şükela:  tümü | bugün
  • başlığı açan arkadaştan allah razı olsun. spotify bunun çükünü yesin. sesli kitap ve radyo tiyatrosu arşivi efsane olan uygulama.
  • aman yarabbi. spotify üyelik ücreti isteyedursun arka planda çalabilme özelliği, reklam yok, arayüzü şahane. sesli kitap var. ekşi sözlük sayesinde keşfettim bu sabah.
  • trt, kurum olarak elindeki imkanları böyle güzel şeyler için kullandığı sürece, herhangi bir faturada kesilecek "trt payı"na ses çıkarmam, aksine destek olurum.
  • uygulamayı iki gün önce indirdim ve ilk neyi dinleyeceğimi şaşırdım. bu kadar çok ve kaliteli içerik beklemiyordum. müzik türlerini sadece türkçe ve yabancı diye değil, zaman tüneli yapıp türlere ve yıllara göre de ayırmaları hoşuma gitti. bir iki müzik listesini dinledim. mutfakta yemek hazırlarken radyo tiyatrosu dinledim. yatağımda uzanıp sesli kitap dinledim. (bkz: la peste) gerçi bütçe olarak kıyaslanamazlar ama spotify'da dinlediğim sesli kitabın bunun yanında çok kalitesiz kaldığını belirtmeliyim. birkaç tane ingilizce kitap da koymuşlar. tabii daha çok olmasını isterim ama bu kadarını da ummuyordum. bir iki belgeseli de gözüme kestirdim. herkese hitap edebilecek bir uygulama olmuş. hem eğlenceli hem bilgi verici buldum, sevdim.
  • halk müziği severler için büyük bir nimet. akıl edenin, yapanın emeğine yüreğine sağlık. tüm trt arşivi eklenir inşallah.
  • hayatta ilk defa trt payı'nın işe yaradığını gösteren uygulama.

çok kullanışlı ve basit, arayüzü de oldukça başarılı.

android için playstore indirme linki
  • muhteşem eşsiz bi uygulama. tahminlerin ötesinde başarılı.

o kadar iyi ki bana gore spotify onunde diz çöküp tövbe ister.
  • arayüzü spotify'a oldukça benzeyen yerli uygulama.

kendimce gördüğüm eksiklikleri:

podcastlere hızlandırma seçeneği eklenebilir.
    türk sanat ve halk müziğindeki arşivleri çok geniş ama türk pop ve rock gibi çok dinlenen türler eklenmeli.
    şarkıcıların ayrı bir sayfası yok. şarkı adını yazınca içinde bulunduğu çalma listesine ulaşabiliyoruz ancak. önemli bir eksiklik.
  • çok beğendiğimi yazmıştım (bkz: #112978317)

ve fakat spotify'a rakip değil. olması da gereksiz. yeni çıkan bir şarkıcı veya acayip bir iskandinav rock grubu ya da lübnanlı bir şarkıcının plak şirketiyle anlaşmalar yapmak, telif üstünde uzlaşmaya çalışmak vs. trt'nin boyunu da aşar, varlık amacını da.

mühim olan trt'nin kendi arşivlerinin derli toplu durması, telif süresi geçmiş ya da trt'de olan birtakım edebi eserlerin (tiyatro ya da sesli kitap) organize şekilde bulunması.

nasıl ki spotify'da trt dizi müzikleri ya da trt sanatçılarının okuduğu balıkesir türküleri bulamayacaksanız bunda da (bkz: abdel halim hafız) ya da (bkz: amorphis) diskografisi aramak saçma. spotify da durur kenarda bu da...
  • trt elinde ne varsa dijitale aktarmaya başladığından beri gözlerimden kalplar çıkıyor. bu uygulama da muhteşem olmuş. çocukken en sevdiğim şey radyo tiyatrolarıydı. aynı zevkle dinlemeye başladım. çok kullanışlı tasarımı var. ah bir de gece modu olsa tadından yenmez.