şükela:  tümü | bugün soru sor
342 entry daha
  • bu kadar değişikliğe kapalı bir zihniyet görmedim. iyi ya da kötü, kanal yeni formatlar deniyor işte. ille hep hayvan belgeselleri mi olmak zorunda? yeni belgesellerin çoğu teknik ve içerik açısından lig atlatmış türkiye belgeselciliğine. bu tarz işler olucak ki eleştirilsin, yenilensin. ama eleştirinin yapılış şekli önemli. ben çoğunda izlenecek birşey buldum. bugün izlediğim taksimetre istanbul çekimleri iyi. samimi ve izletiyor. bakalım işe yarayacak mı,uslu duramayanlar ve savunma sanatları da hiç fena değil *. sonuç olarak bi şans vermek lazım.
  • (bkz: yeni hayata başlangıç) ı saymazsak gayet kaliteli belgeselleri olan kanal.

yeni hayata başlangıç'da gayet yapmacık performanslar var ve gereksiz bir program olmuş. (bkz: uslu durmayanlar) da olmasa da olurlardan.

(bkz: geleneği yaşatmak) ise en sevdiğim belgeseli olabilir. bugün bir arkadaşımla izlerken sordu, bu aile (sri lanka'da çay toplayan bir aileydi) kameraların onları çektiğini bile bile nasıl bu kadar doğal davranabiliyor diye.
  • çoğu kanaldan daha izlenilesi. bir kaç kez adı geçmiş, ben de yazayım. sanayi savaşları oldukça başarılı. yalnız arasıra "allah yardımcımız olsun" falan gibi şeyler olmasa daha iyi olacak.
  • zamanında bana trt'den bir yetkili bir konuda belgesel metni yazmam için ham görüntü göndermişti. görüntüleri izleyip üzerine yazmam lazım ama görüntüleri hangi sırayla montajlayacaklarını bilmediğimden önce bir bakıma kurgu yapmam gerekti. izlediğim görüntüler üzerinden şu dakikadaki görüntünün üzerinde şunlar bu dakikadakilerin üzerinde bunlar diye diye yazdım. bu arada bana "abi trt bu o yüzden lütfen sanat yapma klişe ama güvenilir olsun" denildiğinden işin gereğini yaptım.
    ilgili müdür "güzel ama..." dedi "ben başka bir şey istiyorum bu sıradışı bir şey olsun istiyorum."
    hemen eve döndüm ve kendimi özgür bırakarak yeniden yazdım. tabi trt'nin hassasiyetleri ve şablonları da zihnimin bir köşesinden bastırıyordu. bu kez beğendiler ama programı yapacak olan müdür daire başkanı olunca böyle ebelek gübelek işlerle uğraşmak istemediğinden program yapılamadı ben de boşuna yazmış oldum.

trt'nin belgesel ve diğer tüm yapımlarındaki sıkıntı malesef "iş yürüsün de gerisi önemli değil" diyen insanların bulduğu (kapalı bir sistemi var trt'nin) yazarlarla çalışmasından. o yazarlar aynı berberlik öğrenir gibi sadece metni dışarıda dolaşıp hayata karışacağı ölçüde yazmayı yazarlık namına bir başarı sayıyor.

bir milleti klişeden klişeye sürükleme görevi mi var trt'nin? hayırlısı...
  • geçen hafta nikola tesla belgeseline denk geldim. cosmos belgeseli tadında canlandırmalı ve animasyonlu şekilde yapmışlar fena değildi.
    takıldığım nokta sunucuydu. tamam bir jason silva bir neil degrasse tyson beklemiyoruz da sakallı sunucu nedir arkadaş? sanki dandirik osmanlı dizilerinin birinde oynuyor da set arasında çıkıp gelmiş vaaz veriyor.
    kafaya sarık tak bildiğin ışid militanı.

edit: sunucu payitahtta abdülhamid'i oynayan oyuncuymuş. *
  • son günlerde türk yapımı abidik gubidik programlarla kalitesi inanılmaz bir şekilde bozulmuştur bu kanalın. harbi getto gibi ne idüğü belirsiz programları trt tırt kanalı açarak orada yayınlayabilirsiniz.
  • logosu değişmiş ,çok güzel olmuş ama içerik hakikaten çoğunlukla tırt. eskiden kaliteli yurtdışı belgeseller olurdu şimdi yerli ama kalitesiz yapımlar var. bazen nadir ama kaliteli belgeseller de yok değil.

mesela büyük mücadele diye bir yerli yapım var. çekimleri ve seslendirmesi mükemmel.

hatta şu anda yayında.
  • kanalı tlc - dmax çakması, kurgu, sahte ve yapay programlarla doldurmuşlar. yazık!

programların pek çoğunu dış yapımcılara ısmarlamışlar. trt'nin kendi yapımlarına kıran mı girdi? kaldı ki güneşin izinde, el yapımı, ömür dediğin, yeni şükran oteli, zor yollar gibi yerli yapımların tekrarını koysalar, bunlardan bin kat daha iyi.

kanal listesinde sonlara attım. daha da izlemem.