şükela:  tümü | bugün
 • son günlerin moda gündemi coinler, sanal para, blockchain...
  bunların arasında son haftalarda öne çıkan bir coin var: tron coin kısaca trx
  peki neden bu coin son bir ayda yüzde 10bin değer artışı yakaladı. cevabı tron ekosisteminin arkasında yatan fikir: "içeriğin internette özgürce paylaşımı"

  internet zaten özgür değil mi diyeceksiniz. öyle sanılıyor ama tam olarak değil. internetin büyük devleri, internet üzerindeki veri akışında önceliğe sahipler. obama döneminde gündeme gelen net neutralityyasasını belki duymuşsunuzdur. bu yasaya göre internet servis sağlayıcıları, veriyi içeriğine bakmadan eşit şekilde iletmek zorundalardı. ne alaka diyeceksiniz. evet internet üzerinde ücretli servislerin veri paketleri diğer sitelere öncelik tanınıyor, daha hızlı çalışıyorlardı. bu yasa ile ücretli servislerin öncelik almasının önüne geçilmek isteniyordu. tabi trump bu yasayı geçenlerde yürürlükten kaldırdı.

  tron protocol öncelikle centralized internet kavramına karşı. yani internet üzerinde içeriğin belirli merkezlerde toplanmasını değil, blockchain üzerinden decentralized olarak dağıtılmasından yana. burada 1-0 öne geçiyor. ama bununla kalmıyor.
  içerik üreticilerine kendi yarattıkları içeriği (oyun, müzik, video vb.) tron ekosistemi içerisinde herhangi bir aracı olmadan (google play, app store, youtube) pazarlama imkanı sunuyor. içeriğin satışında tam kontrol sağlıyor.

  ayrıca firmaların tron protocol üzerinde kendi coinlerini oluşturmalarına, kendi coinleri ile kendilerine özel ekosistem kurmalarına, kullanıcıların bu coinleri tron (trx) ile exchange edip diğer satıcılara transfer edilebilmesine olanak sağlıyor.

  tron, internette yaklaşmakta olan "decentralized internet" devrimine öncü olacak gibi görünüyor.

  not: bu yazıyı trx'in piyasa değeri üzerinden yatırım tavsiyesi vermek için değil, içerik üreticilerinin bu konuya eğilmelerini sağlamak için yazdım.