şükela:  tümü | bugün
  • minecraft ve world of warcraft karışımı diyebileceğim yeni bir oyun; trion worlds yapmış. an itibariyle alpha sürüm var fakat supporter pack falan alıp direkt girilebiliyor oyuna ($5'dı dün). isterseniz e-maili kaydedip arada bir rastgele gönderilen keylerden birinin denk gelmesini de bekleyebilirsiniz. facebook sayfasında da arada bir key dağıttıkları oluyor. öyleyken böyle.
  • uçmak gibi bi takıntım var. bu tarz oyunlarda ısrarla oraya doğru gidiyor oynayışım bu yüzden. cube world oynarken glide yapıp deli gibi yarım saat oyunun en yüksek noktalarına çıkıp oradan ağaçtan ağaca uçarak ilerliyordum. archeage online oynarken de glider yaptıktan sonra leveling olayına son verip dere tepe uçtum falan filan.

bu oyunda da sanırım oyundaki en yüksek noktaya çıktım şu an. ss alayım diye grafikleri ultra yapayım dedim kör oldum :) fps 8, insanlar karınca gibi burdan. esiyo ama biraz, bulut geçti az önce içimden. yüksekler güzel.

edit: atladım. weeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee....

edit2: ölmedim ya. sevmedim bu oyunu. ölmeyeceksem ne anlamı var o kadar yüksekten atlamanın? respawn olup yine tırmanmaya gidecektim boş boş ekrana baktım. hayal kırıklığı.
  • olmuş oyun.

boss ve drop sistemleri fena değil. pve yaparken başka hedefleri de düşünmek zorunda kalınması iyi. bununla beraber uçma kaçma zıplama filan hepsi var. dünyalar büyük. pek çok class, meslek, crafting vesaire her şey var. yani tatmin edici. pvp sisteminin geleceğini söylüyorlar ve bu da güzel bir şey.

grafikler basit, sade ancak mekan tasarımlarının dünyaya yedirilmesine güzel ön ayak olmuş. hiç bir şey sırıtmıyor yani. özellikle neon city biomları güzel duruyor. tasarladığımız evi çeşitli zorluktaki dünyalarda dolaşırken cornerstone vasıtası ile yerleştirebilmemiz güzel. böylelikle elimizin altında araç gereç crafting masaları bulunuyor.

bunun dışında kendi club umuzu oluşturup (ben ismini club banana koydum) buraya çeşitli biome lar ekleyebiliyoruz. kendi kafamıza göre harita yapıyoruz yani. arkadaşlarımızla buralara inşaat, raid gibi etkinlikler düzenliyoruz.

gelelim en kötü yanına.

ihtiyacımız olan malzemeleri yapabilmemiz için yüzlerce eşya gerekiyor. topla topla bitmez. insan vakit ayıramaz yani her seferinde.

onun dışında güzel oyun. yeğenlerinizle oynayın.
  • daha önce de bahsedildiği gibi crafting için level kasmak uğraştırabiliyor. en basit crafting dallarından biri olan ringcrafting'de bile canım çıktı, şimdi runecrafting'i görünce doğduğum günü sorguladım. zor olması bir yandan iyi aslında çünkü runecrafting'de direk yeni recipe'ler üretiyorsunuz. yani yeni bloklar açıyorsunuz vb. boşuna recipe dungeon kovalamanıza gerek kalmıyor. yeni skinler craft edebiliyorsunuz vb.

club world'ünüzü geliştirmek için yapacağınız biome'lar da hayvan evladı gibi kaynak istiyor. tüm bu zor crafting dalları yüzeyden bakılınca zor gözükse de club olarak yapacağınız bir mine run ile maksimum 1 saat içerisinde amına bile koyabileceğiniz miktarlar.

