şükela:  tümü | bugün
  • ağustos'ta piyasaya çıkacak tropico oyunu. kabine kurma, ihraç edilenlerin yanında ithal edilen malları da kontrol edebilme, 20 yeni bina, kuraklık, hortum, volkan patlamasını da içeren 6 yeni doğal afet gibi yeni özellikler var imiş bu seferkinde. screenshot'lardan anladığım kadarıyla oyunun görüntü kısmında büyük değişiklikler yok, hatta binaların, insanların dizaynı falan aynı kalmış. bi de ayıp olmasın diye fazladan rengarenk ağaçlar koymuşlar ki beğenmedim, bi de her resimde tepede en az bi tane uçan balon görüyoruz, iyice harikalar diyarına çevirmişler karayiplerin ortasındaki fakir ama gelişmek için presidente'sini sorgulamadan destekleyen adamızı.

http://www.kalypsomedia.com/…s/tropico4/index.shtml
  • yeni bir oyundan çok tropico 3'e çıkarılmış bir ek paket gibi duruyor.
  • serinin 3. oyununa şahane yenilikler getirmiş olup, kanaatimce hakettiğinin çok altında ilgi gösterilen oyunlar* listesinde tepeye oynamaktadır. sosyal, politik, dini ve ekonomik olayları bu kadar ince görüp alay ederek vurgulaması takdire şayandır. çok fazla kastırmadan zaman geçiren eğlencelik bir oyun olmasıyla tadından yenmez.
  • tropico 4 hayvan gibi yeni ati kartli sistemde manyak gibi calisirken. tropico 3 kasiyor. oyunun kendisi tropico sevenler icin sabahlara kadar oynatir kendisini. biraz aliskanliklari yenmek gerekiyor eski oyundan kalan ama hersey asagi yukari ayni. illaki bir seyi uretmek icin o seyin ham maddesini uretmek lazim degil buda super olmus.
  • bi iki haftadır, eski bilgisayarımda kasım kasım kasılan tropico 3'ü oynamak çekiyordu canım. ama bi türlü kurup başlayamadım. derken iki gün önce klasik zamunda seyahatlerimin birinde tropico 4'ü buldum. dedim ki olum bu sana işaret, durma daha. çektim, kurdum, oynuyorum.

değineceğim şu ki, diğer tropico oyunlarını seven bunu da sever kesinlikle. ek binalar, ek şeyler var ancak oyunun geneli üçüncü oyuna benziyor. yine de sıkılmadan güzeeeel vakit geçirilebilir.

bi ara detaylı bişeyler yazmak lazım gelir.
  • bir expansion pack olarak çıksa daha doğru olurmuş. evet ekler yapılmış ama herşey aynı, binalar görseller vs. hava olayları devamlı oluyor tsunami fırtına filan. weather station yapabiliyoruz ama bir faydasını göremedim. şu an 9. campaigndeyim ve toplam 20 tane varmış.

artık campaignleri geçmek biraz daha dinamik ve özgür. görevler boyunca farklı yol izleyip farklı gereksinimleri karşılayabiliyorsun

- stock exchange: kurarsanız binaları özelleştirebiliyorsunuz
    - minister olayı: artık 5 tane bakan atayabiliyorsunuz. edict'lerin hemen hepsi bir minister istiyor.
    - ticaret: daha derin gibi. ama aman aman değil. çin ortadoğu ve avrupa da var uluslararası ilişkilerde. bunlar farklı şeyler alıyor ve ilişkiyi ticaret yönünde kurmak gerek. ama yine süper güçler ussr ve amerika.
    - itfaiye: cidden gereksiz. itfaiye olduğu için artık yangın çıkıyor.
    - mousaleum: mükemmel, child museum gibi ülkücüleri sevindiren bir yapı. bunu yaptıktan sonra tüm ayaklanmalar burada oluyor ve buraya bubi tuzağı upgrade'i var.
    - artık quick build seçeneği ile bina değeri ile orantılı para vererek hemen yapılmasını sağlayabiliyoruz.
    - turizm daha derinleşmiş.
  • açılış müziğine hasta olduğum serinin dördüncü oyunu. sürekli dinliyor ve "yaz bitmedi laaan" diye geçiriyorum içimden. öte yandan oyunu çalıştırabilmeniz için internetinizi kapatmalısınız.

oynayın. yaz bitmeden.

edit: çalan şarkı johannes linstead den cafe tropical imiş.
  • mukemmel salsa ve merengue muzikleri iceren soundtracki yuzunden bir turlu gorevlerine konsantre olamadigim super oyun.
  • r leri bastıra bastıra söyleyen bir abinin(rrrrrrrrrrrroberto enrrrrrrrrrrrrrique gibi birşey) şarkısını her dinlediğimde oyun oynamayı bıraktığım, acayip zevkli oyun. campaign oynarken herkesin bizi sattığı bölümden sonra çıkan gazetelerde sheik'in bizi terörist ilan etmesine çok güldüm.
  • çok güzel olmuş, absolute power'a ek olarak grafiksel bir güncelleme yok ama yeni binalar görevler falan derken zevkli oluyor. bir de multiplayer eklense şu oyuna.