şükela:  tümü | bugün
  • moda sektörünün dünya üzerinde nasıl etkilere sahip olduğunu gösteren bir belgesel. tüketim çılgınlığının dünyada nelere sebep açtığını göstermesi sebebiyle bence dünya üzerindeki herkese tek tek izletilmesi gereken bir belgeseldir.
  • 21-22 kasımda gösterimi vardır. ücretsizdir.
  • modanın hiç de sürdürülebilir bir sektör olmadığını, kapitalist mantıkla daha çok insan hayatı ve kaynak harcanacağını bilal'e anlatır gibi anlatan belgesel.
  • küresel ekonomik düzen içerisinde moda sektörü örneği üzerinden fakirin nasıl daha fakir zenginin nasıl daha zengin olduğunu anlatan ve bunu anlatırken hem çevresel zararları hem de insan sağlığına zararları gösteren izlenmesi şart belgeseldir. tüketim toplumunun yıkıcı etkilerini doğrudan ve yalın bir şekilde göstermektedir.
  • kara cuma, siber pazartesi vb günlerdeki devasa (!!) indirimlerin bedelini kimlerin ödediğini anlamak için izlemek şart. ne yapın edin 1,5 saatinizi ayırın ve 19,9'a aldığımız tişörtlerin gerçek maliyetini öğrenin.

ne kadar becerebilirim bilmiyorum ama bundan sonra mümkün mertebe "made in turkey" yazısı arayacağım satın alacağım zımbırtılarda. bangladeş ve hindistan üretimlerinden de kaçabildiğim kadar kaçacağım.

ha bir de zaten son iki yıldır çok az alışveriş yapıyorum siz de öyle yapın ne olur. ben buna ilk başladığımda sebebi kendimce politikti ama şimdi hem çevresel hem de insani kaygılarla da beslendi.

bir de people tree diye bir oluşum var. nedir ne değildir, türkiye'de bir ayağı var mıdır, araştıracağım ama bilen eden el atarsa sevinirim.

https://www.youtube.com/watch?v=xmsdta9kaiq
  • moda adına insanları nasıl köleleştirdiğimizi ve dünya'yı geri dönüştürülemez şekilde kirlettiğimizi yüzümüze vuran belgesel.

dünya'nın her yerine yayılmış fast fashion markalardan zaten zorda kalmadıkça alışveriş yapmayan biri olarak, artık kapılarından bile geçmem. bu firmaların politikalarını değiştirmeyecek sadece farklı coğrafyada doğdukları için kendi zevklerim uğruna insanları tam anlamıyla köle gibi kullanmakta benim suçumun olmamasını sağlayacak.

çok çok zor durumda kalmadıkça kıyafet almayı düşünmüyorum, alma durumunda kalırsamda türkiye menşeli firmaları tercih edeceğim (yalnız evdeki giysilerin üretim yerlerine bakarken bir türk firmasının da bangladeş'te üretim yaptırdığını farkettim. yani her yerli firmanın tüm ürünleri türkiye'de üretilmiş demek değil). benimseyenleri takdir etsem de minimalist yaşam tarzına -en azından giyim de- pek uyamıyorum, almak yerine benim için en iyi yol annemin dikmesi ve benim de dikişte ilerleyip dikmem. giyim diy projeleri ve 2. el giyim de alışverişe alternatif seçenekler olabilir.

konu hakkında denk geldiğim bir video.
  • belgesel hakkında güzel bir değerlendirmeye aşağıda yer verilmiş. izlemesi keyifli ve bilgilendirici bir belgesel:

http://yerimdeduramiyorum.com/…m_campaign=true_cost
  • yapıldığı günden bugüne sektörde ne değişmiştir bilmiyorum zaten olumlu değişime pek de ihtimal vermiyorum malesef..
    izledikten sonra ben de elimdekilere yapılabilirse tadilat yaptırmaya mümkün değilse ya da almak zorundaysam türkiye'de üretilmiştir ibaresi olan tekstil ürünlerinden almaya karar verdim. madem 19,90 sadece 19,90 değil o zaman biraz da terziler kazansın.