şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çocuklara hastalıkla şaka yapılmaması gerektiğini, hastalıkların bir koz gibi kullanılarak plan yapılmaması gerektiğini aşılayın lütfen. çocuklar bir başka alerji hastası çocuğa şaka yapıyoruz diye farkında olmadan ölümüne sebep olabilir. ölüme açık davet çıkarttığınızın farkında mısınız? anaflaksi şok anında siz daha “ne oluyor yahu” diye düşünürken ve ne olduğunu anlamadan saniyeler içerisinde ölüm gerçekleşebilir.
  bu çizgi filmde bahsedilen sahne resmen çocuk ve hastalık istismarıdır. kötüye örnek olmaktır.

  alerji ile yaşam derneği facebook grubunda denk geldiğim hadise.

  “bugün 15:30'da trt cocuk'ta ibi çizgi filminde çiçek tozu alerjisi olan saat seklindeki kotu karakteri "iyiler" çiçek serasına çekerek sürekli hapsurmasini sağlayıp, zayıf düşürüp yeniyor. o hapşırırken ibi ve arkadaşları gülüyor. belli ki yapımcılar bunu bir hastalık olarak görmüyor. keşke ibi birinin hastalığını kullanarak sorun çözmeseydi.”
  https://eksiup.com/7ed21cf2249

  alerji ciddi bir hastalıktır. çocuklara bu konuda kötü örnek olan yapımlar ağır sonuçlara sebep olabilir. ha bir çocuğun eline silah verip bir insanı öldürtmüşsün, ha alerji hastasını olmaması gereken bir ortama sokup öldürme girişiminde bulunmuşsun. bu gibi reaaksiyonlar anaflaksi şok ile sona erebilir. lütfen yapımlarınızda alerji hastalığı konusunda daha dikkatli davranın. alerji istismar edilecek bir konu değildir. bir kaç dakika içerisinde insanların aramızdan ayrılmasına neden olan bir rahatsızlıktır.