şükela:  tümü | bugün soru sor
2773 entry daha
  • hay birinci sezonunuzu eşekler gondikliyeydi, maymunlar hoplataydı. bi bitmediniz arkadaş ya. ne anlıyorsunuz şu sezonları kıyaslamaktan. bence gayet merak uyandırıcı, teori kastırıcı bir sezon oluyor. zayıflık olarak sadece davayı takip eden dedektiflerin atladıkları bariz detaylar dikkatimi çekti benim. onun dışında her şey kusursuza yakın. yıllar arası geçişler muhteşem.
  • ........ spoiler 3x6 spoiler.....

dandik türk dizlerindeki tesadüfi kapı arkası önemli şeylere denk gelme nanesi burada da karşımıza çıktı. karakolda, sorgu odasından elini kolunu sallayarak dedektifin odasına giderken oluyor bunlar ve icra eden kişi esaslı bir şüpheli. nasıl böyle bir saçma sahne çekilmiş akıl alır gibi değil. durduk yere diziden buz gibi soğudum.
  • 3. sezonu 6. bölüm itibariyle pik yapmış dizi, şayet son iki bölüm çıktıkları zirveden inmeden devam ederse bu sezon da efsane çıtasını yakalamış olacak. haa olurda son iki bölümde kendini aşarsa o zaman tanımlamak için yeni kelimeler arayacağız.
  • ayrıca neticeden twist sallayanlar üşüşmüş yok öyle bir twist mwist. ahan da şuraya yazıyorum.

(bkz: yok)
  • 3. sezonunu izlemeyi 5. bölümdeki zırvalardan sonra bıraktığım dizi. bizim şahsiyet bundan üç gömlek iyiydi.
    bu arada ilk sezonla 3.'nün senaryosunu aynı kişinin yazdığına kimse beni ikna edemez. aman ilk sezonu hatırlatmayalım ağzımızın tadı kaçmasın tayfası da sanırım hbo' dan maaşlı veletler.
  • ben bu marty denen karakteri izleyene kadar kendimi ingilizce bilen biri olarak düşünürdüm. ama bu karakterin dediklerinin %40'ını belki de %50'sini anlamıyorum. senin ben aksanına, o pepelek diline tıkıştırayım marty.
  • --- spoiler ---

3. sezon 6. bölüm ile birlikte ortaya çıkanlar:

• julie, tavukçu (milyoner/milyarder) hoyt ailesinin malikanelerindeki pembe boyalı bir odada büyütülmüş. sürekli bahsini ettiği pembe şato, prenseslik filan buradan geliyormuş.

• 1990’daki soruşturma sırasında ortadan kaybolan harris james de olayla ilgili olduğu aşikar. tom purcell julie’nin tutulduğu odaya girdiğinde arkasından geliyor. bölüm sonundaki jenerikler sırasında gelen elektrik seslerine bakılırsa tom’a işkence uyguluyor ya da şok cihazıyla etkisiz hale getiriyor olabilir.

• kuzen dan’in dediğine göre lucy purcell öldürüldü. ölümüne overdose izlenimi verildi. reddit’te denk geldiğim şu gönderide belirtildiği üzere bu durum olası. daha önceki sahnelerde hep sağ elini kullanan kadının uyuşturuyu sağ koluna (sol elini kullanarak) uygulaması mantıklı gelmiyor. dan’in dediği bu gönderide anlatılanla örtüşüyor.

• vanity fair’de yayınlanan şu yazıda belirtildiği üzere şirket sahibi hoyt’un kızı, kendi kızını kaybettikten sonra julie’yi kaçırıp büyütmüş olabilir. bu duruma lucy’nin karşı çıkması düşük ihtimal; çünkü kendi de biliyordu ki evleri kızı için iyi bir ortam değil. 5. bölümde işaret edildiği gibi kaçırılma notunu lucy purcell’in yazmış olması büyük ihtimal. bu noktada işin içinde onun da olduğu görülüyor.

• amelie hays kitabının tanıtımını yaptığı sırada ortalığı ayağa kaldıran tek gözü katarakt adam 80’lerde o bebeklerden topluca satın alan adam.

• çocuklar kaybolmadan önce görgü tanıkları mahallede pahalı bir araçla gezen beyaz bir kadın ve siyah bir adamı gördüklerini söylemişlerdi.

tüm bu bilgilerin ışığında olayın şu şekilde gelişmiş olması muhtemel:

hoyt ailesinin kızları, evladını kaybedince çektiği acıyı ve içindeki boşluğu doldurmak için evlat edinebileceği birini aramaktadır. babasının fabrikasında çalışan tek gözü katarakt adamı da yanına alarak aileye ait güzel sedan arabayla - çoğunluğunu babasının fabrikasında çalışanların oluşturduğu - mahallelerde kendi kızına benzeyen bir kız aramaktadır. bir noktada, o sırada fabrikada çalışan, lucy purcell ile tanışırlar ve kızını evlat edinmek konusunda ikna ederler. kızının kötü bir aile ortamında yetişmesini istemeyen lucy bu fikre ikna olur. karşılığında muhtelen para almaktadır. kız kaçırılır; ama kızın kaçırılması sırasında onu korumak isteyen abisi öl(dürül)ür. bu lucy’nin neden bu kadar üzgün olduğunu açıklar. hoyt ailesine giden izleri ise polis memuru harris james ortadan kaldırır ve bu sebeple hoytların şirketinde çok iyi bir maaşla işe girer. soruşturmanın kapatılmasına, woodard’ın suçlu kabul edilmesinde etkili olan kindt ise savcılıkla ödüllendirilir. lucy purcell ise ilerleyen yıllarda aileyi tehdit ederek daha çok para ister, bu ise öldürülmesine sebep olur.

--- spoiler ---

dizinin sonunda olayların böyle olduğu ortaya çıkarsa şaşırtmaz. çünkü bu dizi hiçbir zaman suçluların ortaya çıkarılması hakkında değildi. ilk sezonda da, ikincide de karakterler ve olayların arkasında yatan politik bağlar daha ön plandaydı.
  • 6. bolumde olaylar ortaya çıkmaya başladı merakla beklıyorum.
  • 1. sezona dair ufak bir ayrıntı;

--- 1. sezon spoiler ---

nette, bir yorumda okudum: rust polislere ifade verirken sigara ve alkol tüketiyor. alkol tüketmesinin nedeni alkollüyken verilen ifadenin mahkemede kullanılamaz olması. o yüzden bilerek ifade vermeden önce polislerden sigara ve bira istiyor. yani ifadesinde ne söylerse söylesin kendisine karşı kullanılamaz.

--- 1. sezon spoiler ---
  • rust olağan dışı bir karakterdi zira olağan dışı bir hayatı olmuştu. adamın adı rusty yani paslı kelimesinden türemiş. ikinci sezondaki kadın polis ve bütün tuhaf sahneleri çocukken taciz edilmesiyle alakalı ve daha nice şey. bu dizi bir uyum ve tutarlılık şaheseridir bu bakımdan potterlardan ve yüzüklerin efendisinden bir farkı yoktur.

alışmışsınız tabii hiç de öyle olmayacak bir adamın 'güyya' sanat filmlerinde saatlerce ufka dalıp filozof gibi konuşmasına üçüncü sezondaki daha giriş sahnesinde farelere ateş eden adamlardan rustin cole olmasını bekliyorsunuz.

ikinci sezonda kadın polis terapide ne diyordu “herkes uzunluk der ama ben kalın olsun isterim” işte bu başyapıtın özeti burada yatar.
30 entry daha