şükela:  tümü | bugün soru sor
 • trump'ın aluminium ve çelik ithalatına gümrük vergisi getirmesiyle başlıyor.

  en son 2002'de george bush buna kalkışmıştı, avrupa birliği oy oranının %50'ye çok yakın olan eyaletlerde üretilen ürünlerin listesini gönderip abd'nin eline vermişti ve savaş başlayamadan bitmişti.

  yalnız bu defa trump'ın seçmeni düz fanatik, putin seçmeni veya rte seçmeni gibi açlıktan ölelim ama savaşalım derse avrupa birliğinin işi o kadar da kolay olmayabilir.

  https://www.politico.eu/…gainst-trump-in-trade-war/
 • yok daha belli degil. celik ve aliminyum uzerine tariff mariff diyor restorandan yemek siparis eder gibi rahat rahat, bugun dow jones 500 puan dustu angutun bir sozu uzerine. kendi partisinden bazi senatorler de hemen karsi cikti bu fikre.

  daha olup olmayacagi belli degil yani. beyaz saray sozcusu "bazi ulkeler haric tutulacak, detaylar bir hafta sonra" falan dedi, bizim sarlatan trump daha detaylar kesinlesmeden oyle bos bos konusuyor iste. oyle bir laf atiyor ortaya. sonra ortalik karisinca da vazgeciyor, trump hep boyle.
 • ne the_donaldta, ne ingiltere sağcıları arasında ne de fox newsçı tayfada ne de başka bir yerde trump'ın bu çıkışına bir destek yok. genel olarak ya ölü taklidi yapıyorlar ya da akıllı olalım böyle şeylere gerek yok aman ha diyorlar.

  yalnız bu trump'ın kampanya sözü.
 • olaya sadece ab acisindan bakmak hatadir zira abd'nin en cok celik ithalati yaptigi ulkeler icinde hicbir ab ulkesi yoktur. en son aralik 2017 itibariyle rakamlar su siteden ogrenilebilir. https://www.trade.gov/…ountries/pdfs/imports-us.pdf
  turkiye listede 6. sirada.

  ancak ab duruma bana dokunmayan yilan bin yasasin diye bakmadigindan sesini hemen yukseltmis durumda, bu da guzel birsey.

  portakal kafali dun aciklamayi yaparken imza gelecek hafta dedi. bu sure icerisinde durum degisebilir. cumhuriyetci parti icinden de bircok politikaci seslerini yukseltiler bu konuda. borsa dun hizli dusus yasadi. gelecek hafta durum kesinlesinde tekrar karalariz bisiler.
 • bu denklemdeki asil degisken ab degil, cin. eger cin abdye ihracatina veya abdden ithalatina ek vergi uygularsa, o zaman gorurum ben gelir durumu dusuk artist trump sevdalilarini
 • sadece çelik ve alüminyum ile kalırsa birşey olmaz da daha büyürse tabi o başka

  trump’ın kafası için
  https://twitter.com/…status/969541522038370304?s=21
 • polanball: https://hizliresim.com/blbknm

  avrupa birliği de demiş ki, sadece trump değil gerekirse biz de aptallık yapabiliriz: https://www.youtube.com/…hbdbkjba4&feature=youtu.be

  bu arada, abd avurpa'dan başka yerlerden çelik aldığı için ab ile bir savaş değil denmiş de şimdi avrupalı otomobillere vergi getirmekle tehdit ediyor: https://twitter.com/…rump/status/969994273121820672
 • o iş iptal oldu, sadece çinle savaşılacak(bize de dokunacak şu çelik meselesi ).

  aslında ab hangi abd mallarına vergi koyacağının listesini iletince doğrudan savaşı kazandı. ab'nin klasik swing state taktiği.
 • trump da haklı, adam paradan anlıyor, ticaret adamı. bildiği konudan giriyor olaylara.

  sonuçta kilise okulundan mezun olmuş bir rahip geçmişi olsaydı, ticaret değil din savaşı açardı.

  not: gg olmasın diye içimden geçen örneği veremedim ama neyse, alıştık artık.
 • çin'e döner gibi oldu ama döndü dolaştı yine ab ile ticaret savaşına dönüştü.