şükela:  tümü | bugün
 • dikkat çekmek, sazan avlamak veya ironi yapmak için açılmış, dikkatlice incelenmediğinde insana hödükçe gelen başlık tipi.
 • (bkz: kafan gü)
 • malum partinin azıcık da olsa kamuoyunu yokladığı başlıklardır. gelen tepkiye göre hareket ettiklerini düşünüyorum. ekşisözlüğün herkese (özellikle de cahil kesime) ulaşan bir sosyal medya aracı değil. bu yüzden ekşisozlüğe erişimin engellenmesi onların yararına değil zararına olur. burası, bu sanal ortam tam bir sosyal deney aracı. twitter'ı, youtube'ı herkes kullanıyor. o yüzden bu tarz genel kullanıma yönelik ortamlar engelleniyor. e vikipedi de hakeza öyle mesela. google'a yazdığın herşey ilk olarak vikipedi olarak düşüyor. fakat ekşisözlük çok dikkat çeken büyük kitlelerin (10milyon-20 milyon kişinin) kullandığı bir alan değil, çevremde çoğu kişi adını bile duymamış henüz. bu yüzden troll başlıklara tepki entry'si yazmak bence çok önemli.
 • bu tür başlıklara her türlü muhalif konu veya görüş girmez. içeriğinde bariz bir mantık hatasının, çelişkinin, bariz olanı gözardı etmenin olması gerekir.

  "yahu biz ondan mı bahsediyoruz? sen nasıl bir açıdan bakıyosun bu olaya?" dedirtmesi gerekir. içinde biraz "tespit yaptım" kılığına girmiş aşağılama da bulunursa tam olur.

  örneğin inanmadığı dinin mabedi yanınca üzülen tip başlığı insanlara "onu mu diyoruz biz hödük?" reaksiyonunu verdiriyor.

  ya da notre dame duyarı başlığı. aynı amaca hizmet ediyor.

  tamamen tepki çekmek, insanları sinirlendirmek, çaresiz hissettirmek, kışkırtmak için açılan bu başlıkları açan şahıs da arkasına bir güzel yastlanır, yorumları okuyup okuyup güler.

  o yüzden don't feed the troll diye bağırıp duruyoruz ama halen daha sazan.avi devam.