• ılk izledigimde sinemadan ciktintan sonra kendime sordugum 2. soru buydu.

beni hep mutlu eden cevap ise yillarca kucuk parcalar halinde ona benzeyen fotosunu olusturdugu sevdiceginin trumani disarda bekliyor oldugu. zaten kadin surekli izliyordu heyecanla ve yanlis hatirlamiyorsam studioya dogru gidiyordu filmin sonunda.

ve tabiki dava sonucu alacagi para ile mutlu mesut yasamislardir. psikolojik etkileri, kadinla gercekten iliskilerinin yuruyup yurumeyecegini sorgulamak istemedim hic.

bi yanim jim carrey’nin son zamanlardaki hayata karsi ermislik durumundan dolayi inanilmaz bir dram cikarip oyunculugunun zirvesine cikabilecegini dusunurken, bir yandan sacma populer bi senaryo ile geleceginden korktugum icin devamini isteme konusunda cok aradayim sozluk.
  • iki ihtimal var.dışarıda da ününü korursa çok zengin ve rahat bir hayat sürebilir.
    unutulursa işte o zaman boku yer.uyum sağlama konusunda çok büyük problemler yaşar.
  • cehalet mutluluktur sözünün ne kadar doğru olduğunu gördü.
    güzel bir kasabada güzel bir hayat yaşayan bir insandı. dışarı çıkınca dünyanın en ünlü insanı olduğunu ve hayatı boyunca yaptığı her şeyin izlendiği gerçeği ile yüzleşmek zorunda kaldı.
    özel hayat yok. herkes sizi sizden daha iyi tanıyor. gerçekten kafayı yersiniz.
  • kapıdan çıktıktan sonra artık geri dönmesi ve sahte dünyasında tekrar oyuncu olması mümkün değildir. dışarıda bir süre özgürlüğün tadını çıkardıktan sonra gerçek dünyanın da yaşadığı yapay dünyadan farklı olmadığını anlar. gerçek dünyanın gerçekliğini de sorgulamaya başlar, ömrünün sonuna kadar dışarıya çıkıp kaçabileceği bir kapıyı daha arar, bulamaz.
  • ben truman'ın buradan çıkmasına rağmen sürekli olarak paranoyasının devam edeceğini düşünüyorum. gerçekten bu hayattan çıkıp çıkmadığını sorgulardı, sürekli her insan ilişkisinden kuşkulanırdı. her yerde kameraları arardı. ona samimi gelen kız arkadaşını bile didiklerdi bu konuda. hatta belki, sonunda boyun eğip stüdyoya geri bile dönebilirdi. belki bir yol bulup hafızasını silerlerdi ve truman show kaldığı yerden devam ederdi.
  • truman dışarı çıkınca öncelikle lauren'le buluştu ve birlikte fiji'ye gitmeyi kararlaştırdılar diye düşünüyorum. ama gidebildiler mi, bana göre hayır. çünkü gidilecek çok yer vardı truman'a göre. hangisinden başlayacak bilemezdi. yıllar boyu cam fanusta yaşadı, işi, arkadaşları, ailesi ile olan hayatını ortalama bir şekilde sürdürdü. şimdi tabir-i caizse sudan çıkmış balığa döndü. trafikte kalmadı mesela hiç, yolun ortasında tanımadığı adamla kavga etmedi. eşiyle bile gerçek bir tartışma bile yaşamadı. kendisi bilmese bile etrafında onu koruyan bir ordu oldu neredeyse.

ama gerçek dünya böyle değil (bkz: #108488827) kendi dünyası da yalandı, çünkü kararları hep başkaları tarafında verildi, ona rol biçildi o da çıkıp üzerine düşeni yaparak oynadı. gerçek dünyaya insan ilişkilerine olan bağışıklığı çok düşük olarak başladı. çok büyük umutlar çoğu zaman büyük yıkımlarla sonuçlanır.

sonuç olarak adapte olamadı yeni hayatına. lauren onu sevse de, ki o da sevmiştir belki ama emin olamayız çünkü hep yönlendirilmiş güdülerle hareket ettirildi, mutlu olamazdı. dışarıda kimlerle karşılaştı, kimleri gördü, kaç kişi tarafından yüceltildi belki havaya girdi, kim bilir. belki rock star olmak istedi, beceremedi batırdı gitti.

truman her şekilde bir hayalkırılkığı hikayesi olabilirdi. kalsa da gitse de. cesurdu, gitmeyi seçti. dönmeyi çok istedi ise de dile getirememiştir, çünkü artık dönemezdi. yaptıkları mutlu edemezdi. yılar sonra, belki de o gün hiç o tekneden inmeseydim diye geçirmiş bile olabilir.
  • belki de gerçekten çıkmadı. sonuçta en çok izlenen bölüm dışarıya çıkarken yaşadığı bölümdü. yapımcılar bilerek yaptılar stüdyoyu büyüttüler. şimdi daha iyi teknoloji ile üstelik deniz korkusunun da olmadığı daha büyük bir dünyada program devam ediyor.
  • neon genesis evangelion izleyip kafayi siyirmis olmasi da ihtimaller dahilindedir.
  • halen devam ediyor mu paranoyasıyla aslında hep içeride kalacaktır.
  • önce normal bir yaşam tutturmaya çalıştı geçim sıkıntısı falan derken olmayınca da onu kullanan şirketi tazminat için mahkemeye verdi sonra da bir kitap yazdı ve bazı talk showlara da katıldı ve bazen düşündü, eskiden yalan olan hayatım daha mı iyiydi sanki diye.
hesabın var mı? giriş yap