şükela:  tümü | bugün
 • kimin oldugunu hatirlayamadigim bir dugune alinmayan bir tanricanin sinirlendigi ve dugundeki insanlari birbirine dusurmek icin ortaya altin bir elma atmasi, o altin elmanin afrodit, athena ve hera tarafindan paylasilamamasi, elmanin kimin olacagina karar vermeleri icin parisi hakem(hakem ne be?) secmeleri, afroditin elmayi kazanmak icin hile yaparak paris'e helen'i gostererek helen'in askini vaad etmesi, iste ne bileyim paris'in helen'i kacirmasi ve daha nice sebep etkili olmustur bu savasa. o kazulet tanrica dugune alinsaydi savas mavas olmazdi diyebilir miyiz? elbette hayir.

  (bkz: efsane)
 • güzelliğin gücüne bir örnektir. gerçekten de savaşın nedeni helene'nin "the face that launched a thousand ships" diye tanımlanan güzellikteki yüzüdür.

  bu arada olan da paris'in mert ve yiğit abisi hector'a olmuş, karısı dul, oğlu yetim kalmıştır. bıraksaydı da sorumsuz yuva yıkan kardeşini tepeleseydi akhilles/achilleus.

  edit: başlığı ciddiye alıp tarih dersi vermeyen kalkanlar için belirteyim: truva savaşı çanakkale boğazı gibi işlek bir ticaret yolundaki geçiş vergileri ile truva'nın bakır ticaretini tekeline alması nedeniyle çıkmış.
 • 1. dünya savaşı ne kadar veliahtlar öldürüldü diye çıktı ise truva savaşı da o kadar helen için çıkmıştır.

  10 yıl sürecek bir savaşa hiçbir ordu "haydi kralın karısını ninonaylar savaşa" diye girmez. hele ki akalar gibi güçlü bir rakibe karşı. uzun hazırlıklar gerektiren bir durumdur bu. bir anda olmaz

  truva o kadar zengin bir kenttir ki ordaki hazineyi çalan alman arkeolog heinrich schleimann bir rivayete göre geceleri eşine hazinedeki mücevherleri takıp sonra karşısına geçer seyredermiş.

  kim kimin karısı için ordu kaldırır lan manyak mısınız? hele ki helen dediğiniz mal paris'e aşık olacak kadar sığ bir kadın. afrodit'in ve hector'un arkasına sığınan ezik paris yani koskoca destandaki en vasifsız adam.* .
 • paris'e hak verdiğim olay. o kalçalara ben de savaş çıkarırdım.

  http://www.celebritymoviearchive.com/…vie.php/11520
 • havva'nın da, bir yandan elma yerken, cennetten kovulma hususunda benzer sözler sarf edip, kabağın kendi başına patlamış olmasından şikayetçi olduğu rivayet edilir.
 • ya homeros'un paris'e kesin bi gıcığı var, o kadar vasıfsız olamaz bu adam.
 • truva savaşı; luviler de denilen anadolu yerlilerinin; yunanlıların helen dedikleri marmara ve istanbul çevresini ele geçirmiş olması sebebiyle çıkmıştır.

  helen bir kadının ismi değil bir bölgenin adıdır. homeros hikayeyi bu şekilde ezoterik bir karakterde yazmıştır.

  truva, çanakkale boğazının tam girişinde yer almaktadır ve tam karşısında bugün çanakkale şehitler anıtının bulunduğu yerde de üs kurmuşlardır. bronz çağı gemileri ancak kıyadan giderek boğaza girebiliyordu. ama burayı truvalılar tamamen tutmuşlardı ve yunanlıların marmara'ya çıkabilme ve burayı kolonileştirme olanağı kalmamıştı.

  ayrıca truva savaşı bronz çağının sonunda yani yaklaşık olarak m.ö 1200'lü yıllarda yaşanmıştır. homeros bu hikayeyi antik çağda kaleme almıştır. homeros'un m.ö. 750 yılında doğduğu sanılıyor. yani savaş, yaşandıktan yaklaşık 500 yıl sonra yazılmıştır.
 • olayların böyle olduğunu doğru kabul etsek dahi sebeb bu değildir. agamennon elbet bir bahane bulacaktı zaten . kendi iç birliklerini sağlayan devletler genişleme eğilimindedirler.
 • hektorun, paris pici yüzünden ölmesi, hektor gibi akıllı ve aile babasi bir adamın asil denilen sarı pezevengin eliyle ölmesi yıkmıştı beni. paris hiç mi kız yoktu oralarda amk senin ya. piç paris, adı köpek. çok sinirlendim, damarıma bastınız lan