şükela:  tümü | bugün
  • yenikpapi'daki (gunun birinde acilacak) muze istasyonda oldugu gibi bir mimari proje yarismasi yapildi ve imzalar atildi. muzenin acilisini 2015'e yani canakkale zaferi'nin 100. yilina yetistirmeye calisiyorlarmis. turkiye'nin farkli muzelerine dagilmis troya eserlerini birarada gormek heycan verici ancak asil is heinrich schliemann'in kacirdiklarini bu muzeye getirebilmek, zor tabii.

http://www.arkitera.com/…si-hayata-geciriliyor/7744
  • planlanandan ufak bir sapmayla ve 3 yıllık gecikmeyle yarın açılacak olan müzedir..

koruyacak müzemiz var artık bakalım çalınan eserlerimiz geri verilecek mı?
  • ne yazık ki ben pek beğenmedim. tamam konsept olsun istenmiş filan ama gerçekten çirkin bi şeyle karşılaşıyorsunuz. iç mekanlar sözde postmodern bir bakışla dizayn edilmiş ama içiyle dışıyla fazlasıyla soğuk bir yapı. çirkin bir özel üniversite havası var.

müzede en az karşılaşacağınız eserlerin troya'dan olması ayrı bir mevzu.

bana göre bir şehir müzesinin şehrin bu kadar dışına çıkması da ciddi bir hata. yine müze yapılsaydı ama şehir içindeki arkeoloji müzesinin bu kadar uzak bir yere taşınması çok acı. daha küçük bir müze yapıp troya eserleri sergilersin olur biter. osmanlı mezar taşı görmek için bu yapıya mı gidecek insanlar.

neyse hayırlı olsun ...
  • ondan fazla ören yeri ve antik kentten getirilmiş 2 bin eserin sergilendiği yeni müze, depolarında 40 bin tarihi eserin daha bulunduğu müze çanakkale'de. 12 bin metrekareden fazla kapalı alana sahip müzeye istanbul arkeoloji müzesi ve pen müzesinden bazı eserlerde getirilmiş. toplam yedi salondan oluşan müzeye ziyaret on gün boyunca ücretsizmiş. sevgilisini yanına alan bu yeni müzeye gitmeli bence. unutmadan polyksena lahdi ve işçi hazineside troya müzesinde sergilenmekte.
  • yıllar önce çanakkale ve istanbul arkeoloji müzelerindeki eserlerden oluşan bir troya sergisi açmıştık. eserler çoğunlukla takılar, günlük yaşamda kullanılan malzemeler ve süs eşyalarından oluşuyordu.

göz kamaştırıcı devasa eserler elimizde olmadığı için bunları profesyonel bir sunumla ziyaretçilerin karşısına çıkarmak gerekiyor. devasa vitrinlerin içine küçücük takıları koymakla iş bitmiyor. müzeyi daha ziyaret etmedim ama izlediğim videolara bakılırsa betonla kapli soğuk bir metro istasyonu ortami yaratılmış. umarım yanılıyorumdur.
  • resmi açılış töreni bugün yapılan müzedir.

yapı ve renk olarak devasa bir gemicilik konteynerine benzemektedir.
  • taksim'deki atatürk kültür merkezi'ne "ucube" diyen tayyip erdoğan, bu müzeye "muhteşem" demiştir. halbuki ikisinin arasında renk dışında hiçbir fark göremiyorum.

akm
    troya müzesi
  • etkileyici bir yapıdır. üretim biçimi olarak, yarışmayla yapılması, mimarı ömer selçuk baz'ın ısrarcı ve detaycı tavrıyla sonuna dek takip etmesi, farklı aktörler arasında arabuluculuğuyla şekillendiği belli.

şuradan filmine ulaşıp bina hakkında fikir almak da mümkün ayrıca:
    https://vimeo.com/341322960
  • mimari olarak beğendiğim ve türkiye'deki müze anlayışına yeni bir soluk getirme çabasından dolayı takdire şayan olduğunu düşündüğüm bir müze.