf atar. kadın değil misiniz hepinizin a.q. der sineye çekersin. işe gideriz, azıcık kısa giydinse şef olacak zevzek laf atar. boyuna bakmayan yemekhaneci sapık şöyle siktim böyle siktim laf çarpar. okuldan çocuğunu alırsın diğer veliler yavşar. eve gelirsin her kanalda kadınlara ayrımcılık diz boyu. kanuninin kadınlara zaafı yokmuş. kadın ancak zaafa hitap eden bir şey. facebook'a girersin eski sevgilin dürter. bir de sözlüğe gir, bu lavuklar gene 3-5 entry girmiş ortalık birbirine girmiş toz duman.

çekmek zorunda mıyız bunu?
  • eskiden bunlara, firlama,got herif,yavsak,denyo,delibozuk gibi türkce kelimelerle hitap ederdik, birden birilerinin politik dogrucu olacagi cikti da troll denmeye basladik.. yoksa bildigin denyo degisen bir sey yok..

hayir troll diyince millet "trollum ben grraaahahannn" diye dolasiyor, oysa denyo desek, oysa yavsak desek kimse cikip da "yasasin ben bu sozlugun en saglam yavşak'iyim" diyemeyecek sanırım.. trol olunca cok matah bişimiş sanılıyor heralde.
hesabın var mı? giriş yap