şükela:  tümü | bugün soru sor
 • rusya devlet başkanı vladimir putin'in hindistan ziyaretinde hindistan ve rusya arasında s-400 füze savunma sistemi anlaşmasını imzalamıştı. anlaşmaya imza atan hindistan, abd yaptırımlarının yeni hedefi haline geldi.

  abd başkanı donald trump, rus s-400 füze savunma sistemi satın alan hindistan'ı tehdit ederek; "hindistan görecek. siz de sandığınızdan daha erken göreceksiniz" dedi.

  hindistan kara kuvvetleri komutanı bipin rawat, new ındian express'e verdiği demecinde, hindistan hükümetinin s-400 anlaşması nedeniyle abd'nin yaptırım uygulayabileceğinin farkında olduğunu ama yeni delhi'nin bağımsız bir politika izlediğini ifade etmişti.

  abd'nin ateş püskürdüğü anlaşmanın toplam bedeli ise 5,4 milyar dolar ve sadece 5 adet s-400 sistemini kapsıyor. nedir abi, bütün dünya senden silah almak zorunda mı? adam bildiğin mahalle kabadayısı gibi davranıyor.

  kaynak
 • bulaşmadığı bi hindistan kalmıştı zaten amk
 • ben vermiyorum, kendin de yapamazsın rusyadan da alamazsın. adamlardaki şımarıklığa bakar mısınız? istiyorlar ki dünyada sadece onlarda silah olsun.
  tanım: abd’nin bu politikayla neden bu dünyadan silinmesi gerektiğinin kanıtı açıklamalar.
 • trump da iyice zıvanadan çıktı heee. hindular hindistandan amerikaya doğru üfleseler kasırga estirecekken sen gel bu adamları tehdit et.

  tamam süper güçsün yaparsın edersin de çok büyük bedeller ödersin trump efendi. haa bu arada amerika hindu savaşında hindu vatandaşların silaha ihtiyacı yok zira adamlar sike sike bile savaşı alabilirler. o yüzden iyi düşünmek gerekir.
 • hindistan milli mücadele noktasında kuvvetlidir, birbirlerini yemeye milli mücadeleden sonra da devam ederler yani.
 • demek (bkz: s400) etkili bi silah olmali ki trump ve yönetimi herkesi tehtid ediyor.

  abd silahlarını almayan herkes düşmanı kabuk edecek kadar gözleri dönmüş demokrasi ülkesi (yersen)
 • iyi en azından bi süre bize ekşimez sarı pipi.

  (bkz: şimdi hindistan düşünsün)
 • mesele abd'den silah alınıp alınmaması değil, ortadoğu ve doğu'da abd'nin hava üstünlüğünü kaybediyor. eğer bir yerin üstünden uçak uçuramazsanız orayı savaşla tehdit edemezsiniz.
 • gayet normal hareketler bunlar. hatta ben trump karşıtı bir seçmen olarak trump'ın bu tarz hareketlerini destekliyorum.

  yok öyle abd'ye senede neredeyse 50 milyar dolar ihracat yapıp sonra rusya'dan silah almak.

  tabii yukarıda "olum var ya abd hindistan'a saldırırsa hindistan bi döver bi döver var ya" tadında yorum yapan ergenlere bakmamak lazım. mesela rusya, hacim olarak hindistan'ın ticari ilişkisi olan ilk 20 ülke içinde değilken, abd hemen çin'in arkasından ikinci sırada. daha da önemlisi, abd hindistan'ın ihracat yaptığı bir numaralı ülke. çin'den daha çok ithalat yapıyorlar.

  durum bu iken sen gidip de rusya'dan silah almaya niyetlenirsen yaptırımı da yersin. dahası, abd'deki hindistanlı nüfus ve bu nüfusun hindistan'a gönderdiği para filan bunun dışında. çok önemli ekonomik bağ var iki ülke arasında ve abd bu bağı bir hamlede (çok da zarar görmeden) bayağı bir kesebilir.

  artık gemilerle sahile yanaşıp asker çıkarma devri bitti.

  ekonomik anlamda sopası büyük olan küçüğe karşı her zaman üstün.

  zaten son dönemde ortaya çıkan teknoloji casusluğu (ki özellikle supermicro haberleri giderek kredibilite kazanıyor) abd'yi giderek daha da kendi sınırları içine çekecek. hindistan'da çalışan bir çok banka filan var. bunlar da geri çekilebilir. abd tüketicisi üç kuruş daha fazla öder, ama aynı zamanda abd sınırları içindeki iş sayısı artar.

  neyse... işin sırrı kendine yetebilmekte. kendi savunma sistemini imal edemezsen, aynen bu şekilde bir rusya'nın bir abd'nin kucağında bulursun kendini.