*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yakla$ik be$ bin tane falan $arkinin bir arada durdugu $ey.. listedeki ilk parca "ag elime mor kinalar yaktilar" di bundan 10 sene once falan.. abimin "hepsini calmaliyim ezbere bilmeliyim" diye kastigi veri tabani..
 • trt'nin kuruluşundan beri yaptığı belki de en büyük hizmet, tamamı kaynağından derlenmiş 3000'in üzerinde türküden oluşan muhteşem kaynak. çoğu muzaffer sarısözen, özay gönlüm gibi sanatçıların kendi çabalarıyla ortaya çıkarılmış bu eserlerin üzerinde, maalesef trt'nin garip sansür politikası yüzünden komik oynamalar yapılmış, bazı türküler "devletin bütünlüğü ve halkın ahlak değerlerine zararlı" olmayacak hale getirilirken komik değişikliklere uğramışlardır (örneğin çökertme türküsünde kolcular ya da çerkez kaymakam olan kısım trt repertuarında eşkıya olarak söylenir, komiktir). bu oynamaların çoğu, şaban karakaş gibi örümcek kafalı trt genel müdürleri döneminden kalmadır.
 • milyorlarca hata barındırır. derlenmesi sırasında kullanılan yöntemler tuhaftır. çoğunlukla bir türkü tek bir kaynaktan aktarılmış, farklı bölgelerde veya aynı bölgede farklı icracılar tarafından nasıl yorumlandığı dikkate alınmamıştır. yazıya geçirilirken batı müzik yazısına uydurulması çabası neticesinde usuller kaybolmuş, yerini zaman zaman yanlış ölçüler almıştır. ha derlenmiş de kötü mü edilmiştir? değil tabii, ama gönül isterdi ki düzgün derlensin, arşiv yalnız nicelik değil, nitelik bakımından da muazzam olsun. olmayınca olmuyor demek ki.*
 • en son durumu 4285 türküden oluşuyor bu repertuarın (demişim ama elimdeki kaynağa göre konuşup yanlış bilgi vermişim. şu sıralar 4600 küsurlarda olsa gerek.) ve her biri -sanıyorum- 500'er türkü içeren repertuar kitapları var. içeriğinde türkülerin notaları, derleyenleri, kaynak kişisi gibi bilgiler barındırır ve bu kitapların değeri bayağı yüksektir. (fiyat olarak) hatta bir dönem cd olarak çıkarmışlardı, 50 milyona mı ne satıyorlardı ki o dönem asgari ücret taş çatlasa 200 milyon idi.

  kitapta esas olarak satılan şeyin nota bilgisi olduğunu düşünürsek, bu türkü bilgilerinin nota bilgisi harici kısmının yayımlanmasında kanunen bir sakınca olmadığı görüşündeyim. dolayısıyla haydi bismillah diyor ve sol frame'in içine sıçmayacak şekilde, özenli/düzenli uğraşarak tematik çalışmamı başlatıyorum. (bir bok yiyoruz ama hadi hayırlısı...)

  (not: hukuken sakınca olmadığına dair bir hukukçudan onayımı da aldım. hukukçu arkadaşıma bu bilgilerin her yerden bulunabileceğini hatta akıldan dahi söylenebileceğini söyledim, o da "o zaman bir sakıncası yok" dedi.
  turkuler.com gibi türkü siteleri zaten bu repertuar kitaplarını sadece trt amblemini silerek sitelerinde yayınlıyorlar ve kanuni bir yaptırım uygulanamıyor.)

  (bkz: turk halk muzigi tematik calismasi/#8592366)
 • son edindiğim bilgilere göre trt thm repertuarı'nda bulunan sözlü eser sayısı 4616'dır (sözsüz eserler ve uzun havalar hariç).
 • yaklaşık 2 yıl önce ele geçirdiğim artık elektronik ortama aktarılmış arşiv. türkülerin alfabetik sıraya koyulmuş olduğu üç ayrı excel dosyası(thm repertuar kitabı-4490 eser, thm uzun havalar-1047 eser, thm oyun havaları-600 eser) ve notaların tek tek taranıp tif formatında saklandığı "trt thm notaları" klasörünü bünyesinde barındırıyor. büyüklüğü: 570 mb.
 • 4000 küsür sayısını ülkedeki müzik zenginliği düşünüldüğünde pek az bulurum. kimi zaman da insanın aklına "kaç tane türkü var ki acep" şeklinde anlamsız bir soru getirir trt arşivini inceliyor olma durumu.

  herkes bir tane türkü derleseydi.... di mi ama?
 • her türkünün ismi bilinmediğinden dolayı, türkü isimlendirme politikası olarak türkünün ilk mısrası prensibi benimsenmiştir.