şükela:  tümü | bugün
  • tröst :tekelci yonetim sekli
  • (bkz: lenin)
    (bkz: marx)
  • (bkz: kartel)
  • (bkz: syndicate)
  • aynı alanda iş yapan çeşitli ortaklıkların hisse senetlerinin, bir denetim teşkilatına teslim edilmesi ve yönetimin bir teşkilatı yöneten gruba aktarılmasıyla oluşan, tekelci sermayedarlığa dayanan ortaklıklar birliği. yasadışıdır.
  • (bkz: yatay tröst)
  • iş dünyasının yaramaz çocuklarının oluşturdukları bir takım çeteler ve çeteleleri.
    kendinden menkul bir intihar biçimi olarak da gördük bunları dünya tarihinde.
  • piyasa üzerindeki denetim gücü denenmiş büyük ve güçlü birkaç topluluğun, iyi bir şekilde örgütlenmesiyle oluşan birleşmedir.
  • ilya ehrenburg'un, yens boot adlı kahramanının avrupa'yı yok etmek üzere kurduğu d.e. tröstü ve yapıp ettiklerini anlatan büyük yergi romanı.

romanın başında, yens boot'un 'sermaye sizden iş benden' diyerek tröste ortak ettiği üç parababasının tasvirleri çok eğlenceli ve bir o kadar başarılıdır. onca mal mülk içinde aslında ne kadar görgüsüz, gülünç ve insani değerlerden uzak yaşamları olduğu keyifle serilir gözünüzün önüne. roman ilerledikçe avrupa'yı yok etmek için yapılanlar taşlamalı, ironik anlatımlarla bezense de artık keyifli olmaktan çok çarpıcıdır. roman 1923'te yazılmıştır ama ara ara durup 'hımm ya bu şimdiki durumlara çok benziyor' diye düşündürtür sizi.

zor romandır esasında. 'tamamen sindirdim, çözdüm ben bu romanı' diyen babayiğit varsa mesajını beklerim.