şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çekimleri devam etmekte. 13 ağustos 2010 tarihinde brezilya'da gösterime girecekmiş imdb'in dediğine göre. wagner moura abimiz tabi ki başrolde. sabırsızlıkla bekliyoruz.

  http://www.imdb.com/title/tt1555149/
 • ozel tim adiyla ulkemizde de cok sinirli gosterim sansi bulan film sonradan sonraya buyuk ilgi uyandirmisti. hala izlememis olanlar kayiplarinin farkinda bile degil.

  ikincisinin gelecegi haberleri dolasip duruyordu ama sessiz sedasiz brezilyada gosterime girmis coktan. okudugum cogu elestiride birinci filmdeki aksiyonu icermedigi soyleniyor. bence bunda bir problem yok. zaten filmin tam adi tropa de elite 2: o inimigo agora é outro (the enemy is other now). sokaktaki cocuklardan ziyade olayin politik yonune deginildigi soyleniyor. oyle ise sahane bence. ulkemizde vizyon sansi bulup bulamayacagini bilemiyorum (1. film brezilyadaki gosteriminden bir sene sonra, odulleri toplamaya basladiginda girmisti). her halukarda bir firsatini yakalarsam izlerim ben bunu. kacari yok. siz de kacirmayin derim.

  nisbeten daha duzgun fragmani surada (altyazisi bakimindan):
  http://www.youtube.com/…iwtiu3typey&feature=related
 • dökümanter stilden uzaklaşıp meseleyi kişisel dramayla daha yoğun aşılamayı başaran güzide film. mottomuz this time its personal !
 • ilgili yerlere dusmus olan film. altyazisi da turkce ve ingilizce olarak bulunabilmekte. izleyip yorumumu sonraya birakiyorum. uzun zamandir bekliyordum, umarim bekledigimize deger.

  edit : bildigin degdi. izleyin, izlettirin.
 • behzat ç ile olan organik bağlarını görmemek için kör olmak gerek. nascimento, hayatını adadığı işi kendi doğrularına göre yaparken teorik doğrulara uyumsuz kalan bir başka anti-kahraman. ilk filmden zaten yeterince tanıyoruz. çarkın dişlisi haline gelmesi, egemen güçlerin piyonu olması bu kez daha fazla göze batıyor .

  bir diğer anti-kahraman da fraga. insan haklarına büyük önem veren bir profesör. bazı durumlarda aynı hedefe varmak isteyen kişilerin bunu uygulama biçimlerinde mutlak benzerlik olmuyor. nascimeto ve fraga'nın açmazı bu. nascimento sert, acımasız ama tek amacı adaleti sağlamak. fraga insan haklarından, hukuktan yana ve tek amacı adaleti sağlamak. aynı amaca ulaşmaya çalışan 2 baskın karakter birbirlerinin işini doğru yapma konusunda en büyük engeli. fakat yozlaşmış, çürümüş, şirazesi kaymış bir sistemin karşısında isteseler de istemeseler de aynı saftalar. bu iki karakterin arasındaki korelasyon okunması gereken bir veri.

  nascimento - diego fraga düşmanlığındaki bir başka ilişkiye de aşırı-yorumla bakacak olursak nascimeto pele - diego maradona çatışması göze çarpabilir.

  sağlam film. güçlü bir eleştiri. bozuk kırık yanları da var elbette fakat doğru yapılmış yönleri ağır basıyor.
 • devam filmleri iyi olmaz klişesini bozan film. filmin anlatmaya calıştığı konu o kadar geniş ki ikinci filmi yapmak, ilk filmin ticari başarısının devamını sağlayıp parayı bulmaktan ziyade zaruriydi bence. sistemin nasıl çalıştığını anlatma konusunda başarılı olduğunu düşünüyorum, tabii bunu bir de oraları bilenlere sormak lazım. fallik osman dan öğrendiğim, aşağıda linkini vereceğim sitede rio da yaşayan iki kişinin filmle ilgili yorumları var. eduardo galeano nun, dünyanın en adaletsiz yeri dediği brezilya daki kaosu anlamamıza yardım edecek bir eserdir.
  o memleketlerin nasıl bu hale geldiği ise iki saatlik filmle anlatılmayacak kadar uzun.
  abd nin ırak operasyonuna yaptığı gondermeyle de, derdimiz büyük ama dünyayla da ilgiliyiz mesajını vermiş, aferin yönetmene.

  http://riotimesonline.com/…rial/opinion/elite-what/
 • iyi bir devam filmi olmasındaki en büyük etken ilk filmdeki sistem eleştirisinin daha fazla arttırılmış olmasıdır. çıta o kadar yukarı çekilmiş ki; brezilya'dan tiskinmemek elde değil. hayalindeki brezilya ölmesin isteyenler bulaşmamalı. ama yine de izlemeli, izlettirmeli..

  edit : imla

  --- spoiler ---

  aslında nascimento reyis fuck the system dediği için işler bu kadar karışmakta. bu açıdan da bakıldığında filmin eleştirmediği bir şey kalmıyor. bir beni eleştirmemiş adam.
  --- spoiler ---
 • ilk film kadar enteresan olabilen bir ikinci film - ki bu noktada bir ortak kanı oluşmuş gibi. hele de filmin tam da geçtiğimiz aylarda rio favelalarında operasyonlar sürerken brezilya'nın en çok izlenen filmi olması ayrı bir zamansal ayrıntı.

  --- spoiler ---

  ilk filmdeki önemli karakterlerin bu filmde de bulunması ve o sırada değişen hayatları iyi bir hareket noktası olmuş. ancak filmin son sahnelerindeki brasilia görüntüleri - her zaman görmek istediğim bir şehri havadan çok iyi gösteren yüksek kalitelerinin ötesinde - ve orada, parlamentoda, sürdürülen kavga, işin zorluğu ve iyiye değişimin zorluğuna ışık tutuyor. andre'nin dramatik kişiliği sanki biraz es geçilmiş bu filmde, halbuki üniversite öğrencisi olarak geçenki filmde yaşadığı zorluklar ve ikilemler onu en az nascimento kadar önemli tutuyordu hikayenin bütününde.
  sonuçta, sadece brezilya'da olmayan, 'başka bazı ülkelerde' de görülen çürümüş bir polis-politika-yargı-mafya ilişkisini dikkatle gözümüze sokan bir yapım var karşımızda. üçüncü dünya'nın kendine özgü sorunlarının da varlığıyla belirlenen bu yapı, filmin sonlarında nascimento'yu da radikal bir fikir değişikliğine itiyor böylece.

  --- spoiler ---

  filmi beğenenlere farklı yerlerden ama benzer örnekler olarak il divo ve svjedoci önerilebilir.
 • devam filmleri kötü olur düşüncesiyle gittiğim ama ilki kadar mükemmel bir yapım. bize bir yerlerden o kadar tanıdık gelen bir hikaye anlatıyor ki iyi polisler, kötü polisler, daha kötü polisler, çok daha kötü polisler, kirli siyasetçiler, öldürülen gazeteciler çok tanıdık geldi değil mi ? tek kelimeyle muhteşem bir sistem eleştirisi. izleyin, izlettirin.
 • bugün istanbul film festivali kapsamında izlediğim politika ve suç filminin kitabını yazmış başyapıt. ilki çok başarılı olan filmin ikincisi iyi olmaz klişesinin böyle bozguna uğradığına da ilk kez şahit oluyorum. tabanca gibi sıkı olan ilk filmden çok çok üstün. bu sene izlediğim açık ara en iyi şey. ne yapın ne edin izleyin.