şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: truf)
 • italyan mutfağının en önemli ve değerli unsurlarından biri, yetiştirilmesi çok zor olan bir mantar çeşidi.
  ağaç kökleri arasında yetişen ve şeklini yetiştiği topraktan alan trüf mantarını bulmak aynı zamanda çok da zahmetli. en beğendiği yer ise meşe ve kestane ağaçlarının kökleri.
  değeri açısından zaman zaman altınla boy ölçüşen trüf mantarı, pek çok gurmenin de vazgeçemediği bir lezzet.
  trüf mantarı karbonlu besinleri doğrudan topraktan edinemiyor, şeker ya da organik asitleri ağaç köklerinden emerek paylaşıyor. kök diplerinde yeryüzünden 50 santim kadar aşağıda gelişip serpiliyor. eğer zamanında keşfedilip toplanmazsa çürüyüp yok oluyor.
  trüfün gelişip serpilmesi için çok hassas bir doğal denge gereklidir. gelip geçen yaz sağanakları, trüf için gerekli ideal nemi sağlıyor. çok kuru, yağmursuz yaz ayları ise belirli oranda neme ihtiyacı olan trüf'ü kurutuyor.
  fransa, italya ve ispanya, dünyadaki en kaliteli trüf'ü üreten ülkeler.
  türkçe de 'domalan' adı verilen, bilimsel sınıflandırmada 'tuberaceae' familyasına giren bu toprakaltı mantarının, dünyada 70 kadar çeşidi var. bunlar içinde en değerli olanı kara elmas olarak da anılan siyah trüf.
 • kokusu kötü ama tadı güzel olan pahalı bir yer altı mantarı. omlete ve makarnaya rendeleyince güzel oluyor.
 • italyanlar makarna üzerinde kullanırlarmış bu mantarı. mantar deyip geçmeyelim bulabilmek çok zormuş. avcıları küçük yaşlardan itibaren eğitilir ve eğitilmiş köpekler de kullanılırmış bulabilmek için. ayrıca domuzlar da çok severmiş bulunca hiç affetmez götürürlermiş. avcıları nerede bulduklarını asla söylemezlermiş. neden mi? havyardan sonra dünyanın en pahalı yiyeceği olduğu için. kilogramı 5000 dolara bile satılabiliyormuş. bu kadar bilgiden sonra gidip kültür mantarından sote yapmak, interstellar'dan çıkıp pendik minibüsüne binmek gibi olacak ama olsun.
 • türkçe'de domalan olarak bilinen, trüf mantarı çoğunlukla doğadan toplandığı ve az bulunduğu için diğer mantarlara göre pahalıdır.
  diğer yazarların da belirttiği gibi akdeniz'in nemli ve ılıman bölgelerinde yetişen bu mantar aslında ağaç+domuz+mantar birlikteliğinin en iyi örneklerinden biridir.
  bu arada son yıllarda basında çıkan haberlerle bu mantarın türkiye'deki bilinirliği ve tanınırlığı artmıştır.
  bugüne kadarki bilgilere göre pahalı trüf türlerine doğal olarak rastlanmasa da, bu türlere yakın akraba türler, çöl trüfleri ve yalancı trüfleri türkiye'deki doğal ve kültürel ortamlarda bulmak mümkün.
  bu arada; eskiden yemek saatinde yemek yemeyip, daha sonra acıkıp annesinden yemek isteyen çocuğa annesi, "domalan yiyesice!" dermiş. yani türk kültüründe domalan yemek bir çaresizlik ve yokluk fiili olarak değerlendirilmiş.
 • an itibariyle kilosu 400 tl.
 • lagotto cinsi kopekler bu mantari bulmak icin ozel olarak egitilirler.sayilari oldukca azalmisdir.koken olarak avcilardir.
 • ilk buluşmamızda bana hediye olarak bununla yapılan baldan veya moliterno peynirinden getiren kızlara her zaman daha fazla tolerans gösterdiğim de acı bir gerçektir.