şükela:  tümü | bugün
 • öncelikle posterimiz. peşin not: herkesi troll diye yaftalamaya karşıyım.

  özellikle önümüzdeki günlerde müthiş bir ihtiyaç duyacağımız eylemdir. troll başlıklara yazan arkadaşların çoğu, seçime kadar troll başlıklara yazmama kampanyası(1) kampanyasından bihaber veya dayanamayıp yazıyor. gelin bunu beraber çözelim.

  troll başlıklardaki entry'leri kaldırma zinciri
  isim pek iyi olmadı ancak eylem sırasında faydalı olabilir. bir troll başlığa dayanamayıp yazılan ilk ve son entry'lerin yazarlarına mesaj atıyor ve mesajını silmesini tavsiye edip bu başlığı veya (1) no.lu başlığı referans veriyoruz. mesajımızın sonuna da, kendisinden bir önceki veya bir sonraki yazara mesaj atmasına ve aynı isteği ona da iletmesine dair bir rica ekliyoruz. böylece bir kişiye attığımız mesaj, kendi kendine çalışan bir programa dönüşebilir.

  örnek mesaj:

  --- spoiler ---

  merhaba,

  her yeni entry, yazıldığı başlığı yukarı taşımaktadır. birkaç entry'den sonra ise, sözlük algoritması onu önemli bulup, "gündem" sekmesine taşımaktadır. biz yazarlar olarak "bugün" sekmesiyle o an sol frame'e düşen başlıkları görebilsek de, bu sekme ziyaretçilere kapalıdır ve ziyaretçiler yalnızca "gündem" sekmesini görebilmektedir. dolayısıyla, sizin entry yazarak cevap verdiğiniz bu troll başlık, sayıları yazarlarla kıyaslandığında yüzlerce kat fazla olan ziyaretçilere gösterilmektedir. çoğu insanın ilk entry'den sonraki entry'lere (özellikle yazı uzunsa) vakit ayırmayacağını düşünürsek, yazdığınız bu entry yalnızca troll şahsın düşüncesini ziyaretçilere ulaştırmasına dair bir katkı sağlamakta ve troll'ü amacına ulaştırmaktadır.

  bu etkiyi yok etmek için:
  1. entry'nizi silebilirsiniz
  2. sizden önceki/sonraki entry sahibine bu mesajı iletebilirsiniz. böylece o da kendisinden bir önceki/sonraki entry sahibine bunu iletecektir ve başlık gündemden düşecek veya gündeme oturmayacaktır.

  teşekkürler

  --- spoiler ---

  peki yazar kendi entry'sini sildi ancak kendisinden bir önce veya bir sonra yazan yazara aynı mesajı iletmedi diyelim. o da sorun değil. bir başkası gelip o entry'yi görüp o kişiye yazacaktır. bu kampanyayı bilmesi yeterli.

  ****** ek olarak ******
  unutmayın, iki amaçları var;
  1. sizleri yormak
  2. gündemi belirlemek

  haksız çıkarılacaklarını zaten biliyorlar. twitter tecrübelerime de dayanarak şunu söyleyebilirim ki, bu insanlar birden fazla hesap kullanıyor ve sizin ne yazdığınıza bakmıyorlar bile. bu yüzden sizin yazdığınızın çoğu zaman bir önemi yok. sadece onların fikirlerini ön plana taşımış oluyorsunuz. istedikleri de bu.
 • yazar olarak şimdi en az 3 başlıktaki arkadaşları uyararak başlıcagim eylem.

  sözlüğün kalitesini arttırmaya yönelik girişim.
 • tam destek arkadaslar .
 • up up up!

  abuk sabuk önerme ve “tespitlerle” başlık açan maaşlı, seçim sabotajcısı trollerin kusmuk propaganlarını görmekten bizleri bir nebze kurtarabilecekse ve ziyaretçilerin gördükleri sol frame kalitesini artırma ihtimali bakımından sonuna kadar desteklediğim zincir.