şükela:  tümü | bugün
 • az önce televizyon'da şahit olduğum durum. fiona ve lord farquaad'ın evlilik töreninden hemen önceki sahnede tuvalet kapısındaki hilal'in üstü siyah bir daireyle kapalıydı.
 • açıklama yapmamı gerektiren başlık. yüzüm görünsün istemedim, ne var bunda?

  (bkz: entry-nick uyumu)

  edit: arkadaşlar çok fazla entry-nick uyumu yapabileceğim başlık olmuyor bu nick ile, bu fırsatı kaçırmam mümkün değildi üzgünüm ama iğrenç esprimi burada bırakmak zorundayım :)

  görsel

  edit 2: vurmayıın vurmayııın

  görsel
 • shrek'in evinin dışındaki tuvaletin kapısının üzerindeki hilal şeklinin karartılması olayı.

  az önce trt1'de denk geldim. sahnede arkadaki yuvarlak bir karaltı dikkatimi çekti, çünkü karaltı hareket ediyordu. anlamlandıramayıp sansür mü bu dedim kendi kendime ve hatırladım ki o kapıda hilal şekli vardı. hilalin üzeri kapatılmış. e bundan da nem kapacaksanız yayımlamayın olsun bitsin...

  fotoğrafını çekecek vakit bulamadım ne yazık ki

  edit: başlığı açıp yazarken bu başlık da açılmış. entry'mi buraya taşıdım.

  edit 2: ev dışındaki tuvaletin kapısının üzerine hilal işareti konulması shrek'in vermeye çalıştığı gizli bir mesaj falan değil. sinemada binadan ayrı tuvaletin kapısında bu simgenin olması yıllardır olan bir şey ve shrek de bu klişeyi alaya almış yüksek ihtimalle.

  edit 3: ufak bir araştırma sonucu şu bilgiye ulaştım: abd'de sömürge zamanlarında insanlar genel olarak okuma-yazma bilmediği için tuvaletlerin kapılarına yazı yerine simgeler konurmuş. bu simgeler erkekler için güneş veya yıldız, kadınlar için de hilal figürüymüş. erkeklerin tuvaletleri kötü kullanımdan dolayı zamanla kullanılamaz hale geldiği için erkekler de kadınların tuvaletini kullanmaya başlamış. o yüzden hilal figürlü kapılar daha çok ayakta kalmış, dolayısıyla da kültüre bu şekilde yerleşmiş. filmlerde de bir klişe olarak kullanılmaya devam etmiş.
 • ooum siz fbi terk misiniz nesiniz ya nerden gordunuz hatirladiniz uyandiniz da başlik actiniz. ben mi çok düz film izliyorum anlamadım.
 • bence asıl tuhaf olan hala trt izliyor ve orada ki sansürlere şaşırıyor oluşunuz.
 • shrek yapımcılarının neden tuvalete hilal figürü koyduğunu sorgulamayanların sansür yaygarası yaptığı başlık. trt sahneyi karartmak yerine hiç yayına koymasa daha iyi olurdu o ayrı mesele.
 • işte o sansür;
  tık tık

  +ekleme
  aklıma geldi "yeşil yol" filminde de tuvalet bahçedeydi. ve süpriiiz. trt bir daha yayınladığında buna bakacağım.
 • vay be. baya baya shrek fun' ı olmak lazım fark edebilmek için. dikkatli gözlere alkış. çizgi filmlerdeki masonik imgeleri akla getirdi.