şükela:  tümü | bugün
  • üst edit: olayın videosu: https://youtu.be/4aoxrqcopny
    videoyu ben çekmedim. ancak duyar diyenler de lütfen bir izlesin şu videoyu ve bir daha düşünsünler.

az önce, “bu maçta top toplayıcı çocuklar kızlar, o yüzden hata yapmaları, yavaş olmaları normal” gibi bir cümle dedi. bu nasıl bir anlayıştır yahu, ülkenin geldiği hal gerçekten içler acısı.

peşin not: duyar kasmıyorum, meriç de değilim. şu lafı savunacak kişi benle muhattap olmasın

zorunlu edit: he ya top toplamak çok tecrübe gerektiriyor zaten top toplayan erkek çocuklar 40 yıldır o işi yapıyor. fikirlerimin eleştirilmesine açığım da biraz mantıklı olun lütfen.

edit 2: kendimi feminist olarak tanımlamıyorum, politically correct olarak hiç tanımlamıyorum. erkekler ve kadınlar arasında yapısal farklılıklar olduğunun da farkındayım. ama şu yapılan cinsiyetçi bir yorumdur. duyar da diyebilirsiniz istediğinizi diyebilirsiniz. sözde muhalif, batıya dönük insanlarsınız ama şu yorumun kapıkule’nin ötesinde gerçekleşse oluşturacağı skandaldan haberiniz yok ve bu yorumu normal karşılıyorsunuz.

edit 3: bakın spiker “kız çocuklar bu top toplamada tecrübesiz o yüzden hata yapmaları normal” deseydi eleştirmezdim. ama “top toplayıcı çocuklar kız o yüzden hata yapmaları normal” demesi düpedüz cinsiyetçiliktir, ayrımcılıktır. evet belki de kız çocukların tecrübesizliğinden dolayı böyle bir cümle kurdu, ancak o zaman o şekilde kurması gerekirdi, bu şekilde yanlış anlaşılmalara açık seksist bir cümle şeklinde değil. ayrıca hala top toplamak nasıl bir tecrübe gerektiriyor anlamış değilim. anladığım kadarıyla bu çocuklar da tacikistan kız futbol takımı oyuncuları, futboldan az çok anlıyorlardır tecrübe gerekse bile. (ki gerekmiyor.)
  • daha önce hiçbir maçta tamamen kız toplayıcı olmamasından dolayı tecrübesiz olup,hata yapma ihtimalleri daha yüksek değil midir sayın suser
    edit:imla
    edit 2: https://tr.sputniknews.com/…z-futbol-top-toplayici/ ilgili haberde burda
  • (bkz: topu fırlatmak için tecrübe gerekmesi)

spiker bozuntusunun yaptığı öküzlüğü hala savunan sözlük mahlukatlarının olduğunu üzülerek gördüğümüz başlıktır.
  • top toplayiciligi tecrube isteyen bir ise cevirmis mallari gostermistir. 100% cinsiyetci bir yorumdur. cok ornek aldiginiz amerika'da bir yorumcu boylesine yanlis ve yanli bir yorum yapsa aninda isinden olur.

edit: top toplama isinde ise hiz ve gucun hicbir onemi yoktur. sahayi 10 a bolmuslerdir ve herkes elinde topla beklemektedir. top disari ciktiginda ,en yakindaki top toplayici elindeki topu verir ve oyun baslar, sonra top toplayici arkadas gider cikan topu alir. bu topu da almasi icin hicbir aceleye gerek yoktur. dolayisi ile hizin ve gucun bu is icin hicbir onemi yoktur (olsa zaten arda turan i zamaninda top toplayici yapmazlardi, kendisi ne hizli nede guclu- )

birde 12-14 yasindaki kizlar, cogu zaman ayni yastaki erkeklere gore gelisimlerini daha cok tamamlamislardir. el-goz koordinasyonlari, guc vs gibi faktorlerde yasitlari erkeklerden cok daha iyi olabilirler .

sonucta "tecrubeli" top toplayici da olsa "tecrubesiz " de olsa bu cocuklar hayatlarinda ilk defa dunya kupasi gormektedirler, dolayisi ile sasirma, panik vs gayet normaldir, sonucta hepsi cocuktur....
  • sözlük tarihinin gördüğü en aptalca duyardır.
  • neyseki hazard yok kuzulara zarar gelmesin bunlar güzel şey spiker de bence düşünerek söylemedi bunu sonuçta kaç tane kız top toplayıcı var da bu maçta hepsi öyle. en azından birkaç hazırlık maçında deneselerdi senkron sağlanabilirdi.
  • normal şartlarda skandal sözler. trt gibi bir kurumun spikerine yakışmadı kesinlikle. bunun kızı oğlanı mı olur çocuk çocuktur.

tek makul açıklaması şu olabilir, normalde bu işi yetişkinler yaparken bu maça özel olarak kız çocukları yapıyordur. ben buna inanmak istiyorum
  • kesinlikle cinsiyetçiliktir. duyar demeye gerek yok. zaten her konuya duyar diye diye bu noktalara geldik. bir gün de göte göt deyin arkadaş. ne biçim insanlarsınız?

not: cinsiyetçiliğin en tehlikelisi belki de bilmeden yapılanıdır.

edit: @keriman dul cabbari adlı bir yazardan noktasına virgülüne dokunmadan şöyle bir mesaj gelmiş:

"anani sikerim otede kas duywrini orospu cocugu al simdi duyar kas mal"

küfüründen de cinsiyetçilik akan bu şeref yoksunu insan müsveddesi gerizekalı bir de sonradan beni engellemiş ki cevap veremeyeyim. bu da burada dursun. gerekirse ekran görüntüsü eklerim. şimdi uğraşamadım.

edit2: bu gerizekalı yazar da değil çaylakmış. bu gidişle çaylak olarak ölürsün.

edit3: özelden bir sürü küfür geliyor. gelsin. giderek nasıl korkunç bir noktaya sürüklendiğimizin göstergesi. bir de burası ekşi. toplumda yaşanan tecavüzlere, cinayetlere şaşırmamalı. bir gerizekalı da böyle meriçlik yapınca çok kız düşüyor mu demiş. dünyası bu kadar dar. hala amdan ibaret. yazık