şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bunun kan grubuyla yakından uzaktan ilgisi yoktur . çoğu zaman kandan çok daha önemlidir trombosit
  • yapılırken hemşirenin canin sıkılmasin lost'tan bir bölüm açayım dediğinde hayır mi aq diyerek yusufladigim olaydır. ignesi baya kalın, kanı çekerken sorun yokta geri pompalarken yaşanılan olay çok enteresan, kanın damarda yol aldığını hiisediyorsunuz, garip bir tecrübe. olayın sonunda torbaya sidik gibi bir madde olan trombosit denen hede birikiyor. sizin kolunuz karıncalaniyor, ama bir hastanin hayati ihtiyacıni karşıliyorsunuz. çekinkeyin. kesinlikle tecrübe edin.
  • trombosit genellikle kan hastalıklarında gerekli olduğu için kan grubunun önemi kalmıyor. zaten ayrıştırma setinin işi onu tamamen ayrıştırmak . ayrıca kan uyuşmazlığı için de hamilelikte kullanılan ilaçlar var bildiğim kadarıyla . yine de yazdıklarımdan doktor veya sağlık görevlisi olduğum anlamı çıkarılmasın . bir doktor buraları yeşillendirirse hepimiz daha sağlıklı bilgiye kavuşuruz.
  • 4 günde bir yapılabilir. bir kerede bir kişiden 2 ünite alınabilir ki o da 85 dk sürdü geçen ay verdiğimde.
    iğnesi epey büyük, normal iğneden tırsan adamın yapabileceği birşey değil sanırım. hele bi de işlem sırasında kanı geri verirken cihaz eskimiş çamaşır makinesi gibi titremeye ve sizi de titretmeye başladığından insanın içinin hoş olduğu doğrudur. ağzınıza garip bi metal tadı gelir ve dudaklarınız uyuşur. el ile ayaklarda da uyuşma olur lakin sürekli yumruk yapıp kapatınca fazla rahatsızlık vermez bu uyuşukluk. asıl yoran kısım ise uyuşmasın diye sürekli sallanan ayaklarda. 1 saat koş deseler o kadar yormaz amk. dışarıdan izlemesi komik hale gelirsiniz o kıpır kıpır halinizle sanki bi yandan makina götünüzden kan alıyormuş gibi ahahahah
    işlem bittiğinde yorulmuş ayacıklarınız haricinde domuz gibi hissedersiniz (en azından bana öyle oldu). kan grubu meselesine gelince; acil ihtiyaç üzerine gittiğimden özellikle kan grubun ne diye sormuşlardı çağırmadan önce. buradan kan grubunun önemli olduğunu çıkarttım ben. ama bilen birinden öğrenmek lazım tabi..
  • bugün ilk defa deneyimlediğim olay. kan bağışı için gitmiştim ama benim kan grubumun için acil trombosit ihtiyaçları varmış. genelde lösemili çocuklar için kullanıldığını öğrenince daha da bir anlamlı oldu bu bağış benim için hem kan bağışı gibi 3-4 ayda bir diye bir kısıtlama yok. haftada bir bile bağışlanabiliyor.
  • hayatında kan bağışlamamış ve iğnelerle pek arası olmayan birisi olarak bugün iş çıkışı trombosit bağışı yaptım. emin olun insanın canı yanmıyor sadece uzun süren bir işlem yaklaşık olarak 70 dk sürdü en sonunda çokoprens yedirip soda ikram ettiler ve günü tamamladık.

kan bağışlama merkezinde anlatılana göre kadınların bağış için pek uygun olmadığı söylendi. damarları erkeklere göre daha çabuk çatlıyormuş.
  • allah affetsin bugün vermeye çalıştım sağ kolumdan ilk denemede yarım saat cihaza bağlı kaldım sonra sol kola geçtiler on beş dakika da burda kaldım sonra sağ kolda tekrar başka damardan denedik yine olmadı soldan denedik olmadı sonuçta yapamadık
  • kızılay kan merkezlerinde*, bağıştan önce kanınızın uygun olup olmadığı için yapılan küçük bir testten sonra, 1 saatlik bir işlem sonucunda özellikle kanser hastaları için hayati öneme sahip trombosit bağışını yapabiliyorsunuz.

nasıl bir süreç olduğu zaten detaylı olarak anlatılmış. ben sadece bunun normal kan bağışından çok daha önemli olduğunu, trombositin özellikle lösemi hastası çocuklar için hayati öneme sahip olduğunu söyleyeceğim. 0 - 14 yaş grubu çocuklarda lösemi %80 oranında tedavi edilebiliyor* ama bu tedavi sürecinde çok fazla trombosite ihtiyaç duyuluyor.

sadece 1 saatlik bir işlemin sonucunda, birden fazla çocuğa hayat veriyorsunuz. düşünün, çoğumuz yetişkin, 20'lerinde veya 30'larında insanlarız. dünyada geçirdiğimiz sürenin yarısı kadar bile yaşamamış, ama yaşamak isteyen çocuklara bu şansı vermek zor değil.

bir haftasonu alkol almayın veya birkaç gün sigara içmeyin, gidip trombosit bağışında bulunun. birkaç gün sonra cep telefonunuza gelen "bağışınız değerlendirildi ve x kişiye hayat verdiniz" mesajı da yeter kafanızı güzelleştirmek için.

not: eğer kan merkezlerine kaydınızı bırakır ve acil durumlarda aranabileceğinizi söylerseniz, acil ihtiyaç durumlarında arayıp sizi kan merkezine çağırabiliyorlar. eğer acil durumlarda kan merkezlerine gidip bağış yapabilecek durumdaysanız, bunu özellikle sorun, bu şekilde de bağışçı olmak istiyorum diye.
  • lan zamanınız varsa, şunu gidin yapın allaaşkına. twitter'da tanrıcc sayesinde denemiş oldum ben de. 1 saat sürüyor, onda da yatıyorsunuz zaten, bir bok yaptığınız yok. hatta gittiğim hastane özeldi, televizyon açtılar, kumandayı verdiler, 1 saat takıldım orada. üstüne doktor ya da hemşire bilemiyorum, sürekli geldi muhabbete. gayet keyifli işler bunlar. üstelik bir insana da faydanız dokunuyor. çok sık da verilebiliyormuş, daha ne olsun amk. insanlığa bir katkımız olsun en azından.
  • insanı çok mutlu edebilen bağış türü. imkanım oldukça yapmaya çalışırım. zaten kanbankasi.gen.tr sayesinde ihtiyaç sahipleri ulaşıyorlar. ama asıl mutluluk bağışı yaptıktan aylar sonra aşağıdaki gibi bir mesaj alınca oluyor:

kısacası yapın bu bağışı. sadece trombosit değil kan da verin arada. kaç ay oldu o mesajı alalı hala arada bakar sevinirim.

not: evet hala ios 4 kullanıyorum.

edit: anil sağ olsun uyardı kanbankasi.gen.tr kapanmış. kanlazimapp.com varmış. ihtiyaç halinde bildirimle uyarıyormuş.