şükela:  tümü | bugün
  • 1.trt radyoları ve televizyonlarında yayınlanan eserlerin muhafaza edildiği yer.
    2.1927 den itibaren radyo kayıtları, 1968 den itibaren televizyon yayınları bu arşivdedir.
    3.bağlantı adresi: http://www.trt.net.tr/kurumsal/arsiv.aspx
    zorunlu güncelleme;
    4. trtarsiv.com
  • yeni açılmış sayfa. trt'nin o geniş arşivi neden bir british pathé ayarında olmasın ki, olsun.
  • yillardir "trt neden boyle bir sey yapmiyor? diye dusundugum olaydir. ilk isim susam sokagi'nin turkce bolumlerini bulup tekrar seyretmek olacak.
  • susam sokağının kaliteli çekimlerinin bulunmasını umduğum arşiv.

not:öyle internetten tıklayıp izleyebileceğimiz bir sistem değil. prosedürler kapsamında dilekçe ile başvuru yapıp, ücreti mukabilinde ulaşılabiliniyor.
  • trt'nin son zamanlarda yaptığı en harika işlerden biri.

facebook sayfalarında paylaştıkları dedelerin doğallığına bayıldım.

bunun gibi ilerleyen zamanlarda daha bir sürü güzel şey izleyeceğiz gibi duruyor. kaçırmak istemeyenler için sosyal medya hesaplarının linkini de verelim.

twitter
    facebook
    instagram
  • türkiyenin zengin yakın tarih görselleri arşivi.

belki bu projeyi, hayalini kurduğum trt retro kanalı ile de taçlandırırlar.
  • bayıldım, bayıldım. o görüntüler, o ayrıntılar, hepsi birer şaheser. değerli dostum, trt genel müdürü şenol göka yine harikalar yaratmış. muhakkak öneriyorum.

(bkz: hıncal uluç'un ekşi sözlük yazarı olması)

ekle: şaka bir yana hakikaten bayıldım. yıllarca hayallerimdeydi trt'nin böyle bir işe girişmesi, bu sefer olacak galiba. trt okul'daki numunelik kesitlerden sonra çok zihin açacaktır.
  • trt arşiv facebook sayfalarında "ulu önder gazi mustafa kemal atatürk'ü saygıyla anıyoruz." başlıklı bir video paylaşmışlar.
    trt'de hala atatürk'ü saygıyla anan birilerinin olduğunu bilmek güzel.
    gerçi videonun altındaki yorumlara çomarlar üşüşmeye başlamış.
  • izlediğimde , yetmişli yılların daha başında boğmuş biri olarak, içime korkunç sızılar oturtan görüntülerdir.
    nasıl bir özlem yahu bu?
    allah uzun ömür versin anneciğimle, aslında ailecek yeşil koruyucusu olan ekranın başında izlediğimiz programlar...
    ankara'da büyüyen bir çocuk olarak kokulu ,gri isli bir hava...
    tepside annemin kucağında tek tek soyulup ,dağıtılan portakalın o ca'nım kokusu...
    huzur,huzur,huzur!
    ...
    sık kendini sık , koyverme gözyaşlarını !
    ...
    artık izlemiyoruz televizyon...
    sadece seksenler dizisi ...başka yok!
    anneciğimle yine birlikte oturdugumuzda, portakal kokusu yine var hamdolsun...
    çok şey aynı da, şimdi hüzün daha çok...
    açıyoruz trt nağme'yi...
    saatlerce, bazen de içimiz bayılarak ,dinliyoruz işte!
    hep de aklımızda, neden trt boyle bir arşivi varken kullanmıyor, neden yayınlamıyor eski değerlerini, hazinesini diye?
    her hafta 1 kere konusu muhakkak açılıyor.
    ya eskiden hatırlar mısınız bilmem, tv tiyatroları vardı. halk ekonomik ya da yöresel sebeplerden gidemediği tiyatrolara, evinde kavuşurdu...
    sanat'a olan açlığını bu sekılde bır nebze giderirdi.
    neden artık yayınlanmıyor bunlar?
    tamam yeni sanatçılar eğer iktidara zıt ise, eski programları yayınlayın, olmuyor mu?
    youtube'dan binbir zahmetle, memeli ,kavgalı, saçma salak videoların arasından geçe geçe buldugum bir filmi izledim geçen gün.
    yıldırım önal'ın oynadığı...
    bu kadar kalite, o kısıtlı şartlarla böyle hos ve donemı yansıtan filmler...
    bakın ne oldu bize demiyorum!
    şimdiye kadar çok dedik zaten!
    ne olursa olsun, artık umurumda değil zaten !
    evet, bencilim!
    de...
    yayınlayın şu arşiv programlarınızı yavaş yavaş...
    ölene kadar izleyelim işte...
    ancak o zaman unutabiliyorum, ülkemin şu sakilliğini!
    kırpık kırpık, parça parca, 3 dakikalık, 5 dakikalık nostalji programları değil dediğim...
    program yapımcısı için kolay olan değil dediğim...
    bir gun belırleyin izleyelim işte...
    3 saat, 5 saat...
    olmaz mı?
    teşekkür editi: bugun 31 mart 2017 ve trt arşiv kanalı bu adreste açıldı! çok heyecanlı ve mutluyum! kimin emeği geçtiyse sağolsun, varolsun! faturalarımda gordugum kesıntılerde helal olsun degerlı yonetıcıler sıze artık! sevgıyle!

mutluluk editi: ilk rahmetli ergun uçucu'yu izledim. mutluluk, özlem, gözyaşı... trt seni çok seviyorum!
    yaşlanmışım ya! tutamıyorum kendimi artık...