şükela:  tümü | bugün
  • anadolu insanının genlerine işlemiş yüce misafirperverlik duygusu...
  • coca cola şişesi bulup tanrı yolladı bunu diyen zihniyetle benzer bir zihniyet olup ayriyeten atı sürüyerek truvaya götürürken niye eşek ölüsü gibi ağır len bu diye kıllanmayan zihniyet
  • kassandra'yı her zamanki gibi dinlemeyen, yıllarca süren savaştan yıkılmış troyalıların "tanrılar sonunda bize güldüler, bu hediyeyi yolladılar" mantıklı iyimserliklerinin sonucudur. üzülün onlar için, sonunda savaşın bittiğini, tanrıların onlara güldüğünü sanan troyalıların kendilerini ne kadar ihanete uğramış hissedeceklerini, öleceklerini ve ilium'un zeus'un hera'ya söz verdiği gibi yıkılacağını anladıklarında düşündüklerini, hissettiklerini düşünün.
  • halen varlığını koruyan bir zihniyettir. o zaman tahta atı içeri alıp koca devleti tarumar ediyolardı şimdi gelen bütün attachment'lı mailleri açıp koca şirketlerin mınakoyuyolar....
  • troyalılar türk müydü tartışmasını başlatan ve troyalıların türk olduğunu savunan grubun en büyük kanıtı olan düşünme biçimi.
  • olay aslında şöyle olmuştur: troyalılar doğal olarak savaştan sıkılmışlardır, akhalar da bir barış hediyesi getirmişlerdir. bu sırada şehrin ileri gelenleri içeri alalım mı almayalım* mı diye konuşurken bir adam (ki adını şu anda hatırlamıyorum) almamak konusunda inatlıdır. fakat ilerleyen zamanda bu amca, oğluyla deniz kıyısındayken ikisini de denizden çıkan bir canavar yutar. troyalılar da "tahta at tanrıların hediyesi, bakın almayalım diyene neler oldu" diyerek güle oynaya atı içeri alırlar*. oysa ki bilmezler ki o adam daha önce bir zaman tanrılara saygısızlık etmiş*, o yüzden deniz yaratığı tarafından yutulmuştur, atla bir alakası yoktur....
    mitoloji böyle der, ben onun yalancısıyım.
  • paris'in kırk yılın başı doğru bir hareket yapıp "şehre götürmeyelim yakalım!" uyarısı ile caydırmaya çalıştığı zihniyet. gerçi spartalılar kaçarken tahta at yerine bir kadın bıraksalardı paris'in tepkisi "şehre götürmeyelim burda bafileyelim!" olur muydu merak ediyorum.
  • - lan şimdi bunun içinden bi ton asker çıkarmış ne gülerim amına koyim hahah
    - hehe saçmalama len sikik ! götüm kadar at nereye sığcak o kadar asker
    - senin göte ne askerler sığar biliyo musun
    - şu mızrağı ittiririm götüne başına senin