şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yeni baslayanlar icin trollerle bas etme kilavuzu
    1. basim: agustos, 2013

tanim: son donemlerde eksi sozluk denilen nacizane internet sitesinde yapilan tum ilaclamalara ragmen sayisi hizla artmaya devam eden trollerle etkin bir bicimde bas etmek amaciyla hazirlanmis kilavuzdur.

1-troll nedir?
    yazar vasfina sahip sozluk forumcusu'dur. kimsenin sevmedigi, ilgi budalasi tiptir. sol menu katilidir.

2- trollu nasil taniriz?
    eksi sozluk kendi denetim mekanizmasini kendi icinde barindirdigi icin, bir trollu anlamanin en kolay yolu, yazarin trolluk katsayisina (tk) bakmaktir. tk su sekilde hesaplanir:
    tk=(zamaninin otesindeki entryleri / toplam entry sayisi). tk'si 0,75'ten buyuk olan kisi trolldur, gonul rahatligiyla yaftalayabilirsiniz.
    bunun disinda sozluk trollerini sacma sapan, kaynak gotum tespitlerinden, kahvehane sohbeti başlıklarından, en son ortaokulda duyulmus emmeli gommeli ic bayiltan cinsellik temali yazilarindan taniyabilirsiniz. ha bir de eger ki bir basliga baslik sahibi araliklarla entry giriyorsa, basligina ilgi cekmeye calisiyordur, o da trolldur.

3-trolle nasil bas edilir?
    a- troll butonu: ishal ceneli troller icin yegane yontemdir. adamin yazdiklarini gorup sinir olmazsiniz, basliklarini gormeye devam edersiniz ne yazik ki (su adamlarin actigi basliklari da gormesek tam super olacak)
    b- umursamama metodu: troll butonuyla ayni isleve sahiptir. trollu gormezden gelmek, basliginda eger ki ikinci ya da ucuncu entry bossa o basliga tiklayacak diger yazarlar icin uyari niteliginde don't feed the troll, ilk entrysi olmayan baslik yazmak sozluk normudur. boylelikle trollun asap bozucu basligi sol menuden defolup gider.
    c- trollun angut argumanini curutme metodu: en sevilen yontemdir. trollun kaynak gotum argumaninin dogrusu bulunur. baslik buyuk ihtimalle basiniza kalacaktir ama troll susacaktir.

eksi sozluk yonetiminin trollerle etkin mucadeleyi halkin iradesine birakmis oldugu bugunlerde (sandik yok ki tepkimizi gosterelim) sozluk yazarlarinin degerli katkilarini ve yardimlarini sozlugumuzun okunabilir kalmasi icin bekliyoruz.
  • 'troll butonuna tıklanan yazarın, engelleyen kişinin nick altına yazması nasıl engellenir?' şeklide ki bir soruyla baş edemeyen klavuzdur. (bkz: kınıyoruz)
  • bir yazar eger ki basligin troll tarafindan yazildigini tespit etmisse ve gerekli uyariyi yapmissa, o basliga entry yazmamak sozluk normudur. trolle troll olunmaz.
  • ciddiye almamaktır. ilk başta ciddiye alınmadığı için daha çok dikkat çekmeye çalışacaktır. zamanla bu durumdan sıkılıp trollükten vazgeçecektir.
  • hayret kimse yazmamış.
    (bkz: ölü taklidi yapın gider beyler)
  • bugün güzel bir video gördüm.eklemek istedim.köşede bulunsun herkese lazım trollerle nasıl mücade edilir.