şükela:  tümü | bugün
 • arkadi ve boris strugatski romanı. bilim kurgu kisvesi altında politik eleştiri.
 • (aka: hard to be a god)
  imdb sayfasından da görülebileceği üzere, 2015 nika ödüllerinde ortalığı silip süpürmüştür.
  izlenmeli...
 • (bkz: idi i smotri)
 • ithaki bilimkurgu klasikleri dizisinin 23. kitabı olarak, tanrı olmak zor iş ismiyle türkçeye çevrilmiş ve basılmıştır.
  http://kayiprihtim.com/…aberler/tanri-olmak-zor-is/
 • boris ve arkadi ştrugatski'nin yazdığı; orta çağ karanlığına, cehalet ve köleliğe, baskıya karşı bir eleştiri olarak yazılmış karanlık güzel bir bilim kurgu romanı.

  --- spoiler ---

  ''kötülük tükenmez. hiç kimse, onu yeryüzünde azaltamaz. kendi kaderini birazcık düzeltebilir ama daima başkalarının kaderlerini kötüleştirme pahasına. az ya da çok zalim krallar az ya da çok vahşi baronlar, kendine zulmedenlere takdir, kurtarıcılarına ise nefret besleyen cahil halklar her zaman olacak. olacak çünkü bir köle, zalimler zalimi de olsa, efendisini kurtarıcısından daha iyi tanır zira her köle, kendisini efendisinin yerine koyar da, bencillikten uzak kurtarıcısının yerine koyabilen pek azdır. insanlar böyledir don rumata, dünya böyle bir yer.''

  --- spoiler ---
 • kötülüğe, zulme, bilgisizliğe ve karanlığa doğru ilerleyen günümüz toplumlarının evrildiği yönün öngörülebilir bir distopya olduğunun kanıtı niteliğinde okunması gereken boris-arkadi strugatski kardeşlerin yazdığı bilim kurgu kitabı.

  kitabın sonunda değinildiği üzere eğlenceli bir bilim-kurgu hikaye tasarısı üzerinde durulurken o dönem rusya'daki siyasi iktidarın yarattığı baskı ortamında karanlığa, bilgisizliğe ve baskıya karşı olan fikir üzerinde evrilerek oluşan kavramlar, türkçeye çevrilen ismiyle tanrı olmak zor iş'in yazılıp günümüze de ışık tutmasını sağlamıştır.

  ---spoiler ---

  hiçbir devlet, bilim olmadan gelişemez; komşuları yok eder onu. sanat ve genel kültür olmazsa devlet kendini değerlendirme ve böylece çeki düzen verme yetisini kaybeder, her saniye ikiyüzlüler ve alçaklar doğurmaya başlar, yurttaşlarında tüketim çılgınlığı ve kibir gelişir, sonunda da daha akıllı komşularının kurbanı oluverirler. ellerinden geleni artlarına bırakmasınlar, kitap kurtlarına zulmetsinler, bilimi yasaklasınlar, sanatı yok etsinler; er ya da geç ayakları birbirine dolanacak, dişlerini çağresizce ve nefretle sıkacaklar ama iktidar sarhoşu ahmak ve cahillerin nefret ettiği insanlığa yeni bir yol açılacak.

  ---spoiler---

  edit: imla