şükela:  tümü | bugün
  • trt'nin yıllar önce kamera arkası adlı programında yapmış olduğu ilginç dublaj.

buyrun
  • beynim yandı aq :)

amerikaya araba ile mi gitti o :o
  • tarihi belge niteliğindedir;

açıkçası ülkemiz insanları yüzyıllardan gelen bir süreçten beri tarihin hiçbir döneminde ortalamada iyi eğitimli, bilgili, kültürlü sayılmazdı. ancak eskiden şu vardı, bilmeyen insan bu durumundan hicap duyar, konuyu öğrenmek için ilgi duyar, bilen insana saygı duyar, itimat ederdi. eski türk atasözüdür, bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp... bu çerçeveden bakıldığında ibrahim tatlıses'in daha eski filmlerinde kendisine temiz bir istanbul türkçesi ile dublaj yapıldığını görürsünüz. kültür sanat anlamında çalışan insanların, medya organlarının toplumu yukarıya çekme çabasını görürsünüz. bu da beraberinde o meşhur videosda uğur dündar ile bugün asla göremeyeceğimiz kalitede bir sohbet eden uyuşturucu taciri gibi güzel insanları doğurmuştur.

ama bir gün her ne olduysa oldu ibrahim tatlıses'e dublaj yapmayı bıraktılar... artık insanlar cahillikleri ile gurur duymaya başlamıştı, artık bilmemek ayıp değildi, artık eğitimlilerden nefret edilmeye başlamıştı. nedeni belki de eğitimsiz insanların bir gurur savaşı, kendini kabul ettirme gayesi olsa da bu devinimin ülkece sonuçları çok ağır oldu ve nihayetinde elimizde açıkçası bok gibi bir insan topluluğu var.

işte bu film bu kar topunu yuvarlayan filmdir... muhtemelen sayın ibrahim tatlıses çok da haklı olarak "yapacağınız dublajı zkeyim ben kendim konuşurum" dedi, bundan sonraki filmlerinde dublajı reddetti... cahilliği ile gurur duyduğunun ilk meşalesini yaktı ve ardından milyonlarca insan takipçisi oldu...

(bkz: urfa'da oxford vardı da biz mi gitmedik)

sonuçlarını değerlendirdiğimizde ben de ibrahim bey'e katılıyorum; harbiden yapacağınız dublajı zkeyim! anasını sevdiniz memleketin!
  • mercedes'le okyanusu geçen ilk insandır.