şükela:  tümü | bugün
  • linux için de çıkacağı söylenen ve seriden haberdar olmamı sağlamış oyun.
  • aynı adada 4 kişiyle kapışabileceğimiz, 19. ve 21. yüzyıllar arası geçecek yeni tropico oyunu. yerli saldırıları, vahşi heyvan saldırıları, ticaret filosu kurma, hanedanlık oluşturma gibi ilginç içeriklere sahip olacakmış diyorlar.

el presidente'yi yedirmeyiz. heyecanla bekliyoruz.
  • herkese, bir mini tayyip, bir bilocan olma fırsatını verecek şükela oyun.yapımcı stüdyonun da bulgar kökenli olması baya ilginç.
  • duble yol yapamazsak almayacağım oyundur amk. ben belki duble yol yapıp 150 yıl boyunca miting alanlarında bunu konuşmak istiyorum. hayret bişi lan.
  • yeni özelliklerine baktığımda, maalesef gözlerin aradığı yenilikleri göremediğim oyundur.

ilk bakışta yenilik olarak sadece, "ticari faaliyetlerimiz" ile ilgilenecek evlatlar gelmiş, ve tropico 4'ün modern times eklentisinin ana oyuna entegre edilmiş gibi görülmekte maalesef. ama bu elbette, tropico 4'ün hatalı ve garip toplum yapısı sorununu**** çözmeyecekleri anlamına gelmiyor.

oyun zaten atmosfer olarak "olmuş" durumda, grafikler, müzikler, insanı zaten bir latin amerika ada ülkesinde hissettiriyor. fakat oyun dinamiklerinin biraz daha iyileştirilmesi gerek. umarım ortaya güzel bir "populist demagojist makyavelist paranoyak el presidente" rol oyunu çıkar...

not: 23 mayıs'ta rafları süsleyeceği açıklanmıştır. vatana millete hayırlı olsun.
  • "once a presidenteee, always a presidenteeee!" diye bağırmama sebep olan oyun.

heyecanla beklemekteyim. şehre su getirip 100 yıl boyunca bunun muhabbetini yapmak, mitinglerde "benim latin bacılarım okullara giremiyorduuuuuu! kim okul yaptııııı? beeeeeeen!" diye bağırarak medyada "yaşasın presidente!" programı dışında program yapılmaması emrini vermek istiyorum. askerler adanın içine sıçtığım için eylem yapan çevrecileri öldürünce "kahraman tropico polisi!" diyeceğim. presidente olmanın raconu budur kardeşlerim. o amerika'yla rusya ayağını denk alsın. petrol fiyatlarının altını üstüne getireceğim, dünya piyasaları presidente presidente diye ağlayacak.
  • steam'de erken sipariş ile 35$'a satılan oyun.

çıkmasına sevindim, fiyatına üzüldüm. indirim çıkana kadar artık oynayanlara küfredicez.

çıkış tarihi: 23 mayıs 2014
  • playstore 84 tl ile ön sipariş almaya başlamış.

tropico oyunu ile geç tanıştım, daha geçen ayın (mart) başında aldım ve şu an steam bu oyunu 65 saat oynadığımı yazıyor. o derece bağımlısı olmuşum. 5. oyunun çok büyük yenilikler getireceği kanısında değilim, zaten getirmesinde. grafik, oynanış, kalite bakımından 4. oyun bile yeni çıkmışcasına keyif veriyor. şu an benden de mutlusu yoktur herhalde. geçen ay yeni bir oyunla tanış, 65 saat oyna, gelecek ay yenisi çıksın.

yalnız 7.5 liraya komple setini almış olan ben, gidipte şimdi 80 küsür lira veremeyeceğim.

edit: oyunun özelliklerini yeniden okudum, eklemek gerekirse;

bilal mode on: hanedanlık özelliği geliyor. "el presidente’nin geniş ailesinin her bir üyesi adada ve bir lider, yönetici, elçi ya da general olarak atanmayı bekliyor. hanedanlığınızın her bir üyesini değerlendirmeye alın, onlara yeni özellikler kazandırın ve onları en değerli araçlarınıza dönüştürün."