şükela:  tümü | bugün soru sor
 • don't feed the troll şeklinde karşılık bulur genelde...
 • antik ve ortaçağda okullarda okutulan retorik, diyalektik, aritmetik gibi yedi özgür sanattan biridir. keşiş okullarında "trollica" adı verilen bu sanat bireylere ahalinin ilgisini toplama, farklı düşünme, iletişim gibi alanlarda beceri kazandırırken uzmanlaşanlara popüler olma, sıkıntı giderme gibi avantajlar sunmaktaydı.

  bu okullarda trollica eğitimi almak isteyen öğrenciler özel yetenek sınavına tabi tutulurdu.
  sınavlar "teorica" ve "pratica" adı verilen iki aşamadan oluşmaktaydı. teorica aşamasında sosyoloji, felsefe, tarih, psikoloji, gündemi takip etme gibi alanlarda öğrencilerin bilgisi ölçülür, özellikle politika, antropoloji ve din testlerinde en alakasız şıkkı işaretleyenler extra puanlarla ödüllendirilirdi.
  pratica adlı aşamada ise öğrenciler halkın arasına salınır*, kendilerinden iletişim konusundaki becerilerini sergilemeleri istenirdi. bu aşamada en fazla dikkat çeken, coşan, coşturan, kitleleri peşinden sürükleyen ve düşünsel boyutta farklılaşan adaylar trollica eğitimi almaya hak kazanırdı.

  iki yıl süren yorucu bir eğitimden sonra başarılı olanlara "magistertrolla" ünvanı verilir ve derhal boş kadrolara atanarak ''trollük sanatını'' icra etmeye başlarlardı.
 • sözlükte sadece insanların siyasal-dinsel görüşlerini harrasslamak şeklinde vuku bulmakta olan internet kültürünün bir dalı.

  söyle oluyor sölediklerinizin gerçek olmasının önemi yok saldırdığınız görüşteki insanları kızdırabiliyorsanız yazdıklarınız ile başarılı bir trollsünüzdür. ancak burda söyle bir sorun var, troller aslında trolllük sitelerde yetenekleri ortaya cıkar.
  sözlük bunlardan biri değil mesela, insanları cok kolay kandırabileceğiniz, cok kolay sinirlendirebileceğiniz bir yerdir eksi sözlük o yüzden burda yapılan trollük sadece altseviye de başarılı kabul edilebilir hatta benim açımdan başarısızlıkla bile itham edilebilir
  zavallılıkta.. bakıyorsun ve daha ilk 10 saniye icerisinde anlıyorsun ki yazılan trollük amaçlı yazılmış. kapatıp gidiyorsun ama işte üzülüyor insan, buna kızanlar, yaptığından dehşet haz alan bir tatlı su trollü var.

  bu da öyle bir açıklama işte..
 • biyolojik yönden baktığımızda hızlı hücre yenilenmesine sahip, yeşil tenli ve kötü kokan bir çehreye sahip olmak anlamına gelir. ateşle müdahale edilmesi saldırganların yararına olacaktır.
 • çok bozdu. nerde o eski troll'ler. şimdi sözlükteki normal yazarların büyük çoğunluğu gibi trolller de kaliteden uzak, bayağı yazılarla ekşi sözlüğün bir parçası olduğunu kanıtlama peşindeyken, bizim gençliğimizdeki troll'lerin entelektüel bir eleştiri tarzı vardı. o dönem zeka pırıltıları saçan trollleri anlayamayan ve küfür eden nesil, büyüyüp ekşi sözlük yazarı olduktan sonra tüm yüzeyselliği ve mallığıyla şu an kirlilik yaratıyor olsa da eskiden trolllük sözlüğü tekdüzelikten kurtaran ve bir şeyler öğrenebileceğiniz insanların icra ettiği bir olaydı.

  şu an ekşi sözlük yazarı olan kitlenin normalde ergenliğini ekşi sözlük okuyarak geçirmiş, yazar olmayı beklerken de sözlükten bir şeyler öğrenmiş, sözlüğün ne olduğunu az çok anlamış kişiler olması gerektiği beklenirken, internet kullanmaya 1 yıl önce gazete okumakla başlamış ve gazetelerdeki haberlerin altına yazılmış yorumlardan öte bir anlayışa geçememiş bu yüzeysel kitlenin nereden çıkıp gelip ekşi sözlüğe yazar olduğuna anlam veremiyorum.

  aslında troll'lüğü "şu güzel ortamı bozmak" olarak ele alıyorsak, esas troll'lük yapan bu gereksiz kalabalığı yaratan insanlardır, zira farketmeseler de sözlüğün okunurluğunu ve alınan zevki azaltan büyük oranda bu yüzeysel, sıradan ve okumanın hiçbir şey kazandırmadığı insanlardır.
 • (bkz: trole/@firemc)
 • troll'lükte pek çok şey yitirilir.. ancak kaybedilen ilk şey masumiyettir..
 • bir sanattir.

  (bkz: trolling is a art)
 • yapanı olası eleştirilerden bağımsız bir konuma getirme gibi bir işlevi olan müessese. doğrudan kemalist, dindar, anti-entelektüel gibi karakter kasan, kendini burjuva sınıfın zayıflıklarını ifşa edip modern ahlak anlayışının iki yüzlülüğünü göstermeye adamış, kendini michael haneke, lars von trier falan sanan tipleri ayrı tutuyorum. yazdıkları yer yer trollüğe yakınsayan insanlar üzerinden gözlemlediğim kadarıyla, bu kategoriye girecek yorumlar yaparak -doğası gereği circular- argümanınızı kendiliğinden doğru kabul edip olası bir tartışmanın önünü tıkıyorsunuz. bu circular argümanlar diyarında, tüm avukatları yakıp öldürme üzerinden avukatlık mesleğinin ahlaksız ve saçma olduğunu iddia edebilirsiniz. bahsettiğim yaklaşıma bir başka örnek, barcelona futbol takımı lağvedilmelidir çünkü hep kendilerini yere atıyorlar tarzı bir argüman. benzer şekilde afrikalılar ve vuvuzela diyeyim, boşlukları siz doldurun. tüm bu örneklerin ortak özelliği, halk adamı ve komiklik-şakalar duyarlılığıyla birbiriyle doğrudan ilişkisi olmayan kavramları bir araya getirip rasyonel/analitik nedenselliği dışlayan, kendini sorgulatmayan dolayısıyla yanlışlanabilirliği olmayan yeni bir argüman üretiyor olmaları.
 • mazoşist duygularını açığa vuramayan, toplum baskısıyla söyleyemedikleri veya söylemeyecekleri şeyleri bir nick ardına sığınarak yazan, kendisine ve birinci dereceden akrabalarına küfür edilmesinden haz eden, "sivri olayım da sanal alemde ilgi çekeyim" diye düşünen ekşi sözlük embesil topluluğuna verilen ünvan.

  hayır, bir de o kadar çoklar ki; karınca olsan dahi, sikini salladığında bunlara çarpıyor.