çünkü oyunda birinin dropladığı her şey yanındakilere de çıkıyor. yani siz maden toplarken yanınızda yancı gibi takılanlara da aynı miktarda maden düşüyor. bu sebeple 100 kişi maden toplamaya giderseniz, 1 maden bir anda 100 madene dönüşüyor. bu dungeon bossları için de geçerli. hem experience'ı kazanıyorsunuz hem de loot'u. bu sistem benim çok hoşuma gitti nedense.

club'lara gelirsek, diğer oyunlardan tanıdığımız clan-guild sistemi burada club sistemi. kendine has, sadece club'ın editleyebildiği fakat herkesin girip gezebildiği bir dünya'ya sahip. aynı anda yamulmuyorsam 5 adet club'a üye olabiliyorsunuz. bu da oyunun sevdiğim özelliklerinden. böylece level'ı almış gitmiş oyuncular sizin clanınıza da üye olabiliyor.

gazino adlı club'ımla voxelleri coşturduğum oyun. oyun içerisinde f5uck'a arkadaşlık isteği atarsanız bazı bazı takılabiliriz. ayrıca goygoy dışında henüz herhangi bir fonksiyonu olmayan club'ımıza da alabilirim sizi.

not: düşüp de ölmeyen arkadaş sky portal aracılığıyla sky'dan atlayabilir ölmek için.

edit: artık oynamıyorum atmayın arkadaşlık isteği falan.
  • öncelikle minecraft'tan nefret eden biri olarak anlatmaya başlayayım. oyun gerçekten güzel bağlayıcı bir oyun. envai çeşit class var. başta biraz karışık görünse de aslında çok basit sistemler üzerine kurulmuş bir oyun. kafa dağıtmalık hardcore gerektirmiyor. ha hardcore da oynanır.

oyunun p2w ya da pay to skip kısımları mevcut. fakat para vermeden de onlara erişiminiz oluyor.

oyun aşırı bonkör her şeyden size 3-5 3-5 veriyor. aktif olmanız kafi diyebilirim.

ilk karakterinizi endgame yapmanız 500 saat alabilir aşağı yukarı. fakat ondan sonraki karakterlerinizi endgame yapmanız bu kadar sürmeyecektir. karakterleriniz arasında bağıntı var mesela bir karakterinizde kastığınız meslekler diğer karakterlerinizde de aktif, hepsi birbirine bağıntılı. ve bütün karakterleri açmak çok basit. vanguard diye son çıkmış karakter biraz uğraştırıcı.

oyunu zamana yaymanız şart, beklettiriyor mesela dragon yapmak için gereken dragon coini kasmanız kısıtlı. saatlik eventlerle kasabiliyorsunuz ya da pay to skip :) fakat dert etmenize gerek yok zamanla hepsi kasılıyor ne ara yaptım diye şaşırıyorsunuz.

pvp maalesef yok. bomberroyal diye bir sistemi var ama pvp den ziyade fun mini game olarak adlandırmak daha adil olacaktır.

neyse daha fazla anlatmak ile bu işin sonu gelmez.

genel olarak:

evet maalesef oyun son bulacaktır. bütün karakterleri max yaptınız itemlerini dizdiniz upgradeleri tamamladınız bütün dragonları açtınız oyunda yapacak bir şeyiniz kalmadı diyebilmeniz için aşağı yukarı 3000-4000 saat vermeniz lazım. fakat siz o seviyeye ulaşana kadar yeni bir patch geliyor ve yapacak bir şeyler ekleniyor oluyor size 4000-5000 saat. oyun bir süre sonra tekdüze sarıp sıkabilir, pvp olmadığından. aynı deneyimleri farklı karakterler, farklı oyun stilleri ile tekrar yapmak size göre değilse uzak durun. pve severim tek karakterle bir ömür geçirmek bana göre değil falan fişmekan tarzı düşünüyorsanız oynayın. ah bir de pvp olsa :)

son olarak:

vaktim var.
    farm yapmayı seviyorum.
    farklı karakterlerle oynamayı seviyorum.(farklı karakterlerle oynamasınız da olur.)
    pvp olmasa da olur.
    sakin sakin oyun oynayayım, atmosferi neşesi müzikleri falan tatlı olsun.
    güzel vakit geçireyim stresten uzak bir oyun olsun.

yukarıda saydığım 6 tane şeyden en az 4'üne okey verebiliyorsanız mutlaka denemelisiniz